1. YAZARLAR

  2. Sema MANDUZ

  3. "Izmir de İsmet İNÖNÜ'ye düzenlenmek istenen suikast"
Sema MANDUZ

Sema MANDUZ

Yazarın Tüm Yazıları >

"Izmir de İsmet İNÖNÜ'ye düzenlenmek istenen suikast"

A+A-

Bu cinayet Boşnak aleminde büyük yankı yaratmiş ,derin izler bırakmıştır.
Bosnak Vehbi cezaevine girdikten sonra Hamdi Ağa zaten dindar bir aileden gelmesi nedeni ile kendini dini ibadetine yöneltmistir ve hatırlandığı gibi 70'li yıllara kadar Kahvehanede iskambil dahil oynatmamışdır.
Bu nedenle Boşnaklar arasında ayrı bir saygınlık duyulan kişi olmuştur.
Boşnak Vehbi cezaevinden çıktıktan sonra abi kardeşlik bağları haricinde yolları ayrılmıstır.
Fakat akrabalık bağları yine derin ve sıkıdır...

Bu arada Hamdi Ağa savaş esnasında kaybettiği ablası Şaziye (Tetka Şaka yı ) 16-17' yıl sonra Ayvalik-Kücükköyde bulur.
Hamdi Ağa nın birde erkek kardeşi savaş döneminde askere gitmiş ve bir daha geriye dönmemiş, hayatta ablasından baska hiç kimsesi yoktur...
Ablasının yanına gitmek ister tesadüftür ki;ölen Boşnak Habib eniştesi Şerif Balkan (Şele Rapovic) a akrabasıdır!
Hamdi Akova ablasından haber alır yanına gitmek ister ama yanına gitmek için araç bulamaz.
O dönemler çokca kullanılan at arabası yani diğer ismi ile Faytonla Ayvalik Kücükköy e gider...

Fakat Boşnak Habiyi orada büyük bir süpriz beklemekte akrabaları tarafından pilan yapılır ve Boşnak Habib öldürülmek istenilir.
Bunu duyan enişte Şerif Balkan önlemini alır ve köy meydanına bir sandalye atar ve oturarak kayınbiraderini bekler ve Hamdi Ağa Ayvalik-Kücükköy e gelir ve eniştesi tarafindan karsılanır.
Eniştesinin almış olduğu yoğun önlem nedeniyle kimse Boşnak Habibe yaklaşamaz ve yıllar önce kaybettiği ablasi Şaziye ye kavuşur.

Bu ara Cinayet'den dolayı Cezaevine gönderilen Boşnak Vehbi cezasını yatar ve tahliye olur ve yaşamını sağlamak zorunda kalır.
Etraf ve Çevresinin konumu nedeni ile Tepecikte Kumar ortamına sürüklenir ve kumar oynamak, kumar oynatmakla geçimini sağlar...

Fevzi ÇAKMAK ve İsmet İNÖNÜ ile samimiyeti ve yakınlığı ile bilinen Boşnak Vehbi , Izmir deİsmet İNÖNÜYE düzenlenmek istenen suikast ten haberdar olur ve o dönemlerde Ismet İNÖNÜ İzmire gelmek için haber salar. Izmirn girişinde oluşan konvoyun önünde tek başına İsmet İNÖNÜYÜ korumasına alır. Boşnak Vehbi nin bu eylemi anlaşılır ve Türkiye çapında büyük yankı uyandirmiştir.

Boşnak Vehbi düzenlenmek istenen suikasti önlemiştir ve bu tutumu nedeniyle Türkiye çapında büyük taktir görür.
Merhum İsmet İNÖNÜ sohbetlerinde de sıkça gündeme getirmiştir; İzmirde Boşnak Vehbi olduğu müddetçe bana İzmirde bir şey olmaz diyerek,teşekkürlerini dile getirmiş ve günümüzde bir çok arşivlerde de kayıtlıdır!

Bosnak Vehbi bu durumdan sonra artık şöhret ve nam kazanmış bir Kabaday olarak tarihdeki yerini almıştır ve artık rakipleri tarafından kıskanılmaktadır ve Namına şöhretine göz dikilmek istenilmektedir!
Yıllarını Cezaevide geçirmiş Boşnak Vehbi yaşadıkları bu tecrübeler kendisini olgunlastırmış ve zeki bir kabaday konumuna getirmiştir.
Alçak gönüllü mütevazi ,etrafına samimi ve sevecen tabiri caiz ise gariban babasi olarak itibar kazanmiş bir kabaday olarak günümüzde anlımakta.
Bu tutumudan dolayı diğer kabaday rakipleri tarafindan hayretle izlenmektedir.
Hatta bir keresinde garibanın biri kendisinde 5 lira paara istemiş bunun üzerine koskoca Boşnak Vehbi de paaranın olmadığının cevaben alır ve Boşnak lehçesi ile iki cebini dşarı cıkararak Ağa Vallaha şimdi hepsini bende kaybettim,bende de yok diyerek mütevaziliğini göstermistir...

Dostundan çok düşmanı olan Boşnak Vehbi yeni kabadaylarla tanışır o dönemlerde adından sıkça söz ettiren Bucalı Cavit adinda bir kabadayi İzmir Tepeciğe yerleşir ve tek hedefi Boşnak Vehbi olur!

Boşnak Vehbi ile hiç bir alış verişi olmayan bu kişi Boşnak Vehbi ile dalaşarak söhret peşindedir ve bir gün bu kişi ile tesadüfen karşı karşıya gelerek münakaşaya başlayan her iki taraf kavgaya tutuşur ve her yer toz topraktır yerlerde sürüklenerek dövüşen tarafları ayırmak mümkün olmaz ve kimselerde cesaret edipte araya giremez ve kavga esnasinda Boşnak Vehbi Cavidi ısırarak kulağını koparır ve kavga Cavit in kulagi kopması nedeniyle biter...
Bu kavgadan sonra karizma kaybina uğrayan Cavit geçici olarak Tepeciği terk eder...


Geçmişte insanlar bilek güçüyle kabaday olurlardı.
Şimdilerdeyse paara güçüyle kabaday olunuyor...


BARONLAR YAZI DİZİSİ DEVAM EDİCEKTİR...

Sema MANDUZ

Önceki ve Sonraki Yazılar