1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katar'dan tazminat hamlesi
Katar'dan tazminat hamlesi

Katar'dan tazminat hamlesi

Katar, 3 ülkenin uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlanıyor.

A+A-

Katar'ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in uyguladığı abluka kararından mağdur olanlara tazminat ödenmesi için dava açmaya hazırlandığı bildirildi.

Hükümete bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Ali bin Damir el-Merri, düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatması ve uyguladığı ablukadan etkilenen Katar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarına tazminat ödenmesini sağlamak için Uluslararası Hukuk Bürosu ile sözleşme yapılacağını duyurdu.

MAHKEMEYE BAŞVURACAK

Merri, Uluslararası Hukuk Bürosu'nun dava açarak bu ülkelerden, ulusal mahkemeleri aracılığıyla mevcut zararların giderilmesini talep edeceğini ifade ederek bu ülkelerdeki mahkemelerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ise uluslararası sözleşmelerde geçen "zararın giderilmesi" ilkesi çerçevesinde uluslararası mahkemelere başvurulacağını dile getirdi.

700 ŞİKAYET VAR

Söz konusu kararları "toplu cezalandırma ve uluslararası suç" olarak nitelendiren Merri, komitenin Körfez'deki krizin ardından 700 şikayet aldığını ve trajik aile sorunlarıyla karşılaşıldığını aktararak bu durumu kabullenme ve susmanın mümkün olmadığını söyledi.

Merri, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi olarak Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'deki insan hakları kuruluşlarıyla telefonla görüşerek abluka nedeniyle Katar ve bu üç ülke vatandaşlarının maruz kaldığı ihlallerin çözülmesi için bir an önce harekete geçilmesini talep ettiklerini kaydetti.

KATAR'DAN TERÖR LİSTESİNE KINAMA

Katar Devleti Hayır İşleri Düzenleme Kurumu, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın "terörle irtibatlı" olduğunu öne sürerek Katarlı bazı sivil toplum kuruluşlarını "terör listesine" almasını kınadı.

RACA'dan yapılan açıklamada, listede adı geçen kuruluşların herhangi bir terör faaliyetinde yer aldıklarına dair bir şüphe olmadığı belirtildi. Ülkede faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının terörle irtibatlı olduğu iddiasıyla "terör listesine" alan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın yayınladığı ortak bildirinin büyük şaşkınlıkla karşılandığı ifade edildi.

Katarlı bazı sivil toplum kuruluşlarının "terör listesine" alınmasının kınandığı açıklamada, ülkede insani çalışma alanının korunması için gereken her türlü yasal tedbirin alınacağı aktarıldı.

Bildiride adı geçen bazı kuruluşların 70'den fazla ülkede faaliyet gösterdiği ve bu ülkelerce şimdiye kadar bu türden herhangi bir suçlamayla karşılaşmadığı vurgulanan açıklamada, söz konusu sivil toplum kuruluşlarının uluslararası kuruluşlar ile BM'ye bağlı örgütlerle de işbirliği içerisinde olduğu ve bu kuruluşlarca dünyanın çeşitli bölgelerindeki insani çalışmaları ve kalkınma projelerinin her zaman takdir gördüğü kaydedildi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın yayınladığı ortak bildiride, Katar tarafından desteklenen 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddia edilerek "terör listesine" alındığı açıklanmıştı.

5 HAZİRAN'A İLİŞKİLERİNİ KESTİKLERİNİ DUYURMUŞLARDI

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.

Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.