1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. KADIN DÖVMEK MERTLİĞE SIĞAR MI?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN DÖVMEK MERTLİĞE SIĞAR MI?

A+A-

Gün geçmiyor ki televizyon ve gazete haberleri ya da dedikodu yoluyla bir kadın cinayet haberi duymayalım. Buna son günlerde çocukların kaçırılması, taciz ya da öldürülme haberleri buna eklendi. Bu tür cinayetlerin meydana gelmesi sırasında, genellikle eşinden ayrılmak isteyen kadına erkeğin son sözü şöyle oluyor “ya bana yar olursun, ya mezara”. Sosyal bilimciler toplumumuzun bu sorununa çözüm üretmekte zorlanıyorlar. O zaman şu soruyu kendi kendimize sormadan geçemiyoruz: “Ne oluyoruz, ülke olarak nereye gidiyoruz?”..

RAKAMLARLA KADINLARA ŞİDDET

Türkiye’de kadın cinayetleri 2002’den, 2009’a kadar % 1400 oranında artmıştır. 2002’de 66 kadın öldürülmüşken, bu sayı 2009’un ilk 7 ayında 953’e ulaştı. Kadınların % 54’ü kocaları veya eski kocaları, % 12’si sevgilileri, % 18’i akrabası olan erkekler tarafından öldürüldü. Kadın cinayetlerine bölgesel olarak bakarsak, 214 vakadan % 25’i Marmara, % 20’si Ege, % 15’i Akdeniz % 13’ü Güneydoğu Anadolu, % 11’i İç Anadolu, % 8’i Karadeniz ve % 8’i Doğu Anadolu bölgelerinde gerçekleşmiştir.

ERKEKLER NEDEN ŞİDDETE BAŞVURUYOR

Psikologlara göre toplumsal kültür erkeğin kadına hükmetmesi ve onu kontrol altında tutması görevini yüklüyor. Bu cinayetleri işleyen erkekler, “kadın bu benim malımdır, başkası kullanamaz” diye düşünüyor.. Bazı erkekler, kadınlarla ilişkilerinde, anneleriyle ilişkilerinden gelen bir problem yaşıyorlar. Aslında erkekler, gene bir başka erkekle yarışıyor. Başka bir erkeğin varlığını veya düşüncesini yok etmeye gücü yetmediği zaman , gücünün yettiği kadını yok ediyor. Liderlerin kavgacı ve hırçın davranış ve konuşmaları da toplumu olumsuz etkileyebiliyor. Kadınlara karşı işlenen suçlar için verilen cezalar yeterince caydırıcı değil. Bir de kadınların son zamanlarda eskiye göre daha aktif hale gelmiş olmaları, birlikte oldukları erkekleri çileden çıkarabiliyor.

DEĞERLENDİRME

Dünyada 50’e yakın ülkeyi gezdim. Bizdeki namus cinayetlerine belki bazı istisnalar hariç, Afrika ülkelerinde dahi rastlamadım. Meydana gelen namus cinayetlerinin de İslam dini ile uzak yakın hiçbir alakası yoktur. Çünkü dinimiz, saygıya layık bir yere koymuştur. Zira K.Kerim, bunun en açık delilidir. (Ey insanlar! Sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşın diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hucurat 13.) Cinayetlerin önemli bir kısmı İslam Diniyle ilgisi olmayan bazı kurallarla ortaya çıkmaktadır. İşte o zaman Eğitimcilere, toplumda sözü geçen insanlara ve Din Görevlilerine önemli görevler düşüyor..

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.