1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KKTC'de seçim sonuçları
KKTC'de seçim sonuçları

KKTC'de seçim sonuçları

İki isim 26 Nisan’da ikinci turda yarışacak.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 7’inci cumhurbaşkanını belirlemek üzere bugün yapılan ilk turda en fazla oyu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve bağımsız aday Mustafa Akıncı aldı. İki isim 26 Nisan’da ikinci turda yarışacak.

 

176 bin 916 kayıtlı seçmen, ülke genelinde kurulacak 693 sandıkta gelecek beş yıl KKTC cumhurbaşkanı olacak ismi seçmek için oyunu kullandı.

 

Mustafa Akıncı sürpriz yaptı.

 

Anayasaya göre seçimlerin birinci turunda cumhurbaşkanı seçilebilmesi için yüzde 50’nin üstünde oy alması gerekiyordu. İlk turda oyların yüzde 28.18’ini Eroğlu, 26.92’sini ise Akıncı aldı.

 

Eroğlu ve Akıncı, 26 Nisan pazar günü düzenlenecek seçimlerin ikinci turunda yarışacak.

 

KKTC genelindeki 693 sandığa göre sonuçlar şöyle:

 

1. Derviş Eroğlu (Bağımsız): 28.18

 

2. Mustafa Akıncı (Bağımsız): 26.92

 

3. Sibel Siber (Cumhuriyetçi Türk Partisi): 22.54

 

4. Kudret Özersay (Bağımsız): 21.21

 

Seçime katılım oranı yüzde 62’de kaldı.

 

Adaylar

 

Seçimlerde aralarında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber ve eski baş müzakereci Kurdet Özersay ve eski Lefkoşa belediye başkanı Mustafa Akıncı’nın da aralarında olduğu yedi aday yarıştı.

 

Kudret Özersay, Mustafa Ulaş, Mustafa Akıncı, Arif Salih Kırdağ ve Derviş Eroğlu’nun bağımsız aday olarak girdiği seçimlere, Sibel Siber Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP); Mustafa Onurer’se Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin adayı olarak katıldı.

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) seçimlerde Derviş Eroğlu’na destek vereceklerini açıklamıştı.

 

Kıbrıs müzakereleri

 

Seçimler öncesinde Kıbrıslı Türklerin gündeminde, adadaki barış müzakereleri vardı.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakereleri ‘öyle veya böyle‘ bitirme sözünü vererek Kıbrıslı Türklerden ‘son görev‘ için yetki istedi.

 

Eski baş müzakereci Özersay’sa sorunu tek başına çözemeyeceğini söyleyerek ekledi: “Ama yüzde birlik bir ihtimal de olsa çözülmesi için en iyi şekilde müzakere yapar ve haklarımızın korunacağı bir çözüm için aktif bir diplomasi ile gerekli duruşu sergilerim.”

 

Sibel Siber de Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin “Ben son Kıbrıs özel temsilcisi olacağım” sözlerini hatırlatarak “Herkes bu elli yıllık sorundan bıktı. Biz bu sorunu çözeriz ve uluslararası toplumun bir parçası oluruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.