1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: İmam hatipler kapatılmayacak
Kılıçdaroğlu: İmam hatipler kapatılmayacak

Kılıçdaroğlu: İmam hatipler kapatılmayacak

CHP Genel Başkanı Kayseri'de açıklamalarda bulundu. 'İmam Hatipleri kapatacağımız yalandır' dedi.

A+A-

7 Haziran'da gerçekleştirilecek 25'inci dönem milletvekilliği genel seçimleri için geri sayım sürüyor. Partilerin miting maratonu ise hızlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün de partisinin Kayseri'de gerçekleştirilen seçim mitinginde vatandaşlara seslendi.

Alanda toplananlara yağmur altında hitap eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Siyaseti ahlaklı kılarsak, siyaset sömürü aracı olarak kullanılmazsa, bu ülkeyi yeniden ayağa kaldırırız. Sözüm söz; CHP iktidarında hiçbir siyasetçi, köşeyi döndüm diyemeyecek, köşeyi halk dönecek" dedi.
 

'EMEKLİ O PARAYI İSVİÇRE BANKALARINA YATIRMAYACAK'

"Size söz veriyorum; günde 24 saat sizler için çalışacağım" diyen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

- Kayseri'de 183 bin 400 emekli var. Artık bayramlarda torunlarından kaçmayacaksın. Her 2 bayramda 2 maaş ikramiye vereceğim. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve siz emeklilere vereceğim. O emekli o parayı İsviçre bankalarına yatırmayacak, alışveriş yapacak.

- Biz Kuvayi Milliye partisiyiz; Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Seçim bildirgemizi açıkladık. Bizim seçim bildirgemiz, parti programı gibidir. Biz sorunları çözeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. Kayseri'ye en büyük hizmetleri yapan, eski CHP'li belediye başkanlarıdır.

'2 MİLYON SURİYELİ HUZUR İÇİNDE ÜLKELERİNE GİDECEK'

- Ortadoğu'ya barışı biz getireceğiz. 2 milyon Suriyeliyi huzur içinde ülkelerine göndereceğiz. İlk 100 günde çıkaracağımız kanun, temiz siyaset olacak. Türkiye'de 5 milyon kredi borcu olan var. Bu borçların en az yüzde 80'ini sileceğim. Şimdi bu paranın kaynağını soruyorlar. Bu paranın devlete yükü yok.

- Kredi borcu nedeniyle hapse girecek 500 bin vatandaşımız var. Bunları da hapisten kurtaracağım. Size sözüm var; bu ülkeyi bölgenin en görkemli ülkesi haline getireceğiz. Hem dünyada, hem de ülkemizde barışı getireceğiz.

'YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİZ'

- 17 milyon yoksulumuz var, CHP iktidarında yoksulluğu tarihe gömeceğim. Bunun sözünü veriyorum size. Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yılındayız. 2015'te 17 milyon yoksulumuz var. Kübra bebeği unutmadım, onlar benim çocuklarım. Onların umurunda değil ama ben bu ülkenin bütün çocuklarını düşünüyorum. Onlar benim çocuklarım. '17 milyon yoksulumuz var, '6 milyon işsizimiz var' diyorum, bunlara 'Yalan' demiyorlar. 'Kaynak nerede?' diyorlar. Bu ülke, dünyanın ekonomik olarak 18'inci büyük ülkesi. Her şeyimiz var ama bir eksiğimiz var; Temiz siyaset, cebini düşünmeyen siyaset. Gelin hep beraber 7 Haziran'da güzel bir başlangıç yapalım. 

'YUH ÇEKMEYİN UYARISI'

Konuşması sırasında bazı kişilerin hükümete yönelik olarak ‘Yuh' diye seslenmeleri üzerine Kılıçdaroğlu, "Yuh çekmeyin" diyerek uyardı.

- Hollanda Konya'dan küçük bir ülke  olduğu halde tarım ihracatı 120 milyar, Türkiye'nin ise 12 milyar dolar. Türkiye'nin Hollanda'dan neyi eksik? Temiz siyaseti eksik. Kamyoncuların derdi var. Kamyoncuların Kayseri'de, Konya'da, Bursa'da eylem yaptıklarını da biliyorum. Onlarla çay içen tek lider benim. Kamyoncu esnafı da endişelenmesin. Onların sıkıntılarını da biliyorum. K-1 belgesi, 18 bin lira. Bunu nasıl alacaklar? Bunlar, kamyoncular üzerinden 'malı götürmek' istiyorlar. Buna izin vermeyeceğim. 

'SÖZ VERİYORUM İMAM HATİPLER KAPATILMAYACAK'

- Eğitim sistemini 1 yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu 13 yıl yapacağız. Modern ülkelerde böyle. 'CHP iktidara gelince imam hatipleri kapatacak' diyorlar. Kayseri'den bir daha söz veriyorum; CHP iktidarında imam hatipler kapatılmayacak. İmam hatipleri kuran Cumhuriyet Halk Partisi. CHP iktidarında hiç kimsenin etnik kimliğini, yaşam tarzını siyasete alet yapmayacağız. Kadınlarımız, sizleri de unutmadık. Her ailenin en az 720 lira aylık geliri olacak. Taşeronları da unutmadık. Onları da güvence altına alacağız. Kaynak nerede, diyorlar. Aradakileri çıkarıp doğrudan işçilere, çalışanlara paralarını vereceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.