1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KADIN VE ÇOCUKLARA ŞİDDET YİĞİTLİK MİDİR?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN VE ÇOCUKLARA ŞİDDET YİĞİTLİK MİDİR?

A+A-

 KADIN VE ÇOCUKLARA ŞİDDET YİĞİTLİK MİDİRGün geçmiyor ki kadın ve çocuk cinayeti haberleri duymayalım. Töre ya da başka sebeplerle kadın ve çocukların yaşamlarına son veriliyor, taciz ediliyor. İşin daha ilginci, kadın ve çocuklara yapılan şiddet, toplumun bazı kesimlerince de destekleniyor.. Gelişmiş ülkelerde dahi bu hareketlere sıkça rastlanıyor.

ÖZGECAN ASLAN DÖNÜM NOKTASI OLABİLİR Mi Şubat ayı ortalarında, Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’a, bindiği minibüsün şoförü tarafından tecavüze kalkışılmış, daha sonra kafası ezilerek öldürülmüş, babası ve bir arkadaşının yardımıyla tanınmaması için genç kızın elleri kesilmiş ve ardından cesedi yakılmıştı. Olay, halkımızın çok tepkisine neden olmuştu Tepkilerin en büyüğü de onu dünyaya getiren annesine aitti. Anne Songül Aslan “Özgecan, melek gibi herkese iyilik yapan bir insandı, dolmuşa binip evine gelmek onun tek hatası mıydı? Sabah sütünü ve harçlığını verdim, telefonu bozuk olduğu için, arkadaşının telefonundan ablasına 20.00'de Mersin'de olacağını mesajla bildirmiş. Masum kızımın hakkı yerde kalmasın, katil en ağır cezaya çarptırılsın.” diye isyan ediyor Bugüne kadar kadın cinayetleri konusunda Türkiye'nin gördüğü en korkunç olaylardan biri Özgecan Aslan'ın yaşadıklarıdır. Bu ve Münevver Karabulut gibi kadın cinayetlerini şapkamızı önümüze koyup uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Kadın erkek ilişkileri konusunda ne yazık ki milletçe yeterli duyarlılığa sahip değiliz..

KİM DUR DİYECEK

Kadın ve çocuk cinayetleri ile uygulanan şiddet olaylarının hukuk ve devlet tarafından çözülerek önlemler alınmasını beklemek hakkımız değil mi? Ancak, son yıllarda artan kadın ve çocuk cinayetleri, bu konuda sistemin iyi işlediğine dair soru işaretleri oluşturuluyor. Yargılanma sürecindeki bazı cezalar bu tür fiilleri işleyen kişilere cesaret veriyor olamaz mı? Mesela ormanda döverek tecavüze kalkan, ama astım krizi tutan sapığa, “isteseydi yapabilirdi” indirimi, tecavüz ederek hamile bırakana, “zaten bakire değildi” indirimi, tanımadığı bir kişiye saat sordu diye eşini bıçaklayan kişiye, “cilve yaptı” indirimi ve bunlara benzer ceza indirimleriyle işin içinden sıyrılan binlerce sapık dışarda dolaşıyor. Daha kötüsü, bu kötü örneklerden cesaret alanlar menfur emellerini uygulamak için uygun zamanlar kolluyor. Öncelikle bu “indirim”lere çare bulunup, sapık ve canilere gerekli cezalar verilmelidir. Beraberinde devlet eğitim seferberliğine Okullar ve Halk Eğitim Merkezleri, ve camilerde vaaz ve hutbeler kanalıyla, Sivil Toplum kuruluşları da gerekli telkinatlar yapmalı ama tüm bu çalışmalar ucuz politik oyunlardan uzak tutulmalıdır.

İSLAMIN GÖRÜŞÜ

Peygamberimiz hayatında bir kere olsun eşine vurmadığı gibi, kalplerini kıracak kötü söz bile söylememiştir. Bu konuda kulağımıza küpe olacak şu sözlerini ifade etmişlerdir: “Kadınlarını dövenleriniz iyileriniz değildir” (Ebu Davud), “İçinizden biri, karısını dövüp sonra gece onunla yatabilir mi?” (Buhari)? Hz. Musa’nın, dere kenarında hayvanlarına su içirmeye çekinen kadınlara yardım ettiği, Hz. Süleyman’ın, Saba Melikesi’ni sarayında ağırlayıp hediyeler sunduğu, tarihlerde anlatılmaktadır.

DEĞERLENDİRME

Yaşamın içinde insanların eşleriyle iyi geçinemediği anlar da olabilir. Ancak böyle anlarda kadına yönelik şiddet eylemlerinde bulunulması, ne insanlığa ne de İslam ahlakına uymayan bir davranıştır. Kadınlar erkekler için bir mal ya da meta değil, aksine tek başına yarım olan erkeğin eksik kalan diğer yarısıdır. Tüm insanların beden ve silah gücünden çok, ahlaki değerlerin hakim olduğu zamanların geleceği umut ve temennisiyle..İyi haftalar

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.