1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kırmayın bu fidanları, yakmayın bu çocukları!
Kırmayın bu fidanları, yakmayın bu çocukları!

Kırmayın bu fidanları, yakmayın bu çocukları!

“Ramazan ayında ocaklarımıza ateş düştü” diyen ailelerin feryadına kulak verin.

A+A-

Son dönemlerin en dramatik konularından birisi olan mezuniyetine saatler kala elenilen polis gençlerin ailelerini konuştu.  

Milli Gazete'nin haberine göre; İki yıllık eğitimin sonunda polis olma hayalleri “5 dakikalık mülâkatla” yıkılan çocuklar ve aileleri Milli Gazete aracılığıyla yetkililere seslendi: “Henüz 19 yaşındaki evlatlarımızın iktidarın ‘sakıncalı’ sınıfına koyduğu dershanede okumaktan başka bir hataları yok. Ancak aynı dönemde çoğu ‘bakan’ ve ‘milletvekili’ çocukları da aynı dershanede eğitim gördü. Bin bir zorlukla yemeden içmeden iki yıl emek verip okuttuğumuz çocuklarımızın geleceğini karartmayın. Elinizi vicdanınıza koyup bir kez daha bu kararınızı gözden geçirin.”

 

DİPLOMALARIMIZ ÇÖP OLDU

 

Geçtiğimiz hafta başında polis meslek yüksek okullarından mezun olan öğrencilerden mülâkkatta elenenlerin feryadı yürek yakıyor: “Ramazan ayında evimize ateş düştü.” 2 yıllık emeklerinin ve geleceklerinin çalındığını söyleyen polis okulu mezunları, verilen diploma ile sadece polis olabileceklerini, diplomaların başka hiçbir işe yaramayacağını belirttiler. İki yıllarının heba olduğunu dile getiren mağdurlar, diplomalarının çöp olduğu ifade etti. “Ailelerimiz perişan oldu. Ramazan’ı bize zehir ettiler” diyen mezunlar, “Ne suçumuz var anlayamadık” ifadelerini kullandılar. Aileler ise çocuklarının hayata atılmaya başladıkları genç yaşta böyle yaftanlamasından ötürü endişeli.

 

İSMİ BİZDE GİZLİ AİLELER VE DRAMLARI

 

Çocuklardan birinin annesi merdiven siliyor. Babası ise asgari ücretle çalışıp akşamları da kahvehanelerde, derneklerde sandviç satıyor. Tek derdi sofrasına bir tabak sıcak çorba koyabilmek. O kadar yoğun çalışıyor ki “iktidar-cemaat” savaşından haberi dahi yok. Son karar sonrası ailecek sessizliğe gömüldüler ağızlarını bıçak açmıyor. Komşularıyla konuşmuyor, camlarının perdesini dahi açmıyorlar.

 

Yol parası mukabeleden toplandı

 

İzmir’den İstanbul’a gelip hukuki süreç başlatmak isteyen bir başka çocuğun ise yol parası “mukabele”ye katılan kadınlar arasında toplandı ancak avukat parası hâlâ denkleştirilemedi. Ancak aynı çocuğun bir başka arkadaşı daha şanslıydı onun annesinin bozdurabileceği bir bileziği vardı!

 

Polis meslek yüksekokullarında ilk kez uygulanan mülakatlar, yüzlerce ailenin ve öğrencinin hayallerini söndürdü. Polis meslek yüksekokulunu bitirip polis olma hayali kuran öğrenciler beş dakikalık mülakatta elendi. Türkiye’de 29 ilde bulunan bu okullardan bu yıl 7 bin 10 kişi mezun oldu. Türkiye genelinde bin 700 kişinin elendiği mülakatlarda polis adaylarına polis mesleğiyle alakası olmayan sorular soruldu. Gazetemizi arayan ve mülakatta elenen adaylar yetkililere çağrıda bulunup bu kararlarını yeniden gözden geçirmesini istediler.

 

MAKARNA YAPMAYI BİLİYOR MUSUN?

 

Gazetemizi arayan ve hukuki süreç başlatacağı için ismini yayımlamadığımız Aksaray Polis Yüksek Okulu mezunu aday, “2013 yılında yeterli puanı alıp mülakatlardan da geçip başarıyla polis okulunda okumaya hak kazandım. Polis okuluna girdiğimde, okul bitiminde mülakata tabi tutulacağımız gibi bir kanun yoktu ve biz bunu bilerek okula gittik. Fakat daha sonra 2014 Kasım ayında gündeme gelen “Güvenlik Paketi” ile mülakat koşulu getirildi. Okulumu 10 Haziran 2015 yılında başarıyla tamamladıktan sonra benim gibi diğer arkadaşlarıma da 19, 20 ve 21 Haziran tarihlerinde sözlü mülakat yapıldı. Fakat bu mülakatta da mesleki sorular beklerken hangi dershaneye kaç yıl gittiğimiz, makarna yapmayı bilip bilmediğimiz gibi polislik mesleğiyle ilgili olmayan sorular soruldu. Bunlara da cevap verdim ama belli ki elemeye bahane arıyorlardı. Benim okuduğum Aksaray Polis Okulu’ndan mezun olan 426 kişiden 376 kişi böyle yapılan mülakatlar sonucu elendi” dedi.

 

DİPLOMALARIMIZ ÇÖP OLDU

 

İki yıllık emeğimiz geleceğimiz çalındı diyen polis okulu mezunu aday, “Verilen diploma ile sadece polis olabiliriz başka hiçbir işe yaramaz. İki yılımızı çöpe attılar. Üniversiteyi kazanmamıza rağmen, iş garantisi olduğundan polis okulunu tercih ettik. Bizim tercih ettiğimizde okul bitiminde mülakat şartı yoktu biz bunu bilerek polis okulunu seçtik. Şimdi tüm emeklerimiz boşa gitti. Diplomalarımız çöp oldu. Ailem beni zar zor okutmuştu. Şimdi perişan oldular. Ramazanı bize zehir ettiler. Ne suçumuz var anlayamadık. Hukuki her türlü mücadeleyi vereceğiz. Devletin bu haksızlığı gidermesi lazım” diye konuştu.

 

RUSYA BAKANININ KARISININ ADINI SORDULAR

 

Arkadaşlarının uğradığı haksızlığa kendisinin de uğradığını söyleyen Samsun Polis Meslek Yüksek Okulunu mezunu ismini yayımlamadığımız bir başka polis adayı gazetemize yaptığı açıklamada “Mülakatta polislikle alakası olmayan sorular bana da soruldu. Bana Rusya’nın eski bakanının adını ve karısının adını sordular. Belli ki elenmemiz için sorulmuş sorular. Rusya’nın bakanın karısının polislikle ne alakası var. Hem kaç kişi biliyor ki Rusya bakanının karısının adını. Bize soranlar biliyor mu acaba. Bizim okulda da maalesef böyle polislikle alakası olmayan sorularla 190 bayan polis adayından 160’ı elendi” diye konuştu.

 

İSMİ BİZDE GİZLİ AİLELER VE DRAMLARI

 

Çocuklardan birinin annesi merdiven siliyor. Babası ise asgari ücretle çalışıp akşamları da kahvehanelerde, derneklerde sandviç satıyor. Tek derdi sofrasına bir tabak sıcak çorba koyabilmek. O kadar yoğun çalışıyor ki “İktidar-cemaat” savaşından haberi dahi yok. Son karar sonrası ailecek sessizliğe gömüldüler ağızlarını bıçak açmıyor. Komşularıyla konuşmuyor, camlarının perdesini dahi açmıyorlar. İzmir’den İstanbul’a gelip hukuki süreç başlatmak isteyen bir başka çocuğun ise yol parası “mukabele”ye katılan kadınlar arasında toplandı ancak avukat parası hala denkleştirilemedi. Ancak aynı çocuğun bir başka arkadaşı daha şanslıydı onun annesinin bozdurabileceği bir bileziği vardı!.  

Milli Gazete 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.