1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. İyilik Korku Doğrur mu?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

İyilik Korku Doğrur mu?

A+A-

İnsan hayatının bazı günlerinde sıkıntılar meydana gelebilir. Aslında sıkıntının olacağını hiç bilmezssiniz. Aklınızın ucuna bile gelmeyen tuhaflıklarda olabilir. Korkuyu düşünmezsiniz, korku dolu anlar yaşarsınız.

Sonuçta hiç ummadığınız hayatı yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Gününüz, haftanız, ayınız korku dolu anlar olarak size kalır. Yaptığınızın hayırlı olduğunu düşünürsünüz hayra vesile olmak amacıyla adım atarsınız.

Zaman bilimcilerinin dedikleri gibi insanların başında gaile varsa zaman geçmek bilmez. Sıkıntı ne kadar yoğunsa o kadar zor geçer zamanın dilimleri. Hatta bazen sıkıntının yoğun olarak yaşandığı anlarda vaktin hiç geçmeyeceğini düşünür insanlar.

Bitmez, tükenmez, geçmez olarak algılarız vakitleri. Acıklı, sıkıntılı anlarımızı unutamayızda. Kimimiz öğrencilik yıllarımızdaki zor durumları hiç mi hiç unutamaz. 

Askerlik dönemlerinde gerçekten çok sıkıntı çeken insanların acılarını dinledikçe oturduğumuz yerde içimize korkular dolar. Bende bunlardan birini yaşadım. O günü ve günleri hatırladıkça korkum artar.

 İyilik amaçlı olan kardeşlik esasına dayalı işler başımıza çeşitli sorunlar oluşturabilir, başımıza çorap örebilir. Buna benzer olayı yaşamış biri olarak tanımadıklarımıza mesafeli davranmalıyız. Bir gün bürosunu emaneten bırakan arkadaşın yerindeyim. Bir iki saatliğine bekleyeceğim. O arada zil çaldı. İki kişi geldi. Dertlerini anlattılar.

 Kardeşlik niyetiyle sahip çıktım o insana. Dedim ki, sana yardımcı olayım o zamanlar cep telefonları yok. Sabit telefondan okulu aradım. Telefonda görüşerek iyi niyetli zannettiğim kişiye gece kalması için de öğretmen arakadaşın evinde misafirliğini sağladım.

Sabahleyin okula giderken, beraber kaldığım arkadaşımla yolda karşılaşınca; Mehmet abi ne yaptın sen dedi? Bir kötülük falan yapmış değilim dediğim de. Okula gidince anlarsın demesin mi?

 Ne olduğumu bilemedim. Gerçekten korktum. Okula gidince öğretmen gerçekten çok öfkeli durduğunu beden dilinden anladım. Benim arkamdan okula polisler geldi. Hoş beş yaptık, hal hatır sorulduktan sonra çay içelim dedim.

 Sakinde gözükmüyorlardı, ne çayı, sizinle ve arkadaşınızla işimiz var dediler. İşimin ne kadar zor olduğunu tahmin ediyor ve de dua ediyordum. Allahım yardımcım ol, kötü niyetim yok biliyorsun diye. Dua ediyor ve korkuyordum.

Hemen o kişinin geldiği büroya, benim bulunduğum ortamda karşılaştığımız yere gittik; polisler, o kişi, ben oturduk. Tanışklığımızı sordular, ben tanımam, bilmem dedim. Tanımazssın bilmessin de, nasıl olurda misafir kabul ettin dediler?

 İnsanlık için ve de durumunu anlatınca acıdım dedim. Her duygusal konuşana acınmaz hocam dediler.

 Misafire niçin ilçeye geldiğini sordular. Geliş sebebini bana söylediklerini söyledi.  Bulunma sebebini teyit etmiyordu araştırmalar. Verdiği meslekle alakalı ve de geldim dediği ili de aradılar maalesef alakası yoktu. Bir kat daha korkum arttı. Polisler insaflı davranıyorlardı. Araştırdılar ve de doğruyu çıkardılar.

Vatandaş evden kokudan kaçmış. Bana gazeteciyim, araştırmacıyım demişti. Yüksekokulda okuyorum demişti. Kitapları ise lise kitaplarıydı.

 İl olarak Akdeniz Bölgemizdendi fakat otobüs biletleri Doğu Anadoluya aitti. Nasıl olur rabbim dedim? Bu tür kisve görüntüsü olan, selamla giren insanın böyle olması gerçekten beni üzdü.

Hadi başka ları bunu yapabilirdi makuldü. Olurdu olabilirdi, fakat benim innadığım dinin mensubu böyle olamazdı. Ama olunmuştu. bende söylediklerine inanmıştım.

 İnsanların temiz duygularıyla oynamak buna denir. Bulunduğum bölge hassasiyeti olan bölge olması korkumun dozajını bir kat değil binlerce kat arttırıyordu, arttırdıda uzun süre oluşan korku geçmedi. Korkunun ecele faydası yok deyimini yaşadım. İnsanlığın gereğini yaptığıma inanıyorum. Fakat böylesine de süistimal edilmesi hiç hoş değildi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.