1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia!
Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia!

Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia!

“3 büyük şehirde farkı 3 puana indirdik”

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasındaki ‘Yavru vatan-kardeş ülke’ polemiğine ilişkin, “KKTC bağımsız bir devlettir. KKTC’ye yardım yapıyor diye Türkiye’nin Kıbrıs halkını kendi arka bahçesi gibi ve vesayeti altında görmesi doğru değil” dedi. Miting için gittiği Niğde yolculuğu sırasında uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, yargıdaki tahliye kriziyle ilgili de “Yargı son 13 yılda Cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekilde yozlaştırıldı” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

KILIÇDAROĞLU'NUN MAAŞINA HACİZ İDDİASI!

ACIMASIZ BİR DİL: (Yavru vatan-kardeş vatan tartışması) Türkiye’nin, yardım yapıyor diye, KKTC’yi kendi emirlerinden çıkmayan, vesayeti altında bir devlet olarak dünyaya tanıtması doğru değil. Türkiye, büyüklüğüne yakışır şekilde pek çok ülkeye yardım yapabilir, ama o yardımı acımasız bir dille bir hükümranlık hakkıymış gibi kullanmak 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmaz.

BAĞIMSIZ DEVLETTİR: (‘KKTC sizce yavru vatan değil mi?’ sorusu üzerine) KKTC’yi bağımsız bir devlet olarak görüyoruz. Milletvekillerini halkın seçtiği, bağımsız parlamentosu olan bir devlettir. Demokrasi bilinci çok daha gelişmiş, yolsuzluklara karşı Türkiye’ye göre daha duyarlı. Dolayısıyla KKTC’ye saygı göstermek zorundayız. Her şeyi kendi arka bahçesi gören zihniyet, dozu biraz artırdı. Artık bağımsız ülkeleri de arka bahçeleri olarak görüyorlar, bu tehlikeli.

"AT ÇİFTLİĞİNE PARA VAR DA..."

YARGI YOZLAŞTIRILDI: (Paralel yapı soruşturmasında yaşanan tahliye krizi) Son 13 yılda devletin en saygın kurumları Cumhuriyet tarihinde görülmemiş oranda yıpratıldı. Bunların başında yargı geliyor.

AKP KADROLARI YARGIYA DOLDURULDU: 17/25 Aralık olayıyla hükümet-yargı işbirliği sona erdi. Önümüze yeni bir tablo çıktı. HSYK’da siyasal görüşe göre dağılan bir tablo var, milliyetçiler, AKP’liler, sosyal demokratlar ve paralelciler... Bu, yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına gölge düşüren bir anlayış. Liyakata değil, siyasal görüşe göre yargı elemanı atandı. Avukatlık yapıp yargıya sınavsız geçenler, AKP’nin il-ilçe yönetim kadrolarında görev alanlardan seçildi.

‘HDP BARAJI GEÇEMESE BİLE AKP’NİN 330’U AŞMA ŞANSI YOK’

‘UYGULAMIYORUM’ DİYEMEZ: Hiçbir makam “Ben yargı kararını uygulamıyorum” diyemez. Bu tartışmanın içine Cumhurbaşkanı’nın girmesi de doğru değil. Kendi konumunun farkında olmak zorunda. Yargı, sorunlarını iç dinamikleriyle çözmelidir. Dışarıdan müdahaleler sorunu daha da derinleştirir.

FARK AZALDI: AK Parti’nin oyları eriyor. Elime ulaşan yeni bir araştırmaya göre 3 büyük kentte (Ankara, İstanbul, İzmir) AKP’nin toplam oy oranı yüzde 38, bizim oylarımız yüzde 35. Fark, 3 puan.

haberturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.