1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KONUMUZ YİNE TEKNOLOJİ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KONUMUZ YİNE TEKNOLOJİ..

A+A-

KONUMUZ YİNE TEKNOLOJİ..

 

  “Öğrencilerde internet kullanım profili ve alışkanlıkları” konulu rapor sonuçlarına göre, Anne babalar, çocuklarını internette bekleyen tehlikelerden habersizmiş..Hiç şaşırmadım..

Çocuk başımdan gitsin de nereye giderse gitsin diyenleri de bizzat  duydum.

   Babanın biri “evladın ölsün ister misin ?” diye sordu  bana..Şaşkın şaşkın “Tabii ki hayır Allah Korusun” diye cevap verdim.“Ben istiyorum ama” dedi. Sigarası var , alkol , uyuşturucu hap, bıçak, kullanıyor, kötü arkadaş, hırsızlık, ne ararsan var..Bir de kız bozdu içeri girip çıktı, okuldan atıldı..

   Bir anne de 11 yaşındaki oğlunun davranış bozukluğundan dert yanıyor, çocuk şiddet bağımlısı, silahlar  alıyor, savaş filmleri seyrediyor, vadinin hastası CDsini almış ne yapacağımı bilmiyorum diyor, ardından çocuk yanında geliyor, para istiyor.Anne usulca çantasını çıkarıp parayı uzatıyor.Ne istiyor diye sorduğumda aldığım cevap ilginç”Silah alacakmışta para verdim”Balık baştan kokmuş mu kokmamış mı?

  Bilinçsiz kullanma ve tüketim kültürü açısından eğitimsizlikten kaynaklanan nedenlerle ülkemizde internet gibi bazı teknolojik gelişmelerden fayda yerine, daha çok zarar görmeye başladık..

   Türkiye"de internetin hem çocuk gelişimi hem de okul başarısı açısından, olumsuz etkilerine daha çok rastlanılıyor..

  Her köşe başında açıldı  internet kafeler..Şimdi neredeyse her evde  ve her gencin cep telefonuna kadar ulaştı.. Gençliği teknolojiyle tanıştırmak ve eğitmekten çok, kötü alışkanlıklar kazandırdı ve yozlaştırdı..

   Bilgisayar ve internet olan evlerde ise, ailelerin internette girilen siteleri önceden gözden geçirmemeleri, zararlı sitelere girişi engelleyen filtre programlarını kullanmamaları nedeniyle çocuklar internetten olumsuz yönde etkileniyorlar doğru değil mi?

 Teknolojiyi ilerlemek için kullanmak yerine, yerimizde saymak için kullanıyoruz.Hatta çoğu güzel alışkanlıklarımızın yerine bir çok kötü alışkanlık ediniyoruz.Biraz daha dikkatli olmakta yarar ne dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum