1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KPSS’ YE KAZA-İ RÜŞT KARARI
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KPSS’ YE KAZA-İ RÜŞT KARARI

A+A-

KPSS’ YE KAZA-İ RÜŞT  KARARI

Bu aralar sık sık konuşulan ,bir çok gencin ve ailelerin merak ettiği  kaza-i rüşt kararı  üzerine aydınlatmak amacı ile bir yazı yazmak  gerekiyor diye  düşündüm .Bu konu ile ilgili bir çok genç arkadaşımız nette sorularına yanıt bulmaya çalışmış, umarım onlara yardımcı oluruz.

Bu yıl yapılacak olan KPSS’ ye girecek olan meslek lisesi son sınıf öğrencilerinden 1993 doğumlu olup , yıl olarak 18 yaşını doldurmamış olanlardan kaza-i rüşt kararı isteniyor.

Kaza-i rüşt, reşit olmayan birinin belli şartların gerçekleşmesi veya zorunlu hallerin bulunması sebebi ile mahkeme kararı ile reşit sayılmasına deniyor. Yani gençler KPSS’ ye girmek için 18 yaşında olmalı.

Bu sebeple , Asliye hukuk mahkemesine, anne ve baba ya da veli konumundaki biri tarafından  bir  dilekçe verilmesi  gerekiyor. Dilekçe yazdırıldıktan sonra  ödenen yaklaşık 35 lira. Ardından raporu alacak olan genç arkadaşımın koluna mahkeme tarafından bir damga vuruluyor.Raporu alacak kişinin o olduğu anlaşılsın diye.Devlet hastanesinden istenilen rapordan sonra mahkemece verilen kararda genç rüşt sayılıyor.Karar hemen o anda çıkıyor.Devlet hastanelerine kollarında damga ile giden çocuklar ve velileri ne yapacaklarını bilmez halde kendilerine gösterilen vezneye giderek heyet raporu için istenen 100 lirayı ödüyor ve  7 doktorun imzası ile verilen raporu almaya hak kazanıyor. Fakat sonradan öğreniyor ki sadece  ve sadece  psikoloji kliniğine gitmesi yeterli sayılıyormuş ki bununla birlikte  sadece muayene ücreti ödemesi yeterli oluyormuş.

Umarım geç kalmamışımdır ve umarım bu yazı işinize yarar .18 yaşını mahkeme kararıyla onaylatan gençler ve diğerleri hepinize KPSS’de başarılar ..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum