1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. İZİN VERİN, DEVLET BAŞKANINI RAHAT SEÇELİM
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

İZİN VERİN, DEVLET BAŞKANINI RAHAT SEÇELİM

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayımla birlikte adaylar arasındaki diyaloglar her geçen gün daha da artmaya başladı.. Seçimin ne zaman olacağı, Cumhurbaşkanı birinci turda seçilemezse ikinci turun tarhi, adaylarda hangi şartların bulunması gerektiği, muhtemel adayların kimler olacağı, Başbakan’ın aday olup olmayacağı, mevcut Cumhurbaşkanının nasıl bir tutum izleyeceği gibi konuları halkımız merak ediyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SÜRECİ GİRDİK YA

Yerel seçimleri geride bıraktık ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine odaklandık. YSK seçim tarihini açıkladı. İlk tur, 10 Ağustos'ta yapılacak. Sonuç alınamazsa milletçe bir kez daha sandık başına gidecek ve ikinci tur için 24 Ağustos'ta oy vereceğiz.. Esen güçlü rüzgarlara göre, bundan sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemdeki yerini koruyacak. Hükumet kanadının sözcüleri tarafından yapılan açıklamalara göre Başbakan Erdoğan’ın Köşke talip olabileceği, Abdullah Gül’ün de buna karşı durmayacağı ifade ediliyor. Bu görüşe göre Başbakan ertelediği Cumhurbaşkanlığı görevine talip olmakta çok haklı. Cumhurbaşkanı Gül ise açıklamalarında Başbakan ve arkadaşlarıyla konuşacağını, bir karar vereceğini ve kendisinin ne düşündüğü ve ne söyleyeceğinin önemli olacağını ifade ediyor. Bu da seçimin bazılarının ifade ettiği gibi pek kolay olmayacağını, aksine çok çetin geçeceğinin işaretlerini veriyor.

SEÇECEĞİM CUMHURBAŞKANI NASIL OLSUN

Ünlü Yunan Filozofu Platon (Eflatun) “gerçeği görmek için lamba kullanmaya gerek yoktur” der. Onun için bir Devlet başkanının nasıl olması gerektiğini günümüzden değil, gelin eski dönem bilge ve düşünür sözlerinde arayalım . Bakalım bize uyacak mı? Orhun Abidelerinin müellifi olan Bilge Kağan (683-735) Devlet başkanının (Kağan) yönetim ve yaşamını şöyle ifade ediyor: “Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Tanrı irade ettiği ve lütfettiği için ölmekte olan milleti diriltip, kaldırdım, giydirdim, fakir milleti zengin ettim, nüfusu az milleti çok ettim.. Dört bucaktaki milletleri hep barışa mecbur ettim ve düşmanlıktan vazgeçirdim.” (Bilge Kağan Yazıtı, doğu, 27-30). Daha sonraki devirlerde yaşamış olan 14. yüzyıl düşünürü Modern Historiyografi ve sosyolojinin öncüsü Tunus’lu İbni Haldun, dünyaca ünlü “Mukaddime” sinde; Devlet başkanının, toplumun her sınıfına şefkatle muamele etmek, menfaatlerini gözetmek, geçimini sağlamak ve her sınıfına eşit muamele etmek zorunda olduğunu söyler. İbni Haldun’a göre devletlerin çöküş nedenleri, yönetimde kötü yönetim alışkanlıkları oluşması, halktan kopmaya ve aracıların iş bitirme faaliyetlerinin artması, kötü yönetim ve israf, iltimas sonucu ülkenin iktisadi dengesi bozulması olarak anlatılır.

DEĞERLENDİRME

Aday olması beklenen ya da dillendirilen devlet adamlarımızın yukarıda sözü edilen özelliklere ne kadar uyup uymadıkları biliniyor.. Burada bize düşen görev, kişilerin değil, milletin bekası için tercihimizi doğru yapmak olmalıdır. Zira burada söz konusu, artık biz değil, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızdır. Bu nedenle güçlü ve huzurlu bir Türkiye için merhametli, dürüst, çalışkan, geleceği düşünen, kararlı ve halkı arasında adaleti elden bırakmayacak özelliklere sahip devlet adamını seçmeliyiz.

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.