1. YAZARLAR

  2. Sema MANDUZ

  3. "İzmir Tepecik'te Cinayet"‏
Sema MANDUZ

Sema MANDUZ

Yazarın Tüm Yazıları >

"İzmir Tepecik'te Cinayet"‏

A+A-

Izmir genelinde kisa zamanda duyulan bu kavga bakınız Boşnak Vehbinin başına ne getirecek?
Boşnak Vehbi İzmir genelinde sayılan sevilen bir kabaday olmuş 
adından sıkça söz edilen ve rakipleri tarafından kıskançlıkla bakılan bir kabadaydır.
Boşnak Vehbi diğer Kabadaylar tarafından tehlikeli görülür ve artik tamamen  hedef haline gelmiştir.

Şöhret meraklıları Boşnak Vehbi yi öldüren İzmire sahip olur düsüncesinededirler... 

Fakat Boşnak Vehbi herkesin gönlünü kazanmış sayılan sevilen bir kişi olmustur.

Boşnak Vehbinin bu duruşu rakiplerini çokca rahatsız eder! Tepeciğe ismini bu gün dahi bilmediğimiz bir şahıs gelir ve 
Boşnak Vehbi yi devamlı tahrik eder.
Oysa Boşnak Vehbi zeki bir Kabadayıdır bu durumunda üstesinden gelecektir...Birgün bir kumar kulubinde tesadüfen bu şahısla karşılaşır ve bu ismi bilinmeyen şahıs Boşnak Vehbiye bıçak çeker ve Boşnak Vehbi oradan hızlı bir şekilde kaçar bütün bu olanları  tepecik halkı seyreder.
Bu koşuşturma esnasında Bosnak Vehbi Tepecik Hamam sokağına girer,Blok binalar arasında çıkmaz sokaklar vardır ve çıkmaz sokağın birine girer.
Ve bu olay bütün Tepecik halkının gözleri önünde ceryan eder...
İsmi bilinmeyen bu şahıs koşarak çıkmaz sokakta Boşnak Vehbiyi sıkıştırır...Boşnak Vehbi nin kaçacak yeri yoktur artik.
Ölüm kalım meselesidir artık ve orada Boşnak Vehbi  silahını çeker  ismi bilinmeyen bu şahsı oracıkta öldürür.
Bu olayın ardından Boşnak Vehbi tutuklanarak,cezaevine gönderilir ilk mahkeme duruşmasında Hakime verdigi ifadesi şöyledir ;" Efendim bıçağını çekti beni öldürmek istedi,bütün Tepecik halkı şahittir ve olayı büyümesin diye kendimi koruma amaçlı kaçtım kaçabildiğim kadar...
Peşimden geldi çıkmaz sokakta sıkıştırdı beni ve kaçacak yerim yoktu artik , " ya o beni öldürecekti, yada ben onu" yapacak birşeyim yoktu mecbur kaldım çektim vurdum diyerek ifadesini verir... 
Duruşma sonrası Bosnak Vehbi ilk mahkemesinde nefsi müdafaadan beraat edilir,serbest bırakılır...

Gel gelelim Hamdi Ağa cephesinde ceyran eden olaylara Hamdi ağa kendi halinde kahvehane ile ilgilenmekte yaşanan göç nedeni ile Balkanlardan gelen ailelerle bizzat ilgilenmekte ,aile ve akrabalarına yardımcı olmakta, eş dostu ağırlayıp tamamen dine yönelmiş mütavazi bir yasam sürdürmekte olan Hamdi ağa, BosnakVehbi nin yaşam tarzından hiçmi hiç hoşlanmaz,bulunduğu ortamı hiç tasvip etmez ve Boşnak Vehbiyele arasındaki mesafesini korur.
Gidişhattıan dan  hiç memnun olmadığı için Bosnak Vehbiyi yanına çekmek ister.Fakat kahvenin konumu ve ticari menfaatleri Boşnak Vehbi tarafından bilinmekte yaşam tarzını cizmiş olan Boşnak Vehbi yaşam tarızın benimsemiş bir vaziyette yaşamını sürdürmekte. 

Hamdi Ağa geleçek her türlü tehlikelere karşı devamlı olarak  izlemektedir ve bu bütün  rakipler tarafındanda bilinmektedir.
Arada doğan mesafeye rağmen her iki tarafta yaşam tarzını sürdürmekte fakat birlik ve beraberlikleri zedelenmeksizin devam etmektedir.
Bu arada aileler büyümekte yeni nesil  gençler yetismektedir...
Hamdi Ağanın bir oğlu eniştesi Şerif Balkan ($ele Rapovic) rahmetli olduktan sonra ablası İzmire yerleşmiş ,ablasının oğlu Osman henüz 7 yaşındadır ve Hamdi Ağanın yanında kahvehanede çalışır bir tesadüftürki,kardeşler savaş yıllarında ayrı düştükleri için  o yıllarda çocuklarına Dedelerinin isimlerini vermişlerdir.
Hamdi Aganın yanında oğlu Osman ve yeğeni Osman birlikte yetişmektedirler ve o ortamda büyümüşlerdir. Boşnak Vehbi ninde çocukları Kemal,Fevzi,Şevket ,İsmet ve iki kizi vardir.Hüseyin Beşok camdibinde mütevazi yaşantısına devam ederek kahvehane çalıştırmaktadır ve onunda Kadri,Esat,Sedat,Fahri isimlerinde dört tane çocuğu vardır.Kadri ve Fahri Beşok okumayı tercih etmiş,Esat ve Sedat Beşok kahvehanede babalarına yardım etmektedirler...
Esat ve Sedat Beşok hirçin iki delikanlı,amcaları Boşnak Vehbi nin yaşam tarzına devamlı sempati duymuslar fakat babaları Hüseyin Beşok tarafından Boşnak geleneklerine göre yetiştirilmişlerdir  saygi vede sevgiyle ile her ikisinide frenlemeye çalışmışlardır.Öyle olmasına rağmen Esat ve Sedat Beşok kardesler babalarından gizli kahvehanede kumar ortamını kurmuş ve kumar oynatmışlardır.

Tepecikte hayat devam etmekte Hamdi Ağa beş vakit namazında dindar bir yaşam sürdürmekte olup kahvehaneyi oğlu ve yeğeni iki Osman ile çalıstırmaktadır ve hatırlandıgı gibi kahvehane 70' li yılları ortalarına kadar İskambil dahil oynatmamıstır.
Fakat yanında iki tane oğul ve yeğen delikanlı yetişmektedir onları herşeyden uzak tutmak ve frenlemek zorundadır,ve onları herçeşit insanın yasadığı her türlü entirikanın döndüğü bir ortamda korumak vede kollamak hiçde kolay olmamıştır...
Boşnak Vehbi Türkiye çapında bir kabaday olarak tanınmış kumar ortamına devam etmektedir.

Burada cok dikkat edilmesi gereken önemli bir husus sülalenin gurur kaynağı ve günümüzde dahi her ortamda manevi değer olarak savunulan yıllardır herkesin elestirdiği bu konuya hiç değinmediği Vehbi Ağa ve Hamdi Ağa nın gurur verici bir çok  özelliklerinden bahsedilmemiş,düşünebiliyormusunuz;
Türkiye çapında bir Kabadayısınız, tabiri caiz ise Tepecik sizden soruluyor,kumardan ve kahvehaneden geçiminizi sağlıyorsunuz.
Genel Evi ise sadece 150 metre ileridedir...Genel Ev ticaret ve gelirine asla ve asla ortak olmamışlardır??? İçerden gelen her türlü teklifleri red etmişler ve hiç bir zaman o ortama girmemişlerdir.


BARONLAR 1 YAZI DİZİSİ DEVAM EDECEK.

Sema MANDUZ

Önceki ve Sonraki Yazılar