1. YAZARLAR

  2. Eda Karaduman

  3. Koalisyon ve TBMM Başkanlık Seçimi
Eda Karaduman

Eda Karaduman

Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyon ve TBMM Başkanlık Seçimi

A+A-

7 haziran seçimlerinden bu yana geçen süreçte elde edilen sonuç nedir? Koalisyon kurulacak mı? Nasıl bir koalisyon oluşacak? Başarısız koalisyonda sonuç ne olur?

Sürekli konuşuldu, 7 haziranda millet bir ders verdi denildi. Görülen o dur ki ders verirken milletimiz muhalefet partilerine yetkide verdi. Ak Parti ile hükümet kurmaya yanaşmayan, nazlanan muhalefet liderlerimiz oluşacak olumsuzların  istikrarsız gidişatın faturasını nasıl oderler bilinmez.  Ama gercek şudur ki en büyük zararları kendilerine vermiş olacaklar.

Koalisyon hesapları görülürken bi taraftanda TMBB başkanını seçti. Dördüncü turda 258 oy alan İsmet Yılmaz Meclis Başkanı oldu. CHP adayı Antalya milletvekili Deniz Baykal 182 oy alırken 29 oy boş, 78 oy geçersiz çıktı. Muhalefet partisinin liderleri seçilememenin faturasını  MHP lideri Devlet Bahçeli'ye keserken durumun gidişatı koalisyon hakkında fikir mi vermiş oldu? TBMM Başkanı seçiminde muhalefete destek vermeyen Bahçeli, koalisyonda iki seçeneğe ışık tuttu. Birincisi ve muhtemel Ak Parti _MHP işbirliği ikinciside tabiki erken seçim. TBMM başkanı seçimlerinden şunuda çıkartmak doğru olur ki MHP’nin el altından Ak parti'yi desteklediği. Buda bize hükümeti AKP-MHP koalisyonunu oluşturacağını gosteriyor olabilir.  Peki erken secimde vatandaş durmu nasil degerlendirecektir.   MHP’nin kendince taviz vermeyen tutumu koalisyon hesaplarını tıkaması durumunda yani erken seçim ihtimalinde sadece MHP nin degil diğer muhalefetinde kötü etkileneceği aşikar. Zira  Ak Parti'ye ders, muhalefete önemli yetki veren millet verdiği emanet oyları geri alır ve istikrarın daha fazla bozulmaması adına tercihini akpartiden yana kullan ma ihtimali yükselebilir.

Hükümetin kurulması ıcin gereken süre azalmaktadır. Her kim hükümeti kurar ise milletimize faydalı, istikrarlı, her kesimi memnun edecek nitelikte olması temennimizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar