1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Konuşmak Güzel
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Konuşmak Güzel

A+A-

Konuşmak Güzel

 

Çalışmak üzerine ne kadar yazı yazılsa azdır. Neden mi dediniz, gerçekler öyle diyor da ondan. Günlük hayatta o kadar ilginç hadiselerle karşılaşıyorsunuz ki, aklınız hayaliniz durur. İşlere esnafımızın ve de çevrede ki kişilerin iş bakışı sağlıklı değil. Bana sorulacak olursa çok şaşırmış haldeyim.

Bir kere insanımız rahatına çok düşkün. İş vermek istediğinizde öyle bahanelerle karşı karşıya kalıyorsunuz ki. Akla karayı seçiyorsunuz. Bir de şunu da ifade ediyorlar ki haklı olduklarını anlamamız için.

Üretmek için, eser meydana getirmek kolay olsa herkes yapar.

 Şuna inanıyorum. Parayı kazanmanın saati olmaz. Birisi size iş yaptırmak amacıyla müracaat etmişse, gerçekten de iş yaparım, mesleğimin etik kurallarına saygılıyım diyen varsa zamanı bahane etmemelidir.

Günlük konuşmalarda iş yok. Piyasa ölü, boş duruyoruz gibi kelamların sahiplerini acaba diyerek dinlerim? Çünkü vakıa başka,  konuşulanlar daha başka.

 Esnaflarında elbette dinlenme saati vardır. İş yapan insanın istirahat hakkıdır. Araçlar bile bakıma alınıyor. Benim kastettiğim yapılabilecek işlerin sarpa sarılmasıdır.

Bu tür moral bozucu durumlarda insanın canını sıkıyor. Çalışarak para kazanmanı isteyen ve de dükkânına gelmiş birine bahanelerle savmak hangi akıllının kişinin işidir?

Birisi bize anlatsın. Zamanında işler kesat diyenlerin uykudan feragat etmediğin, zevkinin peşinde koştuğunu biliyoruz.

 Amme hizmetinde ise zaman mefhumu olur mu bilmem? Yerel yönetimlerin böyle bakmasını garipsiyor insan. Yerel yönetimler hizmette ise yedi gün, yirmi dört saat esaslı çalışmalıdır.  Çalışmanın saati olursa hizmette kısıtlı olur.

 Eskiden futbol maçları mutlaka gündüz oynanırdı. Futbolcular kalksalar deseler ki eskiden maçlar gündüz oynanırdı. Biz de gündüz oynamalıyız. Kapının nerede olduğunu o futbolcuya kapıcı gösterir.

Yenilenen ve çağın zorunlu hale getirmiş olduğu ekonomik sıkıntıları hizmet görmeyi şimdi olmazlarla sağlamanız mümkün değildir.

Arabanızın tekeri patladığında lastikçiye akşam veya yatsı vaktinde telefon açtığınızda size sabah yaparım dese sevinir misiniz?

Şayet o kişinin acil ihtiyacı olmasa sizi neye arasın ki? Asıl suçluda esnaftır çünkü çağırılması için telefon numaralarını yazmış.

Belki de biz bilmiyoruz dalgasına mı yazmış olabilir mi? Kim bilir ki? Bilinmez, garip işlerimiz çoktur bizlerin.

Kısacık ömrümde neler gördün dense, kısa yaşamadım ki derim. İşin zamanı olur derseniz sonucunda kaybedenler sınıfına girersiniz.

Özellikle belirtmeliyim ki, ülkemizin insanı şikâyetçiliği ve de çalışmamayı çok seviyorlar. İnsanımız bunun yanında en güzel giyinmeli, en kaliteli ürün tüketmeli, markalı eşyalara sahip olmalı, bir yere aday olduğunda destek verilmeli.

Ama çalışmamalı. Çalışırsa da gönülsüz çalışmalı. İnsanoğlunun işlerinden mutlaka hesaba çekileceğini çoğumuz bilir. Özel işimiz de olsa, esnafsak ta mesleğimizle hem hayatta, hem de öbür âlemde hesap sorulacak.

 Kazanma arzusundaysak sudan bahaneler olmamalı. Ne yazık ki, bizim ülkemizin insanları çalışmayı bile saate bağlamayı marifet saymış.

Övündüğümüz atalarımız Van"ının Çaldıran ovasına meydan savaşına bizlerin zihin yapımızla yola çıksaydı, Çaldıran" a bile varamazlardı.

 Onlar nerde biz neredeyiz?

 Uykumuzu almalıyız, saat dokuzda kalkarak, kahvaltı yapmalı sonra işe gitmeli. Cazgırı duymadınız mı? Kuşluk sonu kalkandan, gün doğduktan sonra başlanılan işte hayır yoktur. Yine de siz, biz, hepimiz keyfimiz bozulmasın. İşsizlikten konuşalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.