1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. KORKUSUZLAR COĞRAFYASI: ÇANAKKALE
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

KORKUSUZLAR COĞRAFYASI: ÇANAKKALE

A+A-

KORKUSUZLAR COĞRAFYASI: ÇANAKKALE 

               Yürekleri korkusuz yapan; verilen canlardır. Milletleri millet yapan ise; verilmeyen vatandır. Bir mühür basılmıştı dünyanın tarihine dün.Şehit düşmeyenler küsmüştü talihlerine o gün.Bir destan yazmıştı o gün Mehmet, Çanakkale isminde.Evet hürriyete kavuşmuştu bir millet, Mart"ın on sekizinde. 

               O gün ne ser vardı akıllarda, ne de yârin hayali. Hedefler tekti o gün; can verip yükseltmekti hilâli.Gerek yoktu aslında onlara mezar, gerek yoktu gerçekte onlar için mezar taşına.Çanakkale"de bin bir Mehmet aslında birer makberdir başlı başına.

                Korkusuzlar coğrafyasıdır Çanakkale. Onlar bu toprakları kutsalları bildiler. Bu topraklar; namert çizmesine çiğnetilmez dediler. Gerektikçe tekrar tekrar yazılacak bir destanı tarif ederek, “Çanakkale Geçilmez” dediler. Onlar; hürriyet için her bedeli ödeyeceklerine imanımız tam dediler. Onlar; bu vatana bağımsızlığın yakışacağını tam kadro haykırdılar ve bu söylemin kaynağını da “Atam” diye işaretlediler.  Onlar; İstiklâlsiz kalmayı ölüm bildiler. Ondandır ki onlar o gün; ateşten geçerek kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmak, sömürülmemek, ezilmemek ve ölmemek üzere çığlık çığlığa  Çanakkale"de ayağa kalkarak ve adeta ölürken yeniden dirilmişlerdir. 

               İşte şimdi bizler; 18 Mart 1915 tarihinde, milletimizin her ferdi ile coğrafyamızın her bir yanından Çanakkale"ye akın etmiş ve bu coğrafyayı bizlere vatan tayin etmek için canlarını verip Çanakkale"ye yatmış 253 bin ecdadımızın muhteşem zaferini kutlamak için hep beraberce bir tarihe hazırlanıyoruz  Seddülbahir"de, Arıburnu"nda, Alçıtepe"de, Conkbayırı"nda, Kanlı Sırt"ta, Bomba Sırtı"nda ve Suhla Koyu"nda bu topraklar için toprağa düşenleri hep beraberce yeniden düşünmek üzere  merasimlere hazırlanıyoruz hep beraberce.

                İşte şimdi bizler; eline anasının yaktığı kına ile cepheye giden, Kınalı Ali"lerin kendilerini Allah"a ısmarladıkları  destansı bir tarihin tarihimizdeki önemini hatırlamak, onu yeniden yaşamak ve o inanç ve iman atmosferini anlamak için,  Çanakkale Zaferi"nin 95. yıldönümüne hazırlanıyoruz hep beraberce. Allah ve vatan aşkıyla 215 okkalık mermiyi sırtına alarak topun ağzına süren Koca Seyit"leri anmaya hazırlanıyoruz hep beraberce.

                Evet işte şimdi bizler; bomba şimşeklerini göğüslerinin üzerinde söndürebilenleri, tepelerde düşmanı yıldırım adımlarıyla durdurabilenleri, yaralarını al bayrakla pansuman ederek durmadan yürüyebilenleri anmaya hazırlanıyoruz hep beraberce.

                Ve de şimdi bizler; okuma bilenlerin ellerinde Kur"an ile bilmeyenlerin ise, dudaklarında kelime-i şahadet olduğu halde peygamberin ağuşuna yürüyen korkusuz Mehmet"lerin hatırasında buluşmaya hazırlanıyoruz hep beraberce.

                Ve yine şimdi bizler; Bedir"in  aslanları kadar şanlı ve şerefli şüheda ordusunu ve o ordunun “Ya İstiklal ya Ölüm” ülküsünü; milletinin şerefli bir türküsü  olarak tanımlayan Mustafa Kemal ATATÜRK"ü  anmaya hazırlanıyoruz hep beraberce.

                Evet netice olarak şimdi bizler; dünyanın bilinen en eski kıtası Asya"da cihanın istikametini değiştirebilecek boyutta insanların artık yetişemeyeceği kanısının tüm dünyada yaygın olduğu bir dönemde, bağrından 20. yüzyılın bir savaş ve siyaset dehası olan Mustafa Kemal ATATÜRK"ü  çıkartarak kendisine yafta edilen tüm bu menfi kanaatleri tarihin çöplüğüne atan bir milletin mirasçıları olarak, 18 Mart 2010 tarihinde, tarihimizin ölümsüz kahramanlarını hep beraberce anmaya hazırlanıyoruz. Binlercesi yapılacak bu merasimlerden aklıma gelen bir tanesini aşağıya sunuyorum. DAVETLİSİNİZ.

YER     :İNCİ OTELİ BALO SALONU/ADANA

SAAT   :19:30

İRT       :0549 860 49 02

 

Önceki ve Sonraki Yazılar