1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İzmir'de ''Öcalan'a özgürlük'' mitingi yasaklandı
İzmir'de ''Öcalan'a özgürlük'' mitingi yasaklandı

İzmir'de ''Öcalan'a özgürlük'' mitingi yasaklandı

HDP İzmir İl teşkilatının yarın yapacağı ''Öcalan'ın özgürlüğü, tüm halkların özgürlüğü'' mitingi, valilik kararıyla yasaklandı.

A+A-

HDP İzmir il örgütü, geçen 30 Ocak'ta, nevruz kutlamalarının da yapıldığı Buca Hipodrom yanındaki meydanda, 15 Şubat Pazar günü ''Öcalan'ın özgürlüğü, tüm halkların özgürlüğü'' ve ''tüm siyasi tutsaklara özgürlük'' mitingi için başvura bulundu. Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da katılacağı bildirilen miting için, dün akşam saatlerinde partiye cevap geldi. Mitingin, valilikçe yasaklandığının yer aldığı yazı, Vali Yardımcısı Nihat Kaynar imzasıyla, miting komitesine gönderildi. Mitingin yasaklanma gerekçelerinden birisi ise, Toplantı ve Gösteri yürüyüşleri Kanunu'nun, "Bölge valisi, vali veya kaymakam, kamu düzenini ciddi şekilde bozacak olayların çıkması veya milli güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi veya cumhuriyetin ana niteliklerini yok etmek amacını güden fiillerin işlenmesinin kuvvetle muhtemel bulunması halinde ve ya devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, genel ahlakın ve genel sağlığın korunması amacı ile belirli bir toplantıyı yasaklayabilir veya iki ayı aşmamak üzere erteleyebilir" şeklindeki, 17'nci maddesi gerekçe gösterildi.
Sosyal medyadaki afişler de tepki çekti

Ancak miting için yapılan özellikle sosyal medyada paylaşılan çağrı afişlerinde, Abdullah Öcalan'ın resminin bulunmasının tepki çektiği öğrenildi. Birçok kişinin de, bu afişi paylaşıp tepki çağrısı yaptığı ileri sürüldü. Yasaklama kararında sosyal medya üzerindeki bu karşılıklı, eleştirilerin de etkili olduğu öne sürüldü.

Bizi çatışmaya çekmeye çalışıyorlar

Konuyla ilgili açıklama yapan HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur ise, yasaklama kararının özellikle mahkemeye başvurularını önlemek için mesai bitimine 10 dakika kala ellerinde ulaştırıldığını söyledi. Kendilerinin valilik tarafından çatışma ortamına çekilmek istendiğini de öne süren Uğur, "Bizler derli toplu bir mitingi yapmak için, insanlarını kendi başlarına gösterilerde bulunmamaları için böyle bir yol izledik. Ama biz onların çatışma tuzağına düşmeyeceğiz. Aynı gün basın açıklaması yapacağız" dedi. Miting afişlerinde Abdullah Öcalan'ın resminin kullanıldığına yönelik eleştiriler için de Cavit Uğur, "Bizim parti olarak Abdullah Öcalan'lı bir afişimiz yok. Ama bir partili gencimiz böyle bir photoshop uygulamasıyla bunu yapıp paylaşmış. Bunun için de polis soruşturma başlattı zaten. Kaldı ki Abdullah Öcalan'ı kullanmak suç mu? Hükümet, devlet ona destek veriyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.