1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KORKU BAYRAMI
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KORKU BAYRAMI

A+A-

İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düştü.

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı

İlkbahar başlangıcı..Uzun ve soğuk bir kışın ardından özlediğimiz sıcaklığın habercisidir cemreler.

Güneşin yüzünü daha sık görmeye başladığımız ayların başında, içimizi sıcacık ısıtan o duygunun bayram havasına dönüşmesinin adıdır nevruz.

Bundan 20 yıl öncesinde kutladığımız Hıdrellezleri hatırlayın. Hıdrellez günü olan 6 Mayıs eski Türklerdeki halk takvimine göre yaz mevsiminin başlangıcı kabul edilir.

Biri baharın diğeri yazın başlangıcı..Kışın ve sonbaharın gelişine bir bayram yakıştırılmamış değil mi?

Ilık ve sıcak mevsimlere girerken bayram yapmayı tercih etmiş insanoğlu. Yirmi yıl öncesinde  ağız tadıyla kutladığımız hıdrellezden  aklımızda kalanlar hala  tebessüm ettirmiyor mu bizleri..

1995 ten sonra girdi hayatımıza nevruz tanımı. Kavgalarla girdi, kargaşa ile girdi. Oysa insanlar daha önce bayramlarını meydanlarda değil, mesire yerlerinde, günün anlamına uygun olarak yeşil alanlarda doğa ile kucak kucağa kutlarlardı. Kış aylarında hasret kaldıkları ılık havada,yeşil görüntüler arasında eğlenerek geçirirlerdi o günlerini.

Bayramlar insanların ortak sevinçlerini, birliklerini, beraberliklerini kutladıkları günlerdir.Dini bayramlar evlerde, milli bayramlar  alanlarda , statlarda o da coşkuyla , sevinçle kutlanır. Nevruz milli bir bayram niteliğinde olmadığına göre  meydanlarda  sergilenen adına siyaset denen diğer bir amaca hizmet ettiği apacık ortadadır ..

Siyasi amaçlar uğruna belirli bir kısım insanın bu ortak bayramı  kendilerine mal etmesi ile bu bayram diğer insanlara zehir oldu..İnsanlar nevruz deyince korkar hale geldi. O gün sokağa çıkmamak için ekmeklerini akşamdan alan insanlar tanıdım. Çocuklarını okula göndermeyenler bile var içlerinde. Başına bir şey gelebileceğini düşünen insanlar  bugün sokağa çıkmaya korkuyor.

Sokakların savaş alanına döndüğü, çocukların polisleri taşa tuttuğu, ülke içinde ayrımcılık rüzgarlarının estiği bugün bayram mı? Bayram ise bu nasıl bir kutlamadır?

Memleketin kolluk  kuvvetlerinin meydanlarda insanlardan önce tedbir aldığı, , panzerlerin sıra sıra beklediği , çocukların ceplerine taş doldurduğu, ülkemin sayısı 30 bini aşan şehidinin mesulü  olan katilin  posterinin açıldığı bugün bayram mı? Birilerinin kutlama adı altında ülkede yaşayan diğer insanların damarlarına basa basa acı çektirmek istemesi , ortalığı korkuya salması ne zamandan beri , kimin için bayramdır?

Bu ülkede baharda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı da  kanla anılıyor.

21 Mart olaylı , 1 Mayıs Kanlı ..Bahar ayları  bazı insanların kanlarını farklı kaynatıyor ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.