1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. KİMLER ONMAZ?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

KİMLER ONMAZ?

A+A-

Kimler onmaz?

Kul hakkı denince insanın tüyleri diken diken olması gerekir. Kul hakkı bağışlanmayan, affedilmeyen , üzerine silgi sürülmeyen hak. İşte insan hakkı budur .

Öncelik insan haklarında ki kul hakkı tabir ediliyor. Bilenler kul hakkının üzerine geçirmemek için  çok ciddi şekilde kaçınıyor.

Ama bazı insanlarda gafletten, önemsemediğinden, sonucunun nereye varacağını hesaplayamadığından kulların haklarını çiğneyebilir.

Çiğnerken nasıl zevk alırsa, Allah ta kıyamette o derecede azabını tattırarak cezalandıracaktır. Ey kulum sen dünya da nasıl  sorumlu olduğun kişilerin hakkını ödemediysen, şimdi ceza çekerek öde der.

Kul hakkı denince durmak gerekir. Tabi ki kimler durur? İşin ciddiyetini anlayanlar durur. Dünya sevdasında olanlarda,  kul hakkına riayet edecek değiller yaa…

Kul hakkı,  basite alınmayacak ve de mutlaka kulların hakkını hak sahibine vererek ödenmesi şarttır...

Bunu bilmeyende yok, uygulayanda o kadar az..Ödememiz gereken , ödemeleri ödememişsek kul hakkıdır. Hangi konumda olunursa olunsun bir kuruş bile kul hakkıdır.

Kul hakkının alınması yönünde dini argümanı kullanan insanlar daha titiz olmalıdır. Acaba ne kadar kul hakkına riayet ediyoruz?

İnsanların kul hakkını bilerek yemelerini hiçbir varlık affetmeyecektir.  İnsanların bazıları  yanlış duyumlara dayanarak , yanlışa evet derse de kul hakkıdır.

Kurum adına yapılan  tüm faaliyetlerin giderleri şahıs tarafından ödediyse,  şahsın parasını kurum ödemelidir. Kişi babasının hayrına  faaliyet yapmıyor ki… Kurum ücreti ödemezse kul hakkı olur mu?

Olur.

Bir yerde kul hakkına tecavüz varsa,   orada çekişmeler,  hırlar sona ermez. Bugün sarmaş dolaş olanlar yarın karşı karşıya mutlaka geleceklerdir.

Kendilerini yetkili olarak gören kişilerin kul hakkına riayette gevşekliğine,  anlam veremiyor.Nasrettin hocanın oğlu gibi ters işlere şahit olmak.

Deve sorarlar ya … Nerem doğru ki der, bizim işler buna benziyor.

Topluma hizmet sunan insanların , özel paralarını gelecekteki kurumun maddiyatına güvenerek hizmet sunar ve de sunduğu hizmet karşılığında vermeniz gereken parayı vermezseniz; kul hakkı olur mu ? Olmaz mı?

Özellikle vurgulamamız gerekiyor , kul hakkını yiyen hiçbir insan başarılı olamamıştır. Sabun köpüğünün erimesinden daha kısa sürede   erki son bulmuştur .

Biz  dünyanın ilk insanı değiliz. Son insanları da değiliz,  ama insanların yaşamış olduğu gerçekleri göz ardı edemeyiz. Kardeşim , güç bende istediğim gibi  davranırım demek onaylanacak hal değildir.

İnsanların hak ettikleri az olsa , çok olsa mutlaka zamanında ödememiz gerekiyor. Az paradan ne çıkacak dememeliyiz? Hakkın azı veya çoğu olmaz.

Kralın birisi havuzu sütle doldurtmak ister. Çok süt gerekmez sadece hane başına yarım kova süt dökülecektir havuza.

Akşam vakti, hayvanlardan alınan sütler dökülecektir.İhtiyar amcanın biri  kovaya suyu koyar. Der ki,  herkes süt getirecek,  bir benim suyumla ne olacak der? Ben süt yerine su dökeyim de böylece olsun bitsin der. Süt yerine suyu döker evine döner.

Kral , halkından emin halde olarak sabaha kadar ,  sütle havuzun dolduğunu düşünür. Kral sabah neşeyle kalkar,  bahçeyi dolaşır,  havuzun başına gelir , bakar ve dudaklarını ısırır.

Süt yerine havuzun içi su ile doldurulmuştur. Çünkü tüm halk , ihtiyar amca gibi düşünerek, ben süt yerine,  su koysam ne çıkar düşüncesiyle hareket ederler ve de herkes böyle düşündüğü içinde ne olur?  Süt yerine , suyla dolmuştur havuz.

Konuştuğumuz tüm insanlığın hakkıdır. Toplumda yaşanılan olumsuzlukların başlıca nedenlerinden biride  kul hakkına önem vermememizdendir. Kimsenin hakkını küçümsemeden,  kimsenin hakkını ve hukukunu azımsamadan  hak sahibine  ödemeliyiz. Ödemeliyiz ki,  gerçekten  insanların hakkına itina gösterdiğimizi ispatlayalım.

Kul hakkını savunama adına olanlar daha dikkatli olmalıdır. Hatırlamakta fayda var. Kul hakkı hiçbir şekilde ödenmedikçe üzerimizden sorumluluğu, cezası düşmez.

Kul hakkı yiyen onmaz derler. Bu söz kafidir...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.