1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KÖR ÖLÜR BADEM GÖZLÜ OLUR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KÖR ÖLÜR BADEM GÖZLÜ OLUR

A+A-

Para uğruna adam vurulur, daha çok  paralanmak için...
Para için kurşun sıkılır.
Para yüzünden evler yakılır...
Para sebebiyle ülkeler ele geçirilir.
Para için çocuklar öldürülür.

Hani "Para nedir ki el kiri" idi..

Güç...
Güç uğruna adam vurulur, daha çok güçlü olabilmek için...
Güç için kurşun sıkılır...
Güç yüzünden savaşlar çıkartılır.
Güç sebebiyle ülkeler ele geçirilir.
Güç için güçsüz çocuklar öldürülür

Hani "Güç dediğin nedir ki, bugün var yarın yok!" idi..

Para ve güç kazanarak başlar ama sonunda ya kaybeder, ya da ölümle biter..

Biz yaştakilerin çocukluklarına denk gelen bir kişi ve isim o.Yıllar sonra hakkında yazı yazacağım kimin aklına gelirdi.Açıkçası o yıllardan aklımda onunla ilgili “milletin parasını dolandırıp kaçan adam “ olmasının dışında televizyonca çıkan garip reklamlar var....İntihar ettiğini duyduğumda sizin aklınıza gelen cümle benim de aklıma geldi, yazmasam da olur diye düşünüyorum!! Sağdan soldan toparladım kimmiş , ne yapmış diye..Hele şimdi hakkında yazılanları ve işin içinde olanları okudukça aklıma daha neler geliyor geliyor..

Bir dönemin dolar milyarderi bu duruma nasıl düşmüştü? Cevher Abidin Özden, köklü bir aileden geliyor, Karadeniz'in en büyük deniz filolarından birinin sahibi olan Hacı Tahirzade Tevfik kaptan'ın torunu. yirmi beş mavnadan oluşan deniz filosuna sahip aile, Karadeniz sahilleri ve Rusya'daki ticari faaliyetleriyle meşhur.. Diğer dedesi de ayan olan Memiş ağa'ydı. Bu varlıklı aileden gelen Özden, Sürmene'de Baştımar Dağları"ndan çıkarak Karadeniz'e dökülen Baştımar Deresi'nin sahil kısmına adını veren Kastel mevkiindendi. Bu yüzden, iş hayatında ünvan olarak Kastelli adını kullandı. 1933'de Trabzon Sürmene'ye bağlı Baştımar köyünde doğan Abidin Cevher Özden, 1980'li yılların başında Türkiye'yi kasıp kavuran banker furyasının en öne çıkmış ismiydi. Turgut Özal'ın Ankara'daki evinde Semra Özal'ın elleriyle çay servisi yaptığı, 24 Ocak kararlarını alan çekirdek kadronun içinde o da vardı. Türkiye, 1970'li yılların sonlarında yine ekonomik kriz içine girmişti. 1980 yılı başında bir azınlık hükümeti kuran Süleyman Demirel, Turgut Özal'ı da tam yetkiyle ekonomi yönetiminin başına getirmişti. Özal, göreve gelir gelmez, '24 ocak kararları' olarak bilinen istikrar paketini uygulamaya koydu. Bu paketin en önemli özelliklerinden biri, faizlerin serbest bırakılmasıydı. O dönemde Türkiye'de faaliyet gösteren 38 bankadan 31'i bankerler aracılığıyla mevduat sertifikası pazarlıyordu. Ülkede adeta bir banker furyası patlak vermişti. 1981'de banker sayısı bini aşıyordu. 1980'lerin başında yıllık enflasyon yüzde 30 iken bankerler aylık yüzde 12 faiz ile para topluyordu. Türkiye'de milli gelirin 70 milyar dolar olduğu 1980'de bankerlerde toplanan para 150 milyar lirayı geçiyordu. Döviz kuru hesaba katıldığında bankerlerin elinde bir buçuk milyar doların biriktiği ortaya çıkıyordu. Bu 150 milyarlık paranın 100 milyarı da bankerlerin en büyüğü olan banker Kastelli'de toplanmıştı.
1982 yılına gelindiğinde küçük ölçekteki bankerler birer ikişer batmaya başladı. Türkiye'de  faaliyet gösteren 40 bankanın 18 haziran 1982'de aldığı kararla banker Kastelli'yi de iflasa götüren süreç başlamış oldu. Buna göre artık bankalar bankerler aracılığıyla mevduat sertifikası satmayacaklar ve pazarlamayacaklardı. Abidin Cevher Özden, bu kararın arkasında 1980 darbesinin mimarı Kenan Evren olduğunu iddia etmişti. Bankaların aldığı bu karardan sonra hızlı bir çöküş sürecine giren Kastelli, 1982'de ülkeyi terk etti. Kastelli'nin ardından Hisarbank ve İstanbul Bankası da battı. Böylece Türkiye, ilk kez o tarihlerde tanık olduğu banka batışlarına daha sonraki yıllarda birçok kez tanık olacaktı. On binlerce insanı perişan eden, intiharlara yol açan tam bir facia ortaya çıkacaktı. Aynı yıl yakalanıp getirildi ve yargılandıktan sonra beraat etti. Yeniden ticarete başladı. Kısa sürede kendisini toparlayarak yeniden servet sahibi oldu. 1990'lı yıllarda yeniden işleri kötü gitti. Daha sonra bazı satış işlemlerinde aracılık yaptı. Özden, TMSF'nin satışa çıkardığı, Korkmaz Yiğit'in oturduğu platin konutları'ndaki daireyi satın almakla gündeme geldi. Daha sonra Korkmaz Yiğit'in Özden'in hesabına 12 milyon dolar para yatırdığı ortaya çıktı. Uzun yıllar sessizliğe bürünen Kastelli, en son geçtiğimiz yıl Karacaahmet Mezarlığı'ndaki intihar girişimi ile gündeme geldi. Özden'in fırtınalı hayatı Kadıköy kuşdili caddesi'ndeki bürosunda intihar ile noktalandı.

Para ve güç.. Kazanarak başlar ama sonunda ya kaybeder, ya da ölümle biter..Bu hep böyle olmamış mıdır?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.