1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KİM NE KADAR NEYE GÖRE EŞİT ACABA?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KİM NE KADAR NEYE GÖRE EŞİT ACABA?

A+A-

Köşe başları Milli Piyangocularla, kazı kazancılarla dolu..Artı , sayısal loto, on numara bayilerinin önü bir kalabalık, bir kalabalık..Köşe başında oturan kazı kazancıya sordum işler nasıl diye.Çok iyi cevabını aldım .Ne güzel , onun için sevindirici bir durum , fakat şans oyunlarına güvenenlerinin sayısı arttıkça geçim sıkıntısının boyutlarının ciddi anlamda düşünülmesi gerekir diye düşünüyorum.

Memurlara, 15 Ağustos"ta 25-100 YTL arasında ek ödeme zammı yapılacak. Ek ödeme iyileştirmeleri 3-4 yıl boyunca devam edecek ve bu sürenin sonunda aynı unvana sahip, aynı işi yapan kamu personeli arasındaki ücret farklılığı giderilerek, "eşit işe eşit ücret" uygulamasına geçilecek.En yüksek zammın polislere verilmesi planlanıyor.Memura ek ödeme zammı geldi. Meclis"te kabul edilen düzenlemeyle, yaklaşık 1.5 milyon memura, 15 Ağustos"ta 25-100 YTL arasında ek ödeme zammı yapılacak. 3-4 yıl sürecek bu ek ödeme iyileştirmeleriyle kamuda "eşit işe eşit ücret" ilkesinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun da aralarında bulunduğu bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde(KHK) değişiklik öngören tasarı Meclis Genel Kurulu"nda kabul edilerek yasalaştı. Çok sayıda yasada değişiklik öngören torba yasada kabul edilen düzenlemeyle, ek ödeme almayan devlet memurlarına verilen denge tazminatı kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle 1 Temmuz 2006"dan bu yana bin 850 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda yapılan ödemenin yerini, "En yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 200"ünü geçmemek üzere, her ay ek ödeme yapılabilir" hükmü alacak. Düzenlemeyle, halen kendilerine 136 YTL denge tazminatı ödenen kamu personeline, 977 YTL"yi geçmemek üzere, Bakanlar Kurulu"nca belirlenecek oranlarda ek ödeme verilecek. Ek ödeme iyileştirmesi, kademeli olarak gerçekleştirilecek ve bütçe olanakları dikkate alınarak 3 ya da 4 yıllık bir sürece yayılacak.Memur unvanları ve kadrolar itibariyle ek ödeme oranlarını belirleyecek Bakanlar Kurulu"nun konuyla ilgili kararının ardından da, 1 milyon 495 bin memur, enflasyon farkı ve yüzde 2"lik temmuz zammıyla birlikte yılın ikinci yarısı için aldığı yüzde 3,96"lık maaş artışından ayrı olarak 15 Ağustos"ta ek ödeme zammı alacak. Bakanlar Kurulu, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında da ek ödeme oranlarında artış yapacak. Böylece en geç 4 yıl sonra, kamuda aynı işi yapan memurlar arasındaki maaş farklılığı ortadan kaldırılacak. Yani demek ki bu ülkede bir eşitsizlik vardı.Sendikalar, memurlar bangır bangır boşuna bağırmıyorlardı .

Yapılan hesaplamalara göre, hizmetli maaşlarına 5 puan ek ödeme karşılığında 25 YTL, araştırma görevlisi, öğretmen gibi meslek gruplarında 10 puanlık ek ödeme artışı karşılığında 50 YTL, mühendis maaşlarında ise 15 puan ek ödeme karşılığında 75 YTL ek artış gelecek. Bazı meslek gruplarında bu oranıın 100 YTL"ye çıkabileceği belirtilirken, en yüksek ek ödemenin ise polisler için planlandığı belirtiliyor. 15 Ağustos"tan itibaren memurlara verilecek ek ödeme iyileştirmesinin bu yılki maliyeti de 546 milyon YTL olarak hesaplandı.Memurlarda durum böyleyken,asgari ücret tartışmalarında yüzde 5"lik artışların sözü ediliyor.Elektrik, doğal gaz, ulaşım ve hatta suya zam geldi.Bir yandan işsizlik ve kayıt dışı istihdam sürekli artarken, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası ile kazanılmış haklar ellerden alınırken, diğer yandan ise emeklilik, nostaljik bir sözcük haline gelirken, gençlerimiz gelecek kaygısı içinde yaşamaktadır. Asgari ücret tartışmalarında yüzde 5"lik artışların sözü edilirken, zamlarda gözlenen yüzde 15-20"lik artışların , memurlara getirilen "eşit işe eşit ücret" ilkesinin yanından bile geçmediğini söyleyebiliriz. Peki bu  eşitsizlikler üzerinde ne zaman düşünülecek  acaba?

Peki asgari ücretliler arasında  işi ağır , çalışma şartları ağır, çalışma saatleri uzun olanların durumu ne olacak?İşverenin insafına kalmış mesaiyi ya verir ya vermez, verilmeyen mesaileri kontrol eden bir sistem yok ki? Hangi eşit iş , hangi eşit ücret..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum