1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KAZA-İ RÜŞT’E KAZARA HEYET RAPORU
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KAZA-İ RÜŞT’E KAZARA HEYET RAPORU

A+A-

KAZA-İ RÜŞT’E KAZARA HEYET RAPORU

Yani böyle bir durum bir gazetecinin başına gelirde yazmazsa olur mu?

Hani derler ya kör gözüne gözüne..Aman ne olur görme engelli  arkadaşlarım alınmasın bu sözden.Duruma uygun olduğu için kullandım kesinlikle başkaca bir anlam yüklenmemesi rica olunur. KPSS’ ye giren sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencilerinden 18 yaşını ay olarak doldurmuş fakat yıl olarak doldurmamış olanlardan kaza- i rüşt kararı almaları istendi .

Bu nedenle 18 yaşını ay olarak doldurmuş olan oğlumun mahkeme kararı ile 18 yaşında sayılması için biz ebeveynleri olarak  T.C Mersin 1.Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtık.Dava için daha önce sağlık ocaklarında verilen fakat şimdi devlet hastanelerinin verdiği sağlık raporunu almak için elimize bir yazı verdiler.Yazı şu şekilde..Özel alanlar “falan “ denilerek kamufle edildi haberiniz olsun .

T.C

Mersin 1.Asliye Hukuk Mahkemesi                                                             

ELDEN TAKİPLİ                                                                                   

 

                                       DEVLET HASTAHANESİ BAŞTABİPLİĞİ’ NE

                                                                                                                                 MERSİN

Sol kolu mühürlü ve fotoğrafı yapıştırılmış olarak birlikte gönderilen falan doğumlu , falan kişinin muayenesinin yapılarak akli ve bedeni gelişimi itibari ile devlet memuru olabilecek kapasitede bulunup bulunmadığı , reşit kılınmasında akli ve bedeni gelişimi yönünden sakınca olup olmadığı hususlarında düzenlenecek raporun çıkartılarak mahkememize yazıyı elden getiren ile birlikte ivedi olarak mahkememize gönderilmesi rica olunur.

Burada dikkat edilecek husus, elden takipli, yazıyı elden getiren ile birlikte ivedi olarak yani acil olarak denilmesine rağmen , yine bir devlet memuru tarafından yanlış yönlendirilmiş ve heyete sevk edilmiştir. Raporun  15 gün sonra verileceği söylenmiştir yani bayramdan sonraki ve KPSS ‘ den önceki son Cuma.. Bir de işin maddi boyutu var. Aslında sağlık raporu hastanenin psikoloji kliniğinden verilmekte olup vezneye 15,50 lira ödenmekteyken heyet raporuna 96,00 lira ödenmektedir. Yani buradan ne anlıyoruz, bu kararın alınması için ne gerektiği konusunda kesinlikle fikir sahibi olmayan birinin işin başında bulunduğunu ve yanlış yönlendirme sonucu vatandaşı maddi manevi sıkıntıya soktuğunu anlıyoruz. Umarım Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer devlete ait sağlık kurumlarında bu tür işlemler için hizmet içi eğitim verilmesi konusu düşünülür de mağduriyetlere mahal verilmez.

Bu işlemi bayramdan sonra hızlandırmak için devlet hastanesi başhekimliğine çıktık eşimle.Durumdan bahsettik , inanır mısınız onun bile bu uygulamadan haberi yok.Oysa yazı Devlet Hastahanesi Baştabipliği’ ne idi değil mi? Yanılıyorsam düzeltin lütfen eski Baştabiplik şimdi ki Başhekimlik değil mi? Durumdan haberi olmadığını,bu tür konuların  kendisine gelmediğini  fakat sekreterinin bizimle ilgileneceğini söyledi .İlgilendi de. Diğerlerinden 80lira 50 kuruş fazla ödediğimiz raporu aldık .Kaza-iRüşt davamızda görüldü , hakim bey oğlumu reşit ilan etti şimdi sıra sınavda..Bu arada son gün olmasına rağmen halen KPSS’ ye nerede gireceğine dair posta da gelmedi.Yarın Mersin Üniversitesinde olan  Ösym Bürosunda çıkarttıracağız kısmetse..Bu yazının özü mü ,

Özü şu: Kaza-i rüşt raporuna kazara heyet raporu isteyen zihniyetin eğitilmesi ve tüm kurumlarda azaltılmış bir bürokrasi  için çalışılması diyorum başka da bir şey demiyorum . Aslında bu zor hayat koşullarında fazladan ödediğimiz 80 lira 50 kuruşumuz da geri ödense hiç fena olmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.