1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KOSGEB DEĞİL “BÜSGEB”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KOSGEB DEĞİL “BÜSGEB”

A+A-

KOSGEB kredi vereceğini açıkladı. Başvurular alındı. Başvuruların alınmasıyla sonuçların açıklanması bir hafta sürdü.  Başlamasıyla bitmesi bir oldu.

Esnaf, dört gözle bekliyordu böyle bir kredi desteğini. En son 2010 yılında 30 bin TL faizsiz kredi desteği verilmişti. Haaa, o zamanda bu krediyi alan esnafın neredeyse yüzde sekseni ödeyemedi ve battı. Çünkü bizim esnafımız borcu borçla kapatıyor, kredi dediğimiz şey ise iş geliştirmek paradan para kazanmak için kullanılır.

 KOSGEB, esnafa 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" vereceğini ve bunun için KOSGEB veri tabanına kayıt yapmak gerektiğini açıkladı. Ne gündü yarabbi o gün..  Daha sadece veri tabanına kayıt olmak gerekli, başvuru tarihleri daha ileriki zamanlarda açıklanacaktır diye haberler yapıldı. Ama KOSGEB veri tabanı bir anda çöktü.. 14 Aralık 2016 da  yapılan duyurunun ardından, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının  50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" programına yönelik başvurular 19 Aralık Pazartesi günü sabah 09:00’da başladı. Sicil müdürlükleri sicil gazetesi almak isteyen esnaflarla doldu taştı. Yağmurlu ve soğuk günlerde KOSGEB yolları dümdüz edildi.

21 Aralık Çarşamba günü  akşamı son bulan başvurularda KOSGEB tarafından, Türkiye genelinde başvuru yapan 244 bin 890 işletmeden yalnızca yüzde 6'lık dilime giren 15 bin kişinin kredisi onaylandı, binlerce esnaf günlerce uğraşının ardından hayal kırıklığı yaşadı. Bir hafta içinde yangından mal kaçırır gibi başlayıp son bulan ve sonuçları açıklanan başvurular milletin aklına kurt düşürdü Bunu da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba  dile getirdi. KOSGEB tarafından Türkiye genelinde küçük ölçekli işletmelere ‘Can Suyu’ olarak verilmesi düşünülen 50 bin TL’lik faizsiz kredinin AKP’ye yakın KOBİ’lere verildiğine dair kamuoyunda sıklıkla dillendirilen iddiaları gündeme taşıdı.  Ağbaba, “Küçük ve orta ölçekli  işletmeleri desteklemek için kurulan KOSGEB, AKP’yi ve akrabalarını destekleme kurumuna dönüştürülmüş. KOSGEB, AKP geliştirme ve destekleme başkanlığı AKGEB olmuş ”dedi.

 İşteeee, bugün Başbakan açıkladı, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in esnaflar adına yaptığı talep üzerine kredi alamayan esnafa da kredi kullandırılacağını söyledi.   Ama ucu açık bir cümle..” “Şartları taşıyan esnaf “ Ayrıca, “Destek başvurularının ardından KOSGEB’ten  onay alınsa dahi, bankalar kredi verip vermeme ve onaylanan kredi miktarlarını değiştirme konusunda kendi inisiyatiflerini kullanma hakkında sahiptir.” 

Ekonomik daralmayı en çok hisseden kesimin başında küçük esnaf gelir. Bu krediyi borçlarını kapatmak için dört gözle bekliyorlar. Ne çok meslek unutulmaya yüz tuttu farkındasınız değil mi? 

Piyasalar durgun. Talep yok, insanlar alışveriş yapmıyor. Vatandaş borç batağında, harcayacak parası yok, Verilere göre, geçen kasım ayında 56 bin esnaf dükkânına kilit vurdu.  Son 10 yılda ise 460 bin esnaf kepenk indirdi.

 Varlığını sürdüren esnaflar da zor günler geçiriyor. 2 milyon 868 bin esnaftan 2 milyon 366 bininin BAĞ-KUR prim borcu bulunuyor

 İşlerdeki durgunluğun yanı sıra vergi, sigorta primleri ve işyeri kiraları kötü gidişte önemli rol oynuyor. Boşta kalan esnaf, ya maaşlı olarak çalışmaya başlıyor ya da işsizler kervanına katılıyor.

 Uzun zamandır eğitimlerine katıldığım ve başvuru şatlarının küçük esnaf için ağır olduğunu düşündüğüm  KOSGEB ‘in yani T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ nın aslında adının BÜSGEB  olması gerektiğini düşünüyorum. Büyük Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.. BAĞ-KUR’unu dahi ödeyemeyen esnafın sigortalı işçi çalıştırma şartı araması ve açıkça söylenmese bile  yıllık cirosunun  en az 300 000 TL olması  şartını araması gibi. Bu şartlar daha çok esnafta değil, tacirde aranır benim bildiğim.

 Hadi bakalım , ikinci kez verilecek olan kredilerde başvuru sonuçları açıklandığı zaman  KOSGEB ’in AKGEB’ mi, BÜSGEB ‘mi olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.