1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıçdaroğlu'nun danışmanında 28 bin ByLock kaydı çıktı
Kılıçdaroğlu'nun danışmanında 28 bin ByLock kaydı çıktı

Kılıçdaroğlu'nun danışmanında 28 bin ByLock kaydı çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Fatih Gürsul’un da aralarında bulunduğu 11 sanığa 15’er yıla kadar hapis istendi. Mahkemeye gönderilen BTK raporunda sanıklardan Gürsul'a ait 28 bin 66 ByLock kaydının tespit edildiği belirtildi.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul  Üniversitesi'ndeki (İÜ) akademik yapılanmasına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanlarından Fatih Gürsul'un da aralarında bulunduğu 40 sanığın yargılandığı davada, Bank Asya'ya para yatırdıkları iddia edilen 29  kişinin dosyası ayrılırken, 11 sanığın "FETÖ/PDY üyeliği" suçundan 15 yıla kadar  hapisle cezalandırılması talep edildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Gürsul'un da  aralarında yer aldığı 7 tutuklu ile 15 tutuksuz sanık katıldı. Diğer sanıkları  ise avukatları temsil etti. Duruşmada, sanıkların Bank Asya'daki finansal hareketlerine ilişkin  bilirkişi raporu ile FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddia edilen bazı sanıklarla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  tarafından gönderilen rapor okundu.

Finansal hareketlerle ilgili raporda, sanıkların çoğunda şüpheli  transfer hareketleri olmadığı, bazı sanıkların Bank Asya ile ilgili iddialar  gündeme gelmesinden sonra hesaplarındaki paraları başka bankalara aktardıkları  belirtilerek, sanık Fatih Gürsul'un herhangi bir banka işlemi bulunamadığı  kaydedildi.  

BTK RAPORUNDA 'BYLOCK' TESPİTLERİ 

"ByLock" kullandıkları iddiasıyla yargılanan sanıklarla ilgili BTK'nın raporunda ise sanıkların telefon internet hatlarından programı kaç kez  kullandıklarının tespit edildiği dile getirildi. Rapora göre, sanıklardan Fatih Gürsul adına kayıtlı hatta 28 bin 66  kayıt tespit edilirken, sanıklardan Adem Sezgin Uzun'un 6 bin 429, Akif Emre  Kutlu'nun (2 hat) 15 bin 488, Bahtiyar Toz'un 5 bin 115, Elif Yaprak Saraç'ın bin  76, Fatih Mehmet Keleşoğlu'nun (2 hat) 553, Hakan Doğan'ın 2 bin 685, Kasım  Karagöz'ün (2 hat) 313, Mehmet Akif Aktürk'ün 24 bin 747, Muhammet Akif Altun'un  2 bin 859, Mustafa İsmail'in 5 bin 122, Sait Şahin'in 149 bin 660, Serkan  Arıkan'ın (2 hat) 131 bin 252, Seyfullah Yaşar'ın 39 bin, Tayfun Kurt'un 6 bin  629, Turgay Atasoy'un (2 hat) 426 ve Uğur Tuncel'in de 882 kez kaydına  rastlandığı bildirildi.

Sanıklara mahkemeye gelen raporlarla ilgili beyanları ve talepleri  soruldu.  Söz alan sanıklardan Fatih Gürsul, daha önce verdiği savunmasını  tekrar ederek, "Kesinlikle ByLock kullanmadım.' demiştim daha önce. Yoğun  internet kullanmamdan kaynaklanıyor olabileceğini de söylemiştim. Gelen rapor da  beni destekliyor zaten. 342 gündür tutukluyum. Diğer sanıklardan daha fazla  zamandır yatıyorum. Hastayım ve hapishanede tedavi süreci yavaş işliyor. Uyku  apnesi olduğuma dair raporum var. Ameliyat olmam gerekecek. Sağlık durumum göz  önüne alınarak tahliye edilmeyi talep ediyorum." dedi.

Görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Aydın Boztaş, "ByLock"  kullandığı iddia edilen bir kısım sanıkların tutuklu oldukları ve sanıkların  çoğunluğuna ilişkin dijital inceleme sonuçlarının henüz dosyaya gelmediğini  belirterek, tutuklu sanıklar açısından daha fazla mağduriyete neden olunmaması  için firari 4 sanığın da aralarında bulunduğu 29 kişi yönünden ayırma kararı  verilmesini talep etti.

DOSYALAR AYRILDI   

Taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, farklı isnatlara  dayanması, yargılamanın geldiği aşama, toplanan deliller, bir kısım sanıkların  tutuklu olması ve davaların birlikte görülmesinin tutuklu sanıklar hakkında karar  verilmesini gerektirecek mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle 4'ü firari 29 sanık  hakkındaki dosyanın bu davadan ayrılmasına karar verdi. Bu sanıklara ilişkin yargılamanın başka bir dosya üzerinden devam  edilmesine hükmeden mahkeme, "ByLock" kullandıkları iddia edilen Fatih Gürsul,  Adem Sezgin Uzun, Elif Yaprak Saraç, Fatih Mehmet Keleşoğlu, Hakan Doğan, Kasım  Karagöz, Muhammet Akif Altun, Mustafa İsmail, Uğur Tuncel, Turgay Atasoy ve Akif  Emre Kutlu'nun yargılamasının ise bu dosya üzerinden sürdürülmesini karara  bağladı.

SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLADI

Mahkeme başkanı daha sonra Cumhuriyet Savcısı Aydın Boztaş'a  mütalaasını sordu. Savcı Boztaş'ın hazırladığı mütalaada, İstanbul Üniversitesi'nde  akademisyen ya da memur sıfatıyla kamu görevi ifa eden sanıklar hakkında  başlatılan soruşturma kapsamında bir kısmının Bank Asya hesaplarında artış  olduğunun, bir kısmının da FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock"  kullandığının tespiti üzerine dava açıldığı hatırlatıldı.

Mütalaada, yargılama sonucunda sanıklardan Fatih Gürsul, Adem Sezgin  Uzun, Akif Emre Kutlu, Elif Yaprak Saraç, Fatih Mehmet Keleşoğlu, Hakan Doğan,  Kasım Karagöz, Muhammed Akif Altun, Mustafa İsmail, Turgay Atasoy ve Uğur  Tuncel'in 2014'te "ByLock"la yoğun şekilde iletişim kurduklarının tespit edildiği  kaydedildi.

TUTUKLULUKLARININ DEVAMI 

"ByLock"u cep telefonlarına yükleyip pek çok kez sisteme dahil  oldukları anlaşılan bu sanıkların organik bağ kurdukları FETÖ'nün üyesi  olduklarının anlaşıldığı belirtilen mütalaada, 11 sanığın "FETÖ/PDY'ye üye olmak"  suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Tutuksuz olarak yargılanan sanıklardan Turgay Atasoy'un önce  "ByLock"la ilgili bilgiler verdiği ancak yargılama sırasında beyanından geri  döndüğü ve sanık Akif Emre Kutlu'nun verdiği "ByLock"la ilgili bilginin ise  firari bir sanıkla ilgili olduğu gerekçesiyle etkin pişmanlık için yeterli  sayılamayacağına dikkat çekilen mütalaada, bu iki sanığın hükümle birlikte  tutuklanması, tutuklu sanıkların bu hallerinin ise devamına hükmedilmesi istendi.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanıklar, esas hakkında savunmalarını  hazırlamak için süre istedi. Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu  sanıkların bu hallerinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.