1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. KAPİTALİZM MALİ GÖTÜRÜYOR…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

KAPİTALİZM MALİ GÖTÜRÜYOR…

A+A-

Bu köşe yazımda henüz yeni tanıştığım ama altın gibi kalbiyle ve zümrüt değerinde fikirleriyle milletimizin bir kanaat seçkini ve bir ufuk önderi olan Ömer Faruk Hüsmüllü hocamızın aşağıda söylemlendirdiği görüşlerine köprü olacağım. Güngörmüş hak bilir büyüğüme derin saygı ve muhabbetlerimi arz ederek, sizleri kuvvetli cümleleriyle baş başa bırakıyorum.

-------------------------------------------

Kapitalizm, Afrika’nın doğal kaynaklarını nasıl ele geçirdi?

Bu sorunun cevabını Kenya bağımsızlık mücadelesi önderi ve Kenya'nın ilk Cumhurbaşkanı olan Jomo Kenyatta’dan (1894–1978) dinleyelim: "Batılılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki İncil bizim elimizdeydi, topraklarımız ise beyazların olmuştu.''

Aynı yöntemi bize de uygulamaya kalktılar:

Hiç Hıristiyan bulunmayan mahallelere kilise açtılar.

İşlek caddelerde gelene geçene İncil dağıttılar.

Adreslere yüz binlerce İncil postaladılar.

Kandırıp kiliseye gitmeye ikna ettikleri çocukların ceplerine dolar sıkıştırdılar.

Ancak, bu yöntem İslamî değerleri özümsemiş olan Türk toplumuna sökmedi. Kısacası ne yaptılarsa olmadı!

Öyleyse yöntem değiştirmeleri gerekiyordu. Öyle de yaptılar:

Önce cebimize kredi kartı koyup kazanmadığımız paraları aylar hatta yıllar öncesinden harcatıp borç batağına saplanmamızı sağladılar. Borçtan korkmamamız gerektiğini telkin etmek amacıyla “Borç yiğidin kamçısıdır.” Sözünü kulağımıza fısıldadılar.

Sonra, elimize bir cep telefonu verdiler. Cep telefonuna kulaklık taktılar, konuşurken veya müzik dinlerken kullanmamız için. Yetmedi, kamera eklediler fotoğraf çekmemiz için… Konuşmaktan, müzik dinlemekten, olur olmaz her şeyin fotoğrafını çekmekten etrafımızda olanın bitenin farkına varamadık.

Ve en sonunda, önümüze bir de bilgisayar koydular. Bir tıkla dünyanın her tarafına ulaşacağımızı, istediğimiz bilgileri bu alet sayesinde elde edebileceğimizi söylediler. Ellerimiz bilgisayarın klavyesinde, gözlerimiz de ekranında saatlerimizi, günlerimizi tüketir olduk.

Afrikalılar gibi kazanımlarımız talan edilmeden önce biz gözlerimizi kapatmadık. Ama gözlerimiz açıkken uyutulduk, ya da uyuyormuş gibi yapmayı öğrendik!

Kendimize geldiğimizde cebimizde kredi kartımızın, kulağımızda telefonumuzun, ellerimizin altında klavyemizin, gözlerimizin önünde de ekranımızın olduğunu, ama tarlalarımızın, madenlerimizin, fabrikalarımızın, bankalarımızın, şirketlerimizin kitapsız yeni bir din olarak dünyayı kuşatan kapitalizmin eline geçtiğini göreceğiz.

Son söz olarak, Türk Milletine Oruç Baba diyor ki: “Neyi hak ediyorsan, onu bulacaksın. Ben bunu hak etmemiştim,  diye sızlanmayı bırak! Daha iyisini hak etmek için bir şeyler yap!”

-------------------------------

Sağlıcakla kalın…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar