1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KÜFÜRCÜLER VE TEKMECİLER MECLİSTE..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KÜFÜRCÜLER VE TEKMECİLER MECLİSTE..

A+A-

“Öfke baldan tatlıdır” ata sözünü milletçe çok severiz. Tatlı olmasına tatlıdır da, başa geldiğinde çoğu kez insanın aklını alır. O kadar ki onu yenemediğinde küfür de eder.. İşte o zaman dananın kuyruğu kopar. Küfredilen kişi genelde asıl sebebin kendisi olduğunu unutup, mağdur edildiğini söyler. Biz milletçe çok gördük bu filmi.. Hatta bizi temsil eden vekillerimizin bir bölümü de bu filmde sürekli yer almaktadır.

TBMM’DE ŞIK OLMAYAN DAVRANIŞLAR

Bu yazıyı daha geçtiğimiz ay kaleme alıyordum ki gündeme oturan ve hala ciddiyetini koruyan “Yolsuzluk Operasyonu” yazımı yazdığımdan ertelemiştim. TBMM’de bir görüşme sırasında Aileden Sorumlu Bakan Fatma Şahin ile CHP'li Kamer Genç arasında tartışma yaşanıyor. Kamer Genç, Fatma Şahin'e “Atatürk, Cumhuriyet'i kurmasaydı, siz hangi devletin vatandaşı idiniz, hangi tarikat mensubunun bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz?” diye konuşunca TBMM Genel Kurulu'nda kınama cezası veriliyor. Ya Sırrı Sakık? 17 yaşındaki evladını bombalama sonucu kaybeden Diyarbakır Milletvekili olan Oya Eronat’a “Acının keyfini yaşayan kadın, sus sen ! ”derken aslında kendisi de aynı evlat acısını henüz dindirememişti.. Gezi Parkı direnişinin Ankara ayağında taş atan göstericilere tazyikli su ile müdahale eden polise CHP Ankara Milletvekili Levent Gök "Sizin ananızı ....eşekoğlu eşekler." diyordu...

KOMEDİ SADECE MUHALEFETTE Mİ OYNANIR?

Tabii her yerde oynanır, iktidar sıralarında bile.. AKP’li Zeyid Aslan, CHP’li Muharrem İnce’ye “Senin k..… im” diye küfür ediyor, kısa bir zaman sonra TBMM bahçesinde uyurken fotoğrafını çeken bayan gazetecilere, “Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam ahlaksız olurum değil mi?” demiş ama kendisine hiç de caydırıcı olmayan “uyarma” cezası verilmişti. Bu durum gelecekte benzer yeni bir olaya davetiye çıkarmak gibi bir şey olmuştu. Nitekim HSYK görüşmeleri sırasında aynı vekil, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na da sıranın üzerinden tekme atıp onu salondan dışarı çıkarıyor. Başbakan olayda kendi milletvekiline sahip çıkıyor ve YARSAV başkanına öfke kusuyor. Ama en ilginci, tekme atan Zeyid Aslan, Eminağaoğlu'ndan özür dilemeyeceğini belirtiyor ve "Gerilince böyle olaylar yaşanıyor. Sonuçta melek değiliz" şeklinde kendini savunuyor..

DEĞERLENDİRME

Her konuşmasında bağırıp çağırarak halkı geren büyüklerimizi ve aynı tarzla yanıt veren muhalefet anlayışını mı bu ülkenin çocukları örnek alacaklar? Yanlışın savunulması daha da yanlıştır. Bunu babamız dahi yapmış olsa gene yanlıştır. Bunun iktidarmış, muhalefetmiş ayrımı olmaz. Bir devlet adamına halktan biri ne söylüyor?: Efendim, siz öksürürseniz biz hasta oluruz”. Meclise gelen kişilerin aklına estiği gibi davranma lüksü yoktur. Zira o çatı altında yapılan her yanlış hareket, yeni nesil için kötü birer örnek teşkil etmektedir.. İyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.