1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KARARAN SAYFALARIN ANLATTIĞI..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KARARAN SAYFALARIN ANLATTIĞI..

A+A-

Yerel gazeteler, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısına tepki olarak sayfalarını kararttı karatmasına da henüz bir ses yok..

 Tasarının yasalaşması halinde yerel gazetelerin ilan geliri kesilebilir  ve Türkiye'deki yerel gazetelerin büyük bir bölümünün yayın hayatı sona erebilir.
Mevcut yasada yapılmak istenen değişiklik Anadolu'nun en ücra köşelerinde yayın yapan ve halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren yerel basının yok olmasına neden olacaktır. İşsiz sayısı artacak, zaten yeteri kadar işsizimiz vardı , tekelleşme hızlanacak, halkın haber alma özgürlüğü engellenecek ve şeffaflık ilkesi zedelenecektir. Bu tasarıyla yerel gazetecilik mesleği cazibesini kaybederken, toplumun sesi de kısılacaktır. Yerel basının Kurtuluş Savaşımızdaki yeri ve önemi ne çabuk unutuldu.

 Anadolu basını çok sesliliğin ve yerel sorunların çözümünde önemli bir görev üstlenmiştir. Yaygın medyada yer alamayan birçok sorun, yerel gazetelerde gündeme gelerek çözüme kavuşturulmaktadır. Kaldı ki, resmi ilan statüsündeki yerel gazeteler yasalarla belirlenen sigorta primi başta olmak üzere vergi, muhtasar, katma değer vergilerini peşin olarak ödemektedirler. Türkiye genelinde her sektörde yaşanan tekelleşmenin basın sektöründe de yaşandığını biliyoruz. Zaten mevcut yasalar Anadolu basının aleyhine. Yeni bir uygulama bu sektörün sonu olmaz mı?

Türkiye genelinde yayın yapan ve resmi ilan hakkı olan 1300 yerel gazete, bu gazetede çalışan yaklaşık 15 bin fikir işçisi var. Bu uygulama çalışan 15 bin kişinin sonunu getirecektir. Yerel gazetelerde çalışanlar işsiz kalacak, vatandaşın olan bitenden haberi olmayacaktır. 15 bin fikir işçisinin yanında gazete dağıtıcıları,beden işçileri de işsizler ordusuna katılacak..Haber yaparken haber olduk iyi mi?

Adıyaman"da yayın yapan günlük yerel gazeteler "Yerel basın susarsa Türkiye susar" manşeti ile tam sayfa siyah olarak çıktı. Yerel gazetelerin alt komisyonda görüşülen yasa tasarısını siyah sayfalarla protesto etmesine yerel televizyondan da destek geldi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin dört bir tarafından olduğu gibi Bitlis'teki yerel gazeteler de protestolarını gazete başlıklarını karartarak dile getiriyorlar.

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Abdullah Sabri Kocaman, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının yasalaşması halinde yerel gazetelerin mağdur olacağını ve büyük bir bölümünün yayın hayatının sona ereceğini bildirdi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Ahmet Ünal, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının yasalaşması halinde yerel gazetelerin bu uygulamadan olumsuz etkileneceğini belirterek, yetkilileri geri adım atmaya çağırdı.

Kararan sayfalar neler anlatıyor neler? Duyuyor musunuz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.