Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kul Hakkı

A+A-

Günümüzde hastalıklar çok çeşitli hale geldi. Konuşuluyor,  hastalıkların nedenlerini dinliyoruz. Maşallah okumadan doktoruz, kılmadan imamız vesaire.

 

Demem o ki, gerçekten hastalıkların geçmişimizde bu kadar çeşitli olmamasının hikmetinin imkânların kıt olması gibi geliyor. Günümüzde imkânlar çok. Hastalığın çeşitliliği de çok tabiatıyla.

 

Çocukluğumu düşünüyorum. Ağrıyan uzvumuza göre ilaçlar hazırdı. Öyle doktor muayenesi mümkün değildi. Hatırlıyorum diş çektirdim. Öyle anestezi uygulaması falan yok.

 

Bakıyoruz şimdi diş tedavisine başladık birkaç ay, birkaç yıl sürecek deniyor. Devletimizden Allah razı olsun. Sağlık hizmetlerinde düşünülmeyen hizmetleri sunuyorlar.

 

İklimler değişti. Kışları hatırlıyorum. Kar, tipi, soğuk, ayaz, yollar kapanırdı. Doğu Anadolu konuşmuyoruz.  Buralardan bahsediyoruz.

 

Kış mevsimi kışı yaşardık. Ama günümüzde maalesef mevsimlerde bizler gibi değişim yaşıyor. Yiyeceklerde yaz, kış, bahar ayrımı yok.

 

Yetiştiriciye sorma şansımız yok. Fakat satıcıya soruyoruz bunun ilacı var mı? Yok, olur mu, ilaçlı manav malzemesi satma diyor.

 

Kış mevsiminde mevsimin ilk üzümü, kışın mevsimin ilk karpuzu piyasadaysa hormonsuzdur.(!)  zamanında doğmayan kuzular bile ayağa kakamazlar. İllaki zamanında doğacak ki, ayağa kalkabilsin.

 

Beslenme karakterli rahatsızlıklar olduğu halk tarafından ifade ediliyor. Besin maddelerini tüketiyoruz ama içeriğini bilmiyoruz.

 

Gıda ürünlerini tüketiciye sunanların yaptıklarını okudukça oralardan uzak duruyorum. Ucuz deniyor kalite ucuza olmaz o halde…

 

Gerçek değerinden aşağı satarak esnaf olur mu? Olmaz, o halde yememiz de içmemizde düşünmek gerekir.

 

Şişe sularının analizlerini okuyunca insanın içinden ancak bu kadar olur diyerek isyan ediyor. Allahın suyun unun da genini bozmak bizlere nasip oldu.

 

Sonrasında çeşitli hastalıklara maruz kalıyoruz. Abdestin sağlığa faydası var. Orucun sağlığımıza katkısını bilim adamları ispatladılar.

 

Namaz ibadetinin maddi ve manevi dertlere şifa olduğunu bilmeyen yok.

 

Su içmeden önce besmele çekerseniz suyun içiminin kolay olması için kristallerinin yumuşak olduğunu bilim insanları ispatladılar.

 

Yiyeceklerimizin maddi temizliği kadar manevi temizliği de çok önemlidir. Haramla beslenen vücudun ibadeti, duası, namazı, abdesti makbul olmaz.

 

İnancımıza göre haram mal pistir. Kul hakkına göz dikmek, birinin hakkını gasp etmek pisliğin en pisidir. Kul hakkını sadece para pul, makam, mahrumiyet, olarak algılamak yanlıştır.

 

Kişinin onurunu zedelemek, kıskançlık, onun aleyhine düzenbazlık, hakkını başkası için feda etmesini istemek. Olmayan kötü sıfatlar yakıştırmak.

Açıkça kişinin toplum nezdinde ki yeriyle oynamaktır. Dalga geçmek. Haksız şikâyette bulunmak. Şikâyete teşvik etmek büyük kul hakkıdır.

 

Çalışanını kötülemek, onun aleyhine olmayanları yüklemek kul hakkıdır. Kural kul hakkı helalliğinde” kişi nasıl kulun hakkını aldıysa ödemesi şartıyla helal edilir.

 

Şunu bilelim; kul hakkını yiyen birisi hacca da gitse, şehit de olsa mutlaka kul hakkının cezasını yediği gibi çekecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.