1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KAFKASYA’DA ESEN UMUT RÜZGARLARI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KAFKASYA’DA ESEN UMUT RÜZGARLARI

A+A-

KAFKASYA’DA ESEN UMUT RÜZGARLARI
 
   Salı gecesi 24.00’te geçen dönem Milletvekilimiz dostum (Çerkez- Adige asıllı) Dr. Şerif Birinç ile Karadeniz semalarında uçuyorduk. Daha önceki Mayıs toplantısına gene Dr Şerif beyle birlikte gitmiştik. Bu kez, Başbakanlıkta Gürcistan hükümetinin Diasporadan sorumlu Bakanı Mirza DAVİTAİA,  Çerkes Diasporasının önemli isimlerinden İyad YOUGHAR , Dr. Şerif BİRİNÇ, Daire Başkanı Temur TARTARASHVİLİ, öğretim üyeleri  ve benim gibi bazı konukların katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Bakan DAVİTAİA, “Çalışmalarımıza tüm Çerkes’lerin katkı koymasını diliyoruz, Tiflis’te kurulacak Çerkes Kültür Merkezi ile ilgili proje devlet başkanınca imzalandı. 21 Mayıs 2012 tarihinde Anaklia kentinde anıt dikmeyi hedefledik.” dedi. Dr. Şerif BİRİNÇ “Atalarımızın uğradığı soykırımı kabul eden Gürcistan hükümetine teşekkür ederiz. Gürcü ve Çerkesler bu bölgenin otoklon halklarıdır. Bu çalışmalar Kafkas halklarının geleceği için çok yarar sağlayacaktır.” dedi. Ertesi günü Bakan beyin de katılımıyla Devlet arşivinde yeni bir toplantı daha düzenlendi. Arşiv Genel Müdürü Teona IASHVİLİ arşivlerinde 9.yy’dan bu yana birçok kaynakların bulunduğunu , % 80 kadar Rusya’ya götürüldüğünü, kalanların ise gelecek nesiller için titizlikle koruduklarını ifade etti. Orijinal fotoğraflar dolu 4-5 kadar albümdeki 150 yıl öncesine ait fotoğraflarda Çerkeslerin sosyal yaşamı, hayvanlar, avcılık yapan gençler, çocuklar, yaşlılar, gelinlik kızlar ve düğünler, vardı.. Bakan DAVİTAİA ,Türkiye ve diğer bazı ülkelerde sergi açmak istediklerini söyledi..
KAFKASYANIN DURUMU
  
 Kuzey Kafkasya'da Karadenizden Hazar Denizi'ne doğru etnik yapı şöyle sıralanmıştır: Çerkes, Abaza, Nogay, Karaçay, Kabartay, Balkar, Oset, Çeçen-İnguş ve Dağıstan halkları. Dağıstan'da dili tanınmış 14 halk arasında, tarihten gelme bir kültür birliği de vardır. Kuzey Kafkas halklarının nüfusu 6 milyona yakındır. Güney Kafkasya'da ise, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan bulunur. Abhazya ve Güney Osetya ile Karabağ, bağımsızlık ilan etmiş durumdadır. Bir kısım Azeri toprakları Ermeni işgali altındadır.. Etnik yönden, Kuzey Kafkasya halklarından sayılan Abhaz, Şapsığ, Adige (Çerkes), Kabartay, İnguş, Çeçen ve Dağıstanlıların çoğu (Avar, Dargin, Lak, Lezgi, Tabasaran, Rutul, Agul ve Tsahur) ile Güney Kafkaslardaki Gürcü, Svan ve Megreller( Lazlar) otoklon Kafkas halklarıdırlar.. Megrel ve Acara’da Müslüman çoktur. Geri kalan Güney Kafkasyalılar ise Ortodokstur..

KAFKASYA’DA DENGELER
     
Bu Özerk Cumhuriyetlerin birçoğunda Rus nüfusu önemli bir yer tutar. Farklı etnik kökene sahip her grup, diğerinin (Kumuklar Avarların, Adigeler Kazakların, Lezgiler Azerilerin, İnguşlar Oset, Balkar ve Kabardeylerin, Çerkesler Karaçayların) egemenlik kurmasından çekinir. Moskova, kendi bütünlüğü için Kuzey Kafkasya’yı ciddi bir tehdit olarak görür. Nedeni Çeçen bağımsızlık hareketi ve Özerk Cumhuriyetlerin idari yapılarındaki değişiklik..

KAFKASYA’DA SON DURUM VE GÜRCİSTAN’IN TAVRI

Günümüzde Kafkasya, sancılı bir dönemden geçiyor. Bu sorunları da çözecek olanlar oradaki halklardır. Etnik açıdan son derece karmaşık yapıya sahip bu bölgede sadece tek bir etnik gruba değil bütün halklara hitabedecek ortak çözümler bulunması gerekir. Oysa Bölgede 2008’de kaybettiği Abhazya ve Güney Osetya’nın güvenliği de Rusya tarafından garanti altına alınınca Rusya’yı düşman olarak  görmeye başladı. Saakashvili yeni bir strateji düşündü. Eğer Gürcistan, Kuzey Kafkasların desteğini alıp Rus egemenliğini sarsabilirse, bu savaşın rövanşını alabilirdi. Ünlü Gürcü siyaset bilimci Alexandr Rondeli  “Kuzey Kafkasya bizim için çok önemli bir konudur. Kafkas’ların bizimle olan ilişkilerinde meydana gelebilecek herhangi bir istikrarsızlık, olumsuz sonuçlar doğurur.” diyor. Gürcistan, barış sembolü olarak Anakliya’ya bir anıt dikmeyi de öngörüyor.

SONUÇ
     
Kafkasya’da meydana gelen gelişmeler elbette Türkiye’nin dikkati dahilindedir. Ancak burada önemli olan, Türk hükümetinin etkin bir pozisyonda hareket etmesidir. Türkiye’de yaşayan Gürcü , Çerkes ve tüm Kafkas göçmenleri ile Diaspora, Türkiye’nin etkili hareket etmesini bekliyor.. Temennimiz bu yarımkürede barış rüzgarları kesilmesin ve bizden sonra da çocuklarımız güvenli ortamlarda yaşamlarını sürdürsünler..  Hatta Rus halkı ile bile aynı huzuru paylaşalım..
        İyi haftalar..

        Bulgaristan ve Gürcistan gezilerim sırasında ara verdiğim yazılarım için özür dilerim..   
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum