1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KADINLARIMIZ , “NE ONLARLA NE ONLARSIZ…”
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KADINLARIMIZ , “NE ONLARLA NE ONLARSIZ…”

A+A-

KADINLARIMIZ , “NE ONLARLA NE ONLARSIZ…”

1986 yılında Tunus’ta bir arkadaşım: “Tunus’u iki farklı sınıf yönetiliyor, birincisi Türk kökenliler, ikincisi de kadınlar“ demişti..Ona inanmayarak yüzüne baktığımda “şehri gezelim o zaman anlarsın” dedi. Burgiba dönemiydi, Tunus’ta nereye gitsek itibar görüyorduk ve ayrıca da ciddi bir kadın ağırlığı hissediliyordu yönetimde.. Osmanlı’nın torunları da çok itibarlıydı ve haklı olduğunu anladım. Ancak 1995 sonrası ziyaretlerimiz sırasında ulusal prestij, bizden Fransızlara kaydığını gördük. Sömürgeci bilinen Fransızlar dost olmuştu. O zaman dış politikada ne kadar başarılı (!) olduğumuzu anladım.. Ancak kadınların üstünlükleri hala devam ediyordu.. Benzer durum Balkan ülkelerinde de vardı. Tarlada toprakla haşır neşir olan Bulgar kadını basit giyim içinde bile olsa kendini en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyordu.

ERKEKLER KADINLARI NE KADAR TANIYABİLİR?
Erkeklere “Birlikte bazen sorunlar yaşadığınız, ama asla onlarsız olamadığınız kimlerdir diye” sorsanız, ilk cevapları “kadınlar”dır. Ne onlarla olunuyor, ne de onlarsız.. Aslında onlar çok şey istemez, öyle hayatı zorlaştırıyor gibi göründüklerine aldanmamak lazım.. Merhamet ve şefkati yüreklerinde erkeklerden fazla taşırlar.. Değer görüldüklerini bilsinler her şeyi yapar sevdikleri için. Anne olmak için, vatan için, sevdikleri için hayatlarını feda ederler.. Ama erkekler bu durumun ne kadarının farkındadırlar? İşte bu meçhul..

GEÇMİŞTEN BUGÜNE KADININ YERİ VE ÖNEMİ
Türk toplumunda kadının daima saygın bir yeri olmuştur. Orta Asya Türklerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Yönetimde, hakanların yanında eşleri de söz sahibiydi. Toplumda tek eşlilik prensibine bağlı kalınır, ev eşlerin ortak malı sayılırdı. Kurtuluş Savaşı yıllarında, erkeği cepheye giden Türk Kadınları, çocuğunu yetiştirmiş ve evinin geçimini sağlamıştır. Hatta silâh ve cephane taşıyarak savaşa da katılmıştır.. İslam Dini de kadına çok değer vermiş, erkeğe çok mesuliyet yüklemiştir. Kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Kadın ve hakimiyeti deyince Amazonlardan söz etmeden geçmek yanlış olur . Karadeniz kıyısında yaşayan ve müthiş savaşçı olan Amazonlar Kafkasya ’da ya da Anadolu’da ortaya çıktılar. Söylentiye göre tahttan indirilen iki İskit prensesi yurtlarından kaçarak bizim topraklarımızda bir devlet ve ordu kurdular. Evliliği kölelik saydıklarından bütün erkekleri öldürdüler. Geçici birlikteliklerden doğan erkek bebekleri babalarına geri verirken kızları yaya ve at üzerinde dövüşebilmek eğitimi için alıkoydular.. Pek tabii nüfuslarını arttıramadıklarından başarılı da olamadılar.

TOPLUMDA KADINLAR YETERİNCE ETKİN Mİ?
Mecliste temsil oranları açısından bakıldığında dünya sıralamasının sonlarında yer alıyor kadınlarımız.. Kadınlar ülkemizde ciddi sorunlar yaşıyor. Belki bunun sebeplerinden biri gene kadınların ta kendisi.. Zira bu sorunlarla baş edebilme cesaretlerinin yeterince gelişmiş olmaması ve eğitimlerini sonuna kadar tamamlayamamaları değil midir? Eskiden beri “kadınların siyasette önünü açılmıyor” diye hep şikayet edilmiştir;. Ama kadınların kendileri için bu konuda ne kadar özveri gösterdikleri de pek konuşulmamıştır.. Seçilmiş kadın politikacılar, kadınların siyasette daha fazla etkin olmaları doğrultusunda pek öncülük yapmak istememektedirler. Kadınlar, partilerde moda, kıyafet konuşmak yerine ülke meselelerini daha ön plana çıkarmış olsalar, siyaseti erkeklerle, yan yana yapılabilseler, ülke ve hatta insanlık için daha yararlı olacaktır.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Kadınlar ve erkekler arasındaki önemlilik önceliğini yapmak son derece yanlıştır. Zira, çocuk yapmak için kadın mı daha önemlidir yoksa erkek mi sorusu gibi olur. Aslında ikisi de birbirini tamamlayan ve birbirinden ayrı düşünülemeyen önemli faktörlerdir. Keşke kadınlar ve erkekler birbirleri için ne kadar önemli olduklarının farkında olabilseler...
İyi haftalar...

NOT: Taşınma ve malum seyahatler nedeniyle geciktirdiğim yazılarım için okuyucularımın beni hoş görmelerini istirham ediyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum