1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KOBANİ OLAYLARININ PERDE ARKASI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KOBANİ OLAYLARININ PERDE ARKASI

A+A-

            KOBANİ OLAYLARININ PERDE ARKASI
     Kobani’yi ele geçirmek için katliamlar yapan İŞİD, ABD ve müttefikleri tarafından günlerdir havadan bombalıyor. Neler oluyor bu coğrafyada? Kim kimi, ne için yok etmek istiyor. Olaylar fotoğrafta görüldüğü gibi mi, yoksa işin perde arkasında başka şeyler mi var?


            BÖLGEDE NELER OLUYOR?
    IŞİD, 2 Temmuzdan bu yana Kobani'nin etrafındaki köyleri ele geçirmiş ve şehir merkezini istiyor. Kobani, aslında eskiden beri “Ayn-el Arap” olarak bilinen eski bir Arap şehri.. İki yıl önce Suriye bölgeyi terk ettiğinde ele geçirilip PYD tarafından kurulan ilk Kürt kenti. Düşerse Murşitpınar sınır kapısı IŞİD’e geçecek ve Kürtler için büyük darbe olacak. PYD için ne kadar stratejik öneme sahipse, IŞİD için de o kadar.. Bu yüzden elinde tutabilmek için PYD yoğun çaba sarfediyor. Türkiye'ye bir günlük ziyarete gelen PYD lideri Salih Müslim, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Afrin ve Cezire kantonlarındaki Kürtlerin Kobani'ye geçişi için koridor açılmasını ve Kuzey Irak'tan gelecek silah yardımına izin verilmesini istiyor.


          KÜRT TEPKİLERİ VE TÜRKİYEDE EYLEMLER
  Kobani’nin IŞİD kuşatması altında yaşadıkları, Türkiye’de tansiyonu yükseltti. Önce sosyal medyada destek çağrıları başladı. KCK ve diğer Kürt unsurlar muhasarayı demokratik özerkliğe bir müdahale olarak yorumluyor ve maddi ve manevi destek çağrısı yapıyordu. Ardından çatışmalar, gelen mülteciler ve Kobani’ye gitmek isteyenler geliyordu. Bayramın ikinci günü Kobani’nin işgal edilme ihtimali güçlenince, Diyarbakır, Urfa, Van, Mardin ve Hakkâri gibi doğudaki protestolar İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi batıdaki şehirlere sıçrıyor, İnsanlar hayatlarını kaybediyor, yaralanıyor ve dükkanlar yağmalanıyordu.


          PERDE GERİSİNDEKİ AKTÖRLERİN AMACI NEDİR
  Batılı güçler, İslam’ı manipüle ederek yeniden tanımlamak ve kendi küresel çıkarlarına hizmet edecek yeni bir İslamcı nesil ortaya koymak istiyor. Bu amaçla sürekli siyasi ve sosyal kaos çıkarıyorlar.. Demokrasi görüntüsündeki Arap Baharı, aslında İslam’ı yeniden tanımlama ve bu coğrafyayı kendi çıkarlarına entegre için bir dönüşüm projesidir. Sonuçta İslam dünyası, fitnelerle birbirine düşürülürken, Batılılar ve İsrail, kendi çıkarları için bu ortamı kullanacaklardır.

 
              VE, TÜRKİYENİN TAVRI
      ABD, bombardımanlar için 2 milyar dolarlık harcama yaptık diyorsa da Suriye’de yükün ağırlığını çeken ülke aslına Türkiye.. Savaşın sadece sığınmacılar açısından maliyeti 10 milyar lirayı geçmiş durumda. Son gelenlerle birlikte Kürt sığınmacı sayısı 1.5 milyon civarında.. Başbakan Davutoğlu yabancı medyaya verdiği mesajla tüm dünyanın dikkatini çekti: Biz Esad’ı devirme dışında hiçbir girişimde yer almayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Türkiye IŞİD terör örgütüne karşı olduğu kadar, PKK terör örgütüne de karşıdır. İki örgüt de benim için aynı” sözleri dikkat çekici oldu. PKK, buna karşı radikal kararlar alarak tepkisini Türkiye sokaklarına taşıdı...

  
              DEĞERLENDİRME
    Artık, olayları kaşımak yerine bundan sonra ne yapmalı ne yapmamalı onu düşünmeliyiz. Önce İktidar ve muhalefet başta olmak üzere neyin söyleyeceğinden çok neyin söylemeyeceğini iyice düşünülerek marjinal açıklamalardan kaçınılmalı ve sokaklar tahrik edilmemelidir. Olayların üzerine hukuk çerçevesinde gidilmeli, grupların çarpışmasına müsaade edilmemelidir.. Türkiye’yi gerilime sokmaya kimsenin hakkı yoktur.
   İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.