1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. YAŞAM

  4. Kedi maması seçiminde kedinin yaşının önemi nedir?
Kedi maması seçiminde kedinin yaşının önemi nedir?

Kedi maması seçiminde kedinin yaşının önemi nedir?

Kedi maması tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedinin yaşına ve fiziksel gelişimine uygun olarak besin ögeleri içermektedir.

A+A-

Kedi maması seçerken kedinin yaşı ve kısır olup olmaması en önemli unsurlardan biridir. Kedi maması tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedinin yaşına ve fiziksel gelişimine uygun olarak besin ögeleri içermektedir. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi bebek maması içerisinde, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için vitaminler, mineraller ve besin ögeleri varsa, yavru kedi maması da tamamen buna göre üretilmektedir. Yavrular için uygun olarak üretilmiş olan mamalar, yetişkin kediler için uygun değildir. Bundan dolayı da kedinin yaşına en uygun mamayı tercih etmek, sağlıklı ve uzun bir hayata sahip olması açısından minik dostunuz için oldukça önemlidir. Kedi maması satın alırken kaliteli ve temiz bir içeriğe sahip olmasına da ayrıca önem göstermeniz gerekmektedir. Kedinizin kısır olup olmadığına ve yaşına en uygun mamayı tercih etmeniz, minik dostunuzun sağlıklı ve mutlu şekilde sizlere arkadaşlık etmesini sağlayacaktır.

Yavru Kedi Maması

Yavru kedi maması kedilerin dünyaya gelmelerinden itibaren 1. Yaşlarına kadar tüketebileceği mamalardır. Yavru kediler de tıpkı insanlar gibi en az 2 hafta boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu 2 hafta minimum süre olmakla beraber, en sağlıklısı 6 hafta olmaktadır. 2 haftalıktan itibaren yavru kedi mamaları, yumuşak mamalar tüketmeye başlayabilir. Minik dostunuz hareketlendikçe ve büyüdükçe, kuru yavru kedi maması tüketmeye başlayabilir. Yavru kedi mamalarının yağ, protein, tuz ve vitamin oranları, yaşına ve gelişimine uygun bir denge ile kullanılmaktadır. Bu sayede yavru dostunuz kısa sürede daha da güçlenecek ve sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayacaktır. 1. Yaşını doldurmuş olan kediler ise yetişkin kedi maması tüketmeye başlayabilir.

Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kedi maması kedinin bir yaşından itibaren tüketebileceği mamaları içermektedir. Yetişkin kedilerin sindirim sistemi ve alması gereken vitaminler yavru kedilere göre daha farklı olduğu için yetişkin kedi maması alırken, kedinizin yaşına dikkat etmeniz önem teşkil edecektir. Özellikle 12 yaşını geçmiş olan kediler için ise yetişkin kedi maması bırakılıp, yaşlanmış kediler için özel olarak üretilen ve sindirim sistemini destekleyici özel mamalara geçiş yapılmalıdır. Bu sayede minik dostunuz her daim sağlıklı ve hareketli olarak sizlere arkadaşlık etmeye devam edebilir. Yetişkin kedi maması satın alırken özellikle kedinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüy dökmemesi, sağlıklı ve hareketli olması, tuvalet alışkanlıklarında bir problem olmaması, kullandığınız yetişkin kedi maması için kaliteyi gösteren detaylardır. Ancak kediniz kullandığınız mamadan sonra yumuşak dışkılıyorsa, ishal olmuş ise ya da tüy dökmeye başlamışsa, bu noktada mamayı direkt olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.