1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KİMİN KULAĞI, KİMİN DUDAĞINDA..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KİMİN KULAĞI, KİMİN DUDAĞINDA..

A+A-

Ülkemizde yaklaşan mahalli seçimlere beş kala İktidarın Cemaatle başlayan dershane ihtilafının arkasından telefon dinleme skandalları iktidarla muhalefetin karşılıklı olarak birbirlerinin yumuşak karınlarına vurmaya itti. 17 Aralıkta Halk Bankası Genel Müdürü, Fatih Belediye Başkanı ve Bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu bir grubun tutuklanmasıyla başlayan süreçte binlerce Polis, Savcı hatta Milli Eğitim mensuplarının yerleri değiştirildi. Devlet sırrı ifşa edildiği gerekçesiyle yapılan bu yer değiştirmelerden sonra Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği ileri sürülen telefon görüşmelerini anlatan tele kulak skandalı ortaya çıktı. Şimdi bu şok gelişmelerle sarsılıyor Türkiye..

SELAM TERÖR ÖRGÜTÜ

Yeni Şafak ve Star gazetelerinde yer alan baş haberde, Adem Özcan ve Adnan Çimen adlı savcıların ‘Selam Terör Örgütü’ soruşturması altında mahkemelerden aldığı izinlerle binlerce kişiyi dinledikleri ileri sürüldü. Herkesi şok eden isim listesi gazetelerde yayımlandı. Bu isim listesinde Başbakan Erdoğan ve danışmanı Yalçın Akdoğan, CHP Genel Merkezi, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT müsteşarı Hakan Fidan, Numan Kurtulmuş, Temel Kotil, İHH Başkanı Bülent Yıldırım ile Ali Bayramoğlu ve Ertuğrul Özkök gibi gazeteciler isim listesinde yer almış....

BAŞBAKANIN TELEFONU DA DİNLENDİ Mİ

Tele kulak skandalı üzerinden bir hafta bile geçmedi ki Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları internete bomba gibi düştü.. Ancak bu haber dünya basınında geniş yankı buldu.. İngiliz Guardian gazetesi, "ses kayıtları Türk Başbakan'ını istifaya çağırıyor" başlığı ile haberi duyurdu. Financial Times gazetesi ise Başbakan Erdoğan'ın internete sızan ses kayıtlarını "hain bir saldırı" olarak nitelendirdi. ABD’de Wall Street Journal, Başbakan Erdoğan'ın ses kayıtlarının hükümetini devirmek amacıyla yapıldığını sayfalarına taşıdı.. Yunan televizyon kanalları ve gazeteler, habere ilk sayfalarında yer verdiler. Rus NTV televizyonu, Başbakan Erdoğan'ın, konuşmaların internete düşmesi üzerine, kurmaylarıyla gece geç saatlere kadar görüştüğünü duyurdu. Romanya'da Romana Libera gazetesi"Erdoğan hükümeti zamanındaki en büyük kriz, politik sınıfın nefesini kesti" yorumunu yaptı. Bu haberler Kazakistan basınında geniş yankı buldu.

BU DİNLEMELER YASALARA UYGUN MU

T.C Anayasasının 20/1 maddesinde “Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. 10.12.1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 12’nci maddesinde “Hiç kimse özel hayatı, ailesi,

meskeni veya yazışması hususlarında keyfi karışmalara, şeref ve şöhretine karşı tecavüzlere maruz kalamaz” denmektedir.. Herkesin bu tecavüzlere karşı kanun ile korunmaya hakkı vardır. Ancak Adlî soruşturma ve kovuşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır.. Bu nedenle Anayasal haklara sınırlamalar getiren telefon görüşmelerinin şart ve sınırlarının kanunlar ile belirlenmesi kesinlikle gereklidir.

DEĞERLENDİRME

Belli ki tüm bu legal ve illegal hamleler, yaklaşan seçimlerde Belediyeleri kazanmak için yapılıyor. Ancak gerginliği bu kadar arttırmanın ve milleti birbirine bu kadar düşürmekten ne yararı var? Son günlerde dozu artan toplumsal kavga ve cinayetlerin bir nedeni de liderlerin kavgası değil mi? Halen gündemdeki yerini koruyan tele kulak skandalı ve Başbakan Erdoğan ile çocukları arasında geçtiği ileri sürülen konuşmalar yenilir içilir gibi değil.. Bunlar uydurma ise devlet doğrunun ortaya çıkması için gerekeni yapmıyor. Yok, eğer doğru ise bunun olabileceğini düşünmek bile istemiyorum. İşte o zaman artık sözün bittiği yerdeyiz demektir.... İyi haftalar sevgili okurlarım..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.