1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KEMAL DERVİŞ’E DE ÇOK GÜVENMİŞTİK!!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KEMAL DERVİŞ’E DE ÇOK GÜVENMİŞTİK!!!

A+A-

KEMAL DERVİŞ’E DE ÇOK GÜVENMİŞTİK!!!

Hoppala.. Nerden çıktı şimdi bu mesele diyeceksiniz.

Unutulmayacak zamanlardı hatırlıyorsunuz eminim..

2001-2002 yıllarında, bizi bilen , bizden birileri ülkeyi iyi yönetememekle kalmayıp ekonomimizi de bir el hareketiyle al aşağı ediverdiler.

Bu adam "dışarıdan gelerek" Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

 Krizin ardından DSP-MHP-ANAP Hükümetinin bulduğu "çözüm" o dönemde Dünya Bankası’nda çalışan Kemal Derviş'i Türkiye'ye getirerek geniş yetkilerle bakan yapmak olmuştu. ABD tarafından bakanlık koltuğuna gönderildiği de söylenir. Ben söyleyenlerin yalancıyım:)

Kısa süren bakanlığı döneminde kendisinden beklenen misyonu yerine getirerek IMF politikalarını hayata geçiren ve AKP iktidarında hız kazanan özelleştirme yanlısı ve emek düşmanı ekonomi politikaların temelini atan icraatlara imza atmıştır.

Yani o zor zamanlarda pek çok umut bağladı bu millet Derviş’e , ne umdu ne buldu??

Biz o zamanlar bir ekonomik krizin daha içindeydik.

Şimdi  Yunanistan ekonomik bir krizin içinde.. Bu nedenle 2013 Akdeniz  Oyunlarının birçok yükümlülüğünü yerine getiremedi.

Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’dan alınan hak, Türkiye’ye verildi.

Olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı organizasyon olarak öne çıkan, Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapabilme noktasında adaylığını açıklayan Mersin, ’2013 Akdeniz Oyunları’ için 2007 yılında İtalya’nın Pescara kentinde yapılan oylamada bu hakkı, Yunanistan’ın Volos kentine kaptırmıştı. Sonrasında 2017 Akdeniz Oyunları’ için başvuruda bulunan Mersin, Yunanistan’ın ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle ev sahipliği hakkının bu ülkeden alınması sonucu yeniden umutlanmış ve bu konuda oyunlara ev sahipliği yapabileceğini açık ve net bir şekilde ortaya koymuştu.

İlk defa 1951 yılında düzenlenen Akdeniz Oyunları, 26 spor dalı ile olimpiyatlardan sonra dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı organizasyon olarak biliniyor. Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştirilen ve olimpiyat kurallarının geçerli olduğu 15 gün süren oyunlarda 3 bin 500′e yakın sporcu mücadele ediyor.

Tamam gurur verici, bu kadar çaba bu kadar emek boş değil elbette..Çok büyük ve  müthiş bir çalışma sonucu ne yazık ki “SADECE 15 GÜN” sürecek bir organizasyon.. Nedense ekonomiyi kurtarması bekleniyor!! Bizde bir taraftan çıkış yapılırken diğer taraftan inişler hazırlanır. Ne kadar düzelebilir ki? 15 GÜN sonunda yapılan tüm yatırımlar Mersin’ e kar kalacak kalmasına da bir daha ne zaman dolacak Allah Bilsin?

2013 yılına kadar yapılacak olan statların ve diğer oyun alanlarının iş sahası açacağı muhakkak. Bu durum Mersin’ in BAKIMSIZ çehresini değiştirecek bu da kesin. Şehrimiz yıllardır yapılmasını istediğimiz fakat bir türlü  nizam ve intizam içermeyen yollarına kavuşacağa benziyor nihayet..Tarihi yapıları bakımsızlıktan kendi haline bırakılmışlığından kurtulacak ..Yıllardır gözlerimizin önünde  yok olan MERSİN  yeniden doğacak ..Bir de  şu NÜKLEER SANTRAL meselesi var.. Bu kadar insan bangır bangır “NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ” diye, bağırırken Biri de çıkıp NEDEN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ açıklayacak inşallah bize.. Belki de bizler burada yazıp çizerken , birçoğunuz bir şekilde protesto ederken, NÜKLEER SANTRALİ  2013 Akdeniz Oyunlarına yetiştirirler ha ne dersiniz???

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.