1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KOMŞUMUZ BULGARİSTAN VE BAŞBAKAN BORİSOV
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KOMŞUMUZ BULGARİSTAN VE BAŞBAKAN BORİSOV

A+A-

     İstanbul İtfaiye Daire Başkanı iken Bulgar meslekdaşım General Kiril Voinov ile yedi Balkan ülkesinin katıldığı Balkan İtfaiye Spor Federasyonu kurmuştuk. 2002 yılında Sofya’da İtfaiye şehitleri anılacaktı. Biz sabah saatlerinde Bulgar  İtfaiye Genel Müdürlüğü önünde General Voinov ile birlikte tören alanındaydık. Tüm davetliler gibi eskiden İtfaiyeci olan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Boyko Borisov da oradaydı. Ama bir saat gecikmeyle Sofya Başpiskoposu gelince başta Boyko Borisov, herkes gibi el öptü. Ama Başpiskopos, ciddi şekilde duasını yaptı ama beklettiği için üzüntüsünü dahi belirtmedi. Borisov’u İtfaiyedeki görevinden sonra yeniden orada görmüştük.. Daha sonra Başbakan olması İtfaiyecileri sevindirdi. Ama halkın desteğini aldığı düşünülürken aniden istifa etmesi de siyaset alemini şaşırttı. BULGAR BAŞBAKANI NEDEN İSTİFA ETTİ    Başbakan Boyko Borisov Şubat sonunda hayat pahalılığını protesto amacıyla yapılan gösterilerde Polisin vatandaşlara şiddet uygulamasına sessiz kalmayıp istifa etti. Durum, ilk bakışta böyle görünüyordu. Ama mesele bu kadar basit değildi. Aslına baktığımızda Bulgaristan’da elektriğe % 50 zam yapan firmalara karşı yapılan gösteriler, sisteme karşı dönüştü.  Başkent Sofya girişinde bir araya gelen genç ve emeklilerden oluşan eylemciler ellerindeki pankart ve meşaleler ile başbakanlık binasına yürüdü. Protestoların en büyüğü 40 bin kişiyle Varna şehrinde oldu. Filibe ve Eski Zağara’da ise 15’er bin kişi katıldı.  Sonunda Başbakan Borisovun istifasına rağmen ülke çapında protestolar bitmedi. Asgari ücretin 360, emeklilik maaşının da 150 euro civarında olduğu komşuda  birçok kişi kış soğuklarında maddi sıkıntı içine düştü. Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Dimitır Brankov, ülkedeki 25 yaşına kadar olan gençler arasındaki işsizlik oranının yüzde 40’ın üzerinde olduğunu savundu.  Maliye Bakanı Simeon Dyankov, ülkede ekonomik krize rağmen Yargı mensuplarının almış oldukları büyük miktar ikramiyenin büyük haksızlık olduğunu belirtti. Devlet Demiryolları işçilerinin grevi ülkede ciddi ulaşım sorununa yol açarken, Polis Sendikası da grev kararı aldı. Çiftçiler de traktörlerle yollara döküldü.                          

       PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK      

  Başbakan Boyko Borisov, Perşembe günü istifasını sundu. İstifa, 240 sandalyeli Bulgaristan Meclisinde oylanarak Cuma günü kabul edildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev harekete geçerek mecliste grubu bulunan siyasi partilerin liderleri ile topluca bir araya geldi. Anayasanın belirlediği kurallara sadık kalarak, 25 Şubat Pazartesi günü parlamentoda en büyük gruba sahip GERB partisine, ardından ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi ve son olarak üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’ne hükümet kurma görevi vereceğini bildirdi. Seçimin Nisan sonu veya en geç Mayıs ayının ortasında yapılacağını dile getiren Plevneliev, teknokrat hükümetin, sınırlı yetkiyle sadece erken seçimi hazırlamakla görevlendirileceğini ve bu hükümette yer alacak başbakan ve bakanların partiler üstü uzmanlar olacağını ifade etti.. Yani bu durumda Bulgaristan’da iki ay sonra erken bir seçim olacak gibi görünüyor..

             KİLİT ADAM KASIM DAL BOŞ MU DURUYOR?  

General Voinov sayesinde tanıdığım Hak ve Özgürlükler Hareketinin ikinci adamı Kasım dal ile Ahmet Doğan arasında yıllardır süren rekabet, kendisi gibi Milletvekili olan Korman İsmailov ile birlikte Özgürlük ve Onur Halk Partisi'ni resmen kurmasıyla iyice ortaya çıktı. Kuruluş toplantısındaki siyasi yerlerini merkez-sağ olarak niteleyen Dal, vatandaşların yaşam kalitesini arttırmaya çalışacaklarını belirtti. Öte yandan parti başkanı seçilen Korman İsmailov, amaçlarının gelecek yıl genel seçimlerde meclise girmek olduğunu belirterek, muhtemel koalisyon ortaklarını belirtmekten kaçındı. Toplantıya katılan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Kasım Dal ile eski dostluklarının bulunduğunu belirterek Başbakan Boyko Borisov’un selamlarını iletti.  DEĞERLENDİRME VE SONUÇ   Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Bulgaristan’da Ahmet Doğan’ın silahlı saldırıya uğraması ve istifa eden Başbakan Borisov’un suikase uğrayacağını açıklaması bazıları tarafından senaryo olarak nitelendirilmesine rağmen, bu alanda ciddi mücadelelerinin yaşandığını gösteriyor. Avrupaya açılan nefes borumuz olan Bulgaristan’daki gelişmeleri hükumetimiz  ve özellikle Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin yakından izlemesi gerekiyor. Dua edelim, Allah Bulgaristan’da hayırlı şeyleri nasibetsin..   

   İyi haftalar efendim..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.