1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Kıbrıs sorunu aylar içinde çözülebilir'
'Kıbrıs sorunu aylar içinde çözülebilir'

'Kıbrıs sorunu aylar içinde çözülebilir'

Kıbrıs'ta Mayıs ayında başlayan görüşmeler olumlu ilerliyor. Görüşmelerin gidişatı ile ilgili taraflardan oldukça iyimser mesajlar geldi.

A+A-

KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi, on yıllardır çözülemeyen Kıbrıs sorunu hakkında olumlu mesajlar verdi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, mayıs ayında yeniden başlatılan müzakerelerde kısa zamanda çok olumlu bir hava yakalandığını ve bu şartlar altında çözümün “çok yakında” gerçekleşeceğini belirtti.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerdeki ivmenin devam etmesi hâlinde Kıbrıs sorununun aylar içinde bile çözülebileceğini söyledi. Dün Brüksel müzakerelerinin son gününde gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Akıncı, Brüksel ziyaretinde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların çıkarlarını dikkate alan bir çözüme ulaşmak için olan kararlılığı vurgulama fırsatı bulduğunu kaydetti.

 

Reuters haber ajansına konuşan Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise müzakerelerde tarafların müşterekte buluşma adına “yakınlaşma” kaydettiklerini belirtti. Anastasiadis, “Bu hızda devam edersek, inanıyorum ki kısa zamanda belirgin ilerlemelerden bahsetmeye başlayabiliriz.” dedi.

 

Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin birbirlerini uzun yıllar düşman olarak gördüğünü ancak bunun da değişmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun Türkiye ve Yunanistan için de geçmişte geçerli olduğunu, yeni bir anlayışla birçok yeni fırsatın doğacağını vurguladı. Ada'nın etrafında yaşanan sorunlara ve çatışmalara dikkat çeken Akıncı, kapsamlı bir çözümün bölge için de yapıcı bir emsal teşkil edeceğini söyledi. Ada'daki çözümsüzlüğün AB için de sorun teşkil ettiğini kaydeden KKTC lideri, çözümsüzlüğün onlarca yıl daha sürmesinin kabul edilemez olduğunu, Ada'da bulunacak bir çözümün bölge halkları için “cesaret verici” olacağını kaydetti.

 

30 Nisan'da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Akıncı, göreve geldiğinin 12. gününde Rum lider Anastasiadis ile görüşmüş ve toplantıdan 7 aylık kesintiye uğrayan müzakerelerin derhal başlatılması kararı çıkmıştı. İlerleyen haftalarda iki lider Kuzey'den Güney'e, ardından da Güney'den Kuzey'e yürüyerek geçerek ziyaretler gerçekleştirmişti. Dünkü açıklamasında, bu ziyaretlere atıfta bulunan Akıncı, toplumun algısına da çok önem verdiklerini belirtirken, “Halklar her iki lideri birlikte gördüğünde bir şeylerin değiştiğine inanmaya başlarlar.” dedi.

 

Eylülde çoklu görüşme planı

 

Garantiler konusuna da değinen Akıncı, garantilerin uluslararası bir antlaşmadan kaynaklandığını, bunun için Yunanistan, Türkiye, İngiltere, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rumların hemfikir olması gerektiğini kaydetti. KKTC lideri Akıncı, konuyu görüşmek üzere eylülde çoklu bir görüşme öngördüklerini ancak görüşmenin gerçekleşmesinin eylüle kadar müzakerelerde alınacak yola bağlı olacağını söyledi. Akıncı, Türkiye'den gelecek su ve Akdeniz'den çıkarılacak doğalgazın Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için muazzam bir fırsat yaratacağı görüşünü aktardı. Doğu Akdeniz'de tespit edilen doğalgaz rezervlerinin kârlı bir şekilde Avrupa'ya taşınmasında tek mantıklı yolun Türkiye üzerinden gerçekleştirmek olduğunu söyleyen uzmanlar, bu durumu tarafların çözüm masasına oturmasını kolaylaştıran bir etken olarak beğerlendiriyor. Zaman 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.