1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. KALEMİ KIRMA ZAMANI MI GELDİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KALEMİ KIRMA ZAMANI MI GELDİ?

A+A-

  En sonunda bu da oldu..Tuz gölü de kurumaya başladı kuraklıktan.Artık Tuz gölü çocukluğumuzdan beri bize söylenildiği öğretildiği gibi artık Türkiye" nin ikinci büyük gölü değil.. Bilgiler değişti.. Tuz Gölü'nün küçülmesiyle Beyşehir, Türkiye'nin 2. büyük gölü oldu. Kuraklık, coğrafya bilgilerini de değiştiriyor..Değişen sadece bilgilerimiz olsaydı keşke..

  Sizce bu dünyada en önemli şey nedir? Bu soruyu  insanlara yöneltsek,herkesten alacağımız cevap döner dolaşır nereye gelir? Tabii ki  sağlığa gelir.Eşimizle dostumuzla arkadaşımızla çevremizle olan sohbetlerimizde bu dünyada malın,mülkün,yatın,katın vs her şeyin insan sağlığı olmayınca  hiçbir değerinin olmadığı sonucuna varırız.Hepimiz elimizden geldiğince,imkanlar dahilinde yaşamına,sağlığına dikkat eden veya dikkat etmeye çalışan kişileriz.Sağlığımız ile birlikte hayatımıza da bir yaşam kalitesi katmaya çalışırız.Yaşadığımız yüzyıl öyle hızlı bir gelişme ve ilerleme kaydediyor ki biz bile çağın hızına ayak uydurmada zorluk çekiyoruz.Bizden önceki zamanlarda insanlar birbirlerine güvercin ile haber yollarken bizler bugün birbirimizle iletişimimizi görüntülü cep telefonları ile sağlıyoruz.Eskiden insanlar ulaşımı at,eşek sırtında uzun zamanda gerçekleştirirken bizler artık dünyanın bir ucuna kısa sürede ulaşabiliyoruz.İnsan aklının çalışmasının,insanın cesaretinin sayesinde bugün çok büyük mesafeler kaydettik ve çok farklı bir dünya oluşturduk.Bir tuşa basmamız yetiyor artık .. Dünyasını değiştiren,kendi hayatını değiştiren,değiştirmekle de kalmayıp en ileri seviyeye ulaştıran insan aklı ne ilginçtir ki tüm bunları yaparken yaşadığı dünyayı hiç hesaba katmadı. İnsanın bu dünyada yaşaması için gerekli olan sizce nedir? Tabi ki havadır tabi ki sudur tabi ki topraktır.Kendi yaşamı için kendine savaş açan başka bir varlık var mıdır bu dünyada. Hayatımızı sürdürmek için nefes alırız.Nefes almadan yaşayabilir miyiz?

 Hayatta kalabilmek için yemek yemeliyiz.Ne kadar dayanabiliriz açlığa?

Ölmemek için su içmeliyiz.Susuz kaç gün kalabiliriz?
Sadece kendisini düşünen insan kendisi için yaptığı her şey için doğayı mahvetmekten geri kalmadı.Ve yine insan kendisine uyarılarda bulunan doğayı hiç umursamadı.Artık doğa pes etti.Doğayı hiç hesaba katmayan insan artık kendi kalemini kırma noktasına gelmiştir.

Geleceğimiz için yatırımlar yaparız.Kimimiz ev, kimimiz arsa, kimimiz altın  alırız.Tüm bunlar çocuklarımız için..Çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlama uğraşındayız hepimiz..Bütün bunları yapmak çok güzel ama;yarının çocuklarına yaşayabilecekleri bir dünya bırakabiliyor muyuz?Havamızı kirlettik, İnsan sokakta nefes alamaz hale geldi. Suyumuzu kirlettik..Suyumuzu israf ettik.Akarsularımız,nehirlerimiz kurudu,barajlarımız boş kaldı.Toprağımızı kirlettik.Kıtlık kapıya dayandı..Denizlerimizi kimyasal atık deposu haline getirdik.Masmavi denizlerin yerini simsiyah zehirler aldı.Ormanlarımızı küçücük bir kıvılcım ile küle çevirdik.Yerini gökdelenler aldı.Mevsimler birbirine karıştı, Öyle ki alışmadığımız yakan sıcaklar,donduran soğuklar hayatımızı tehdit eder oldu.

 

Peki tüm bunları yaşayan,etkisini hisseden insanoğlu ne yapıyor?İnsanoğlu hiçbir şey yapmıyor ne yazık ki.Yapan var var ama bir elin parmaklarını geçmez..İnsanlar her şey  normalmiş gibi davranmaya devam ediyor.Yine havayı,suyu,denizi,toprağı kirletmeye devam ediyor.Kendi kendinin ölüm fermanını hazırlıyor. Çok geç olmadan uyanmalıyız bu derin uykudan. Herkesi küresel ısınma konusunda bilinçlendirmeliyiz.Zararın neresinden dönsek kardır ama artık zarar o kadar büyüdü ki karı neresinde kaldı? Çok geç olmadan bir şeyler yapmalı..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.