1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kaynak Holding'den açıklama!
Kaynak Holding'den açıklama!

Kaynak Holding'den açıklama!

Kaynak Holding'den bugünkü haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

A+A-
TMSF tarafından alınan kararın bugün basına yansıdığı şekliyle olmadığı vurgulanan basın açıklaması Kaynak Holding tarafından yapıldı.
 
Bank Asya'daki hisseleri ile ilgili Kaynak Holding tarafından basın açıklaması yapıldı:
 
Bugün bazı basın yayın organlarında çıkan Kaynak Holding’e el konuldu iddiası tamamen yalan ve iftiradır. Konuyla ilgili gerçekler aşağıdaki gibidir;
 
BDDK tarafından hukuki temelden yoksun bir karar ile şirketlerimizin Bank Asya hisselerinin temettü hariç ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılmasına karar verilmiştir. Gerekçe olarak ise, Kaynak Holding A.Ş’nin kurucularının Hollanda merkezli olarak kurdukları şirkete BDDK’nın izni olmaksızın pay devri yapıldığı gösterilmiştir.Daha önce de bilindiği üzere,BDDK 3 Şubat 2015 tarihinde Bank Asya A grubu ortaklarının banka kurucularında aranan şartlara ilişkin evrakları zamanında teslim etmediği gerekçesiyle A grubu ortaklardan bazılarının temettü hariç ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılacağına dair hukuka aykırı bir şekilde karar vermişti.
 
Bu süreçte Kaynak Holding A.Ş. şirketlerinden Sürat Basım Yayım AŞ ve Forum İnşaat AŞ’ye ait Bank Asya hisselerinin temettü hariç ortaklık hakları zaten TMSF tarafından kullanılmaktaydı. BDDK‘nın bu yeni açıklaması, fiili uygulama açısından hiçbir değişiklik oluşturmamıştır.Sürat Basım Yayım A.Ş. ve Forum İnşaat A.Ş ilgili evraklarını BDDK’ya teslim etmelerine rağmen hukuksuz bir şekilde ortaklık hakları iade edilmemektedir. 
 
Daha önce de kamuoyuna duyurulduğu gibi Asya Katılım Bankası A.Ş.’de doğrudan pay sahipliği bulunan Forum İnş. Dek. Tur. San. ve Tic. A.Ş. ve Sürat Basın Yay. Rek. Eğitim Araç. Tic. A.Ş.’nin ortaklık yapısında doğrudan ya da dolaylı bir değişiklik oluşturmasa da 16 Ocak 2015 tarihinde Hollanda’da kurulan INL Partners B.V. Şirketine Kaynak Holding A.Ş.’nin pay devirleri yapılmak üzere süreç başlatılmıştır.  Dolaylı pay sahipliği açısından da gerek kişilerde ve gerekse pay oranlarında INL Partners B.V. kurulmadan öncesi ve sonrasında değişiklik olmamıştır. Kaynak Holding A.Ş.’nin kurucu ortakları INL Partners B.V. de de aynı kişiler olup aynı ortaklık payıyla yer almışlardır.  Bankacılık Kanunu 8. ve 18. maddesinde yer alan kurucu ortaklar ve imtiyazlı ortaklara dair pay edinim ve devirleri açısından yukarıda açıklanan işlemlerde görüldüğü üzere nihai pay sahiplerinde ve hisse oranlarında bir değişiklik olmamıştır.
 
Kuruluş işlemleri henüz tamamlanmış olan INL Partners B.V. kuruluşu ve ortaklık yapısına dair belgeler 25 Şubat 2015 tarihinde BDDK’ya iletilmiş bulunmaktadır. Buna rağmen BDDK 27 Şubat 2015 tarihli kararında Kaynak Holding’in şirketlerinin Bank Asya’daki temettü hariç toplam % 7,1 oranındaki A Grubu hisselerinin ortaklık haklarının kullanımını TMSF’ye devretmiştir. 
 
Asya Katılım Bankası A.Ş.’deki grubumuz firmalarının ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanılmasına dair alınan bu hukuka aykırı BDDK kararınakarşı yasal haklarımızı kullanacağımızı ayrıca hukuka ve Anadolu insanının dualarına olan güvenimizi bir kez daha belirtmek isteriz.Kaynak HoldingA.Ş.’ye el konulduğuna dair basın yayın kuruluşlarında yer alan yalan haberleri yapanlarınve arkalarındaki karanlık düşünceli insanların hayallerininyıkılmaya devam edeceğine inancımız tamdır. Bu kişilere karşı da hukuki zeminde her türlü hakkımızı arayacağımızı ve yalanlarını yüzlerine vuracağımızıkamuoyuna saygıyla duyururuz. 
 
Kaynak Holding Hukuk Koordinatörü 
 
Av. Hürol Karadaş 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.