1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: Devrim yaptık
Kılıçdaroğlu: Devrim yaptık

Kılıçdaroğlu: Devrim yaptık

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 genel seçimleri milletvekillleri aday listelerindeki "liste sürprizi"ne ilişkin ilk açıklamasını yaptı.

A+A-

CHP'nin milletvekili aday listesinde gerçekleştirilen büyük tasfiye, partiyi üçe böldü.

Önder Sav ve ekibini liste dışı bırakan Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'a yakın birçok ismi de aday göstermedi. 80 kişilik Parti Meclisi üyelerinden 48'i milletvekili adayı gösterilirken, mevcut vekillerden sadece 35'i listelerde yer bulabildi.

CHPGenel Başkanı Kılıçdaroğlu: Listelerde bir devrim gerçekleşti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li Yılmaz Ateş'in, adaylık listesine ilişkin "Kaset olayının bir devamıdır" yönündeki açıklamasına karşılık, "Seçim sürecinde yapılan bir duygusal konuşmadır." karşılığını verdi.

Milletvekili adaylık listelerinde bir devrim yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, aday gösterilmeyenlerden, seçimlerde aday gösterilmiş gibi partiye çalışmalarını istedi.

CHPAnkaraİl Başkanlığı'na gelen ve buradaki seçim çalışmaları hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ankara'da seçim startını bugün verdiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, seçimlerde nasıl bir yöntem izleneceği konusunda bilgi alacağını söyledi. Milletvekili adaylık listelerinde bir devrim gerçekleştiğini savunan Kılıçdaroğlu, gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu bir liste hazırladıklarını ifade etti. Gelen tepkilerden memnun olduklarını ve olumlu bakıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, CHP ve Türkiye açısından önemli bir değişim olduğunu savundu. Daha fazla değişim sloganıyla yola çıktıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, kadınların ve gençlerin daha fazla siyasette yer alması için çalıştıklarını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, hem değişimden yana olup hem de bunu gerçekleştirmemenin mümkün olmadığını kaydetti.

CHP'den aday gösterilmeyenlere ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, onların partinin büyükleri olduğunu belirterek, seçim çalışmalarında katkı beklediklerini ve aday gösterilmiş gibi çalışmaları gerektiğini söyledi.
"Herkes için CHP" sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, Önder Sav veDeniz Baykalile aday listelerinin belirlenmesinin ardından görüşmediğini açıkladı. CHP'li Yılmaz Ateş'in adaylık listesine ilişkin "Kaset olayının bir devamıdır" yönündeki açıklamasının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Seçim sürecinde yapılan bir duygusal konuşmadır." karşılığını verdi.

Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal'ın, Zonguldak'tan aday gösterilmesine yönelik eleştiriler konusunda ise Kılıçdaroğlu, Haberal'ın aslen Zonguldaklı olduğunu, bu bilinmeden yorum yapıldığını savundu. Haberal'ın önemli bir bilim insanı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ta da sevilen bir kişi olduğunu ileri sürdü.Ergenekonsanıklarının adaylıkları konusunda da Kılıçdaroğlu, "Biz onları tutuklu oldukları için değil, kişisel özelliklerinden dolayı aday gösterdik." diye konuştu.

Parti Meclisi (PM)'nde Ergenekon sanıklarının adaylığı konusunda fikir ayrılıklarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, 80 kişilik PM'de görüş ayrılıklarının olmasının normal olduğunu belirterek, CHP'nin demokrasiyi sindirdiğini savundu. Bir takım öneriler olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, kararı PM'nin verdiğini savundu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.