1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Kırıklar, Çıkıklar ve Yaralanmalar için Hangi Bölüme Gidilir?
Kırıklar, Çıkıklar ve Yaralanmalar için Hangi Bölüme Gidilir?

Kırıklar, Çıkıklar ve Yaralanmalar için Hangi Bölüme Gidilir?

Kırıklar, Çıkıklar ve Yaralanmalar için Hangi Bölüme Gidilir?

A+A-

Günlük hayatta, dikkatsizlik, yorgunluk, konsantrasyon kaybı veya tansiyon düşmesi, bayılma gibi nedenlere bağlı olarak pek çok kaza yaşanabilir. Bu kazaların bir kısmı ufak sıyrıklarla atlatılabilse bile, bazılarında vücutta ciddi hasarlar meydana gelebilir. Ya da zaman içerisinde, sağlık konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmemesi sonucu, omurga başta olmak üzere kas ve iskelet sisteminde çeşitli deformasyonlar oluşabilir. Bazı durumlarda ise, bozulan bir sistem, işlev kaybına ya da estetik görüntü bozukluğuna yakalanabilir. Böyle bir durumda ise insanlar telaşa kapıldıkları için, hangi doktora gidilir bilememektedirler. İşte bu durumlar için izlemeniz gereken yol ve konuyla alakalı doktor ve bölümler.

Hangi Bölüm Bakar?

                Vücudunuzla ilgili duruş bozukluğuna yol açabilecek veya estetik görüntüyü bozan her türlü hasar ile ortopedi bölümü ilgilenmektedir. Bu makalemizde kırıklara, çıkıklara hangi bölüm bakar?bu soruya cevap bulmaya çalışacağız. Bu bölümün genel olarak baktığı durumları şu şekilde özetlemek mümkündür;

  • El ve ayak bileklerinde meydana gelen burkulmalar
  • Kemikler üzerinde meydana gelen kırılmalar, çatlamalar ve ödemler
  • Kaslarda meydana gelen yırtılmalara
  • Artirit vakalarına
  • Romatizmal rahatsızlıklara (eklem romatizması, yumuşak doku romatizmaları gibi)
  • Topuk çıkmaları, topuk dikeni ve taban düzleşmesi vakalarına
  • Her türlü fıtık vakasına (boyun, bel fıtıkları)
  • Kireçlenme, boyun düzleşmesi gibi vakalara

Ve vücutta, eklemler, kas sistemleri ve kemiklerde ağrı, acı oluşturan her duruma ortopedi servisi bakmaktadır. Ancak ortopedi servisi, kimi vakalarda tek başına gerekli tedavinin sağlanabilmesi için yeterli olamayabilir. Böyle durumların meydana geldiği durumlarda, başta fizik tedavi olmak üzere, pek çok farklı alan ile iş birliği içerisine girilebilir.

Hangi Doktor Bakar?

                Vücudumuzda duruş bozukluğuna yol açabilen bu rahatsızlıklara hangi doktor bakar? Yukarıda sayılan bütün bu sorunlara genel olarak ortopedi alanında uzmanlaşmış hekimler bakmaktadır. Ancak bazı kaza durumlarında, kırık ya da çıkık vakaları dışında travmalar da meydana gelebilmektedir. Bu tip durumların ortaya çıkması durumunda, ortopedi uzmanı yanında dâhiliye uzmanları da sürece katılabilirler. Yine, omurga sisteminde veya boyunda meydana gelen bir deformasyon ya da zorlama, beyin ile ilgili sistemleri tehdit eder boyuttaysa, nöroloji uzmanlarından ya da nöroşirurji alanından da yardım istenebilmektedir.

                Bunun dışında kalan, yaşam kalitesini düşürücü, duruş bozukluklarına neden olan her türlü kemik, kas ve omurga sorunlarına ortopedi uzmanları bakmaktadırlar. Gelişen teknolojinin ve tedavi tekniklerinin oldukça ileri düzeyde olduğu ortopedi alanında, yüksek oranda başarı şansı ile vücudun sorunlu bölgelerinde estetik, sağlıklı ve yüksek işlev gücünde çalışabilmesi yönünde tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Makalenin tamamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.