1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KALİTELİ ÇALIŞ Kİ KALİTELİ YAŞA...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KALİTELİ ÇALIŞ Kİ KALİTELİ YAŞA...

A+A-

KALİTELİ ÇALIŞ Kİ KALİTELİ YAŞA..

Şimdi , sıra karnelere geldi. Karne kaygılarınızı ve neler düşündüğünüzü paylaşalım mı?

 Hadi bakalım.. evet arkadaşlar, iki hafta sonra  o kimisinin hayatını etkileyecek olan kağıt parçalarını elimize alacağız... Herkes az çok karneye ne geleceğini biliyordur  sanırım.Her kim ne ektiyse onu biçecektir.Önce öğrenci arkadaşlara yaz tatiline erebildikleri  için gözleri aydın demek istiyorum.Çoğu tatili iple çekiyor bunu da biliyorum..

 Ha gayret..Okulun bitmesine az kaldı.İki hafta var yok..
Üç aylık  bir tatil süreci sizi bekliyor. İyice dinlenin. Her kes karnesinde hiç zayıf olmasın ister tabii ki, fakat dedim ya bunun için önceden tedbirin alınmış olması gerekir.Eğer zayıfta varsa yapacak bir şey yok , geçmiş olsun demek kalıyor bize..Zayıflar belki düzelir, asıl önemli olan sizin iyi bir insan olma yolunda attığınız adımların sağlam olması..Bu da okul yıllarında başlar..

 Karne istediğiniz gibi değilse ailemizle bizi karşı karşıya getirmişse, yada aldığımız notlar bizi sevindirmemişse dünyanın sonu değil ya..
Karnede değişiklik yapacak,sahtekarların oyununa düşecek değiliz değil mi?

Aldığım duyumlar aslında pekte öyle olmadığını söylüyor ya, neyse..Ben yine de çocuğunun ders başarısından emin olmayan anne ve babaların dikkatli olması konusunda bir uyarı yapayım.Biliyorsunuz, teknoloji ilerledi, artık bilgisayarlarda karneler düzeltilip, teşekkür , takdir bile düzenlenebiliyor.Renkli yazıcılar sağolsun.. Benden söylemesi..

Öğretmenlerinizin notun turşusunu kurduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz derim.Aranızda inek sınıfına sokulup çalıştığı için dalga geçilen öğrencilerin aldığı notlara bir bakın.
Kızlar sanırım artık biliyordur, “ nasıl olsa evlenirim ve kocam bana bakar düşüncesi” geçmiş yüzyıllarda  kaldı. Artık günümüzde pek geçerli değil..Diploma, kız olsun, erkek olsun hayattaki en büyük hazinedir ve bunun unutulmaması gerekir..Hayat insana ne getirir hiç belli olmaz.
Diyelim ki, evliliklerinin sonu boşanma ile biten bir çiftten çalışmayan kadın ne yapar? Sonu boşanma ile biten bir evliliğin ardından kadınlarında  hayatlarını  devam ettirmesi  gerek değil mi? Öte yandan diyelim ki kızlar , bir hastalık durumunda aslanlar gibi hayata atılabilir, çalışabilir,hayatlarındaki  herhangi bir değişikliğe sebep vermeyebilirler.
Erkekler ,ben erkek adamım diye öğünüyorlarsa eğer,kapı gibi de diplomaları olmalı..
Ne iş yaparlarsa yapsınlar ,ister diploma gerektirmeyecek bir iş,ister baba mesleğine devam;mutlaka diploma olmalı.Çünkü,çocuklar babalarını her zaman bir kahraman olarak görmek isterler.Peki sizin “kahraman” olmamak için neyiniz eksik.?
 Hayatta hiç bir şeye ve kimseye güvenmeyin arkadaşlar.Aslında bunu yaşayarak zaten göreceksiniz.Önceden söylesekte , söylemesekte bu böyle..
Dağ başına bile gitseniz elinizde bir altın bileziğiniz olmalı.Altın bilezik deyince erkek arkadaşlar gülmüşlerdir muhakkak.Altın bilezik meslektir , mesleğiniz olduğunda , elinizden layıkıyla bir iş geldiğinde,ekmeğinizi taştan çıkarabilirsiniz.
Siz okursanız Türkiye" de  kalkınır. Eksiklerini görür, bir ucundan da siz tutarsınız. ''Türkiye'yi ben mi kurtaracağım.?'' Diye düşünmüyorsunuzdur umarım.Bu vatan için herkesin çorbada bir tuzu olmalı…Hem kendiniz hem aileniz hem de ülkeniz için kaliteli çalışın..Kaliteli yaşayın..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.