1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KIRIMI RUSYA’YA KAPTIRDIK, YA TATAR TÜRKLERİ ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KIRIMI RUSYA’YA KAPTIRDIK, YA TATAR TÜRKLERİ ?

A+A-

Çocukluğumuzda Ruslar için “kaba, barbar ya da bazı hayvan adları” kullanırdık.. O zamanlar hiç tanımadığım Rus’ları Rasputin türünde iri yarı biri olarak düşünürdük. İlerleyen zamanlarda Rusları biraz daha yakın tanıma fırsatı bulduk. O kaba yaradılışlı insanların yerini nahif, evinde piyanosu eksik olmayan, sanatsever, kültürlü ve modern Rus tipleri aldı. Ufku açık, barbarlıkla ilgisi şöyle dursun, dünya ile entegre olmaya hazır, barışa her türlü katkı vermeye hazır bir Rus toplumu bize tebessüm ediyordu.. Ta ki Kırım konusu ortaya çıkıncaya kadar..

SİHİR BOZULDU MU

Ukrayna’da eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in dış dünyaya kapıları kapatma eğilimli uygulamalarına direnerek kıyam eden Ukrayna halkının ayaklanması sonucu yönetim Batı yanlısı kişilere geçince Kırım için kötü senaryo başlamış oluyordu. Kırım’daki “Rus hamlesi”, Ukrayna’da Yanukoviç karşıtlarının, kurallarını iyi bilmediği bir oyun sonucunda gerçekleşti. Daha doğrusu, Ukrayna sonunda kendi kendisine nişan aldığı, ölümcül hasar vermek de dâhil bu oyunun “Rus Ruleti” gibi olduğunu anlayamadı. Tabi bunun ardından çocukluğumuzda yanlış tanıdığımızı zannettiğimiz kaba Rus tipi, havanın kararması ile birlikte “kurt adam” olarak geri dönmüştü.. Kırım için iştahını tüm dünyaya ilan etmekte sakınca görmüyordu. Bütün bunlar meydana gelirken uluslar arası usul ve hukuk kurallarını da yerine getiriyordu Kurt adam..

KIRIM’DA OYNANAN OYUN VE İŞGALİN AYAK SESLERİ

Ukrayna’da Halk ayaklanmasına karşı güvenlik güçlerinin atağı sonucu 82 kişinin ölümünün ardından 22 Şubat’ta Devlet Başkanı Yanukoviç, Parlamento tarafından azledilerek göreve geçici olarak Oleksandr Turçinov getirildi. Rusya yeni rejime itiraz etti ve orduyu sınır boyunca yerleştirdi. ABD Başkanı Obama, Moskova’yı uyardı. Ama buna kulak asmayan Rusya 1 Mart’ta Simferopol bölgesel parlamentosunu kuşattı. Ve tüm uyarılara rağmen Kırım’da “Rusya’ya bağlanmayı istiyor musunuz?” sorusu ile referandum yapıldı. Halkın ezici çoğunluğu Rusya'ya katılmayı seçti.. Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, 11 Mart 2014 tarihinde toplanarak Ukrayna'dan ayrılma kararı aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, parlamentodan gelen ve Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını öngören nihai belgeyi imzaladı. Böylece, Kırım ve Sivastopol, resmen Rusya Federasyonu’nun bir parçası oldu.

 

DEĞERLENDİRME Buraya kadar olanları kendi cazibesi içinde var sayalım, ancak tarihinde bir çok sürgünler yaşamış olan Türk kökenli 300 binTatar’ın kaderi gene acı ve gene hüsran mı olacaktı. Küçük Kaynarca anlaşması ve benzeri

 

uluslar arası hukuk kuralları Türkiye’nin duruma müdahalesine izin verecek mi? ABD, AB ülkeleri ve müttefikler Rusya’ya nasıl bir yaptırım uygulayabilecekler? Ancak Türkiye cephesinden pansuman bir gelişmeyi de belirtelim. TC. hükumeti "Türkiye, Batı dünyası ile birlikte Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyor. Bu konuda Türkiye’nin de içinde bulunduğu NATO, bir karar alırsa biz de elbette buna uyarız” dedi. Sözün bittiği yerde, yorum olarak geçmek üzere 1944 sürgün dönüşünde Kırım Tatar Türklerince söylenen vatan şarkısını birlikte okuyalım...

“Aluşta'dan esken yeller yüzüme urdu,

Balalıqtan ösken evge közyaşım tüştü.

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vetanıma asret boldım

Ey güzel kırım”

İyi haftalar değerli okurlarım

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.