1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. İSTİBDAT’TAN; İSYAN DOĞAR…
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

İSTİBDAT’TAN; İSYAN DOĞAR…

A+A-

İSTİBDAT"TAN; İSYAN DOĞAR…

 

     Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, baskı rejimi olarak anlatılan istibdat; günümüzde az da olsa bazı beyinler tarafından canlandırılmaya çalışılıyor. Nasıl mı? Bazen bir evde yaşayan aile fertlerinde görülüyor, sosyal ilişkilerde ortaya çıkıyor, işçi işveren arasında, amir memur arasında, kimi zaman da ekonomik özgürlüğü elde edememiş tebaa ve zümrelerde karşımıza çıkıyor.

 

***

    Zamanın birinde bir Kral varmış… Bu kral, halkına çeşitli baskı ve

zulümlerde bulunurmuş… Gün geçtikçe artan baskılarının neticelerini görmek için halkın arasına yaverini göndermiş.

-Bak bakalım halk ne âlemde?…

—Yaver halkın arasında dolaşmış; onların duyarsız halini görünce şaşkınlığını gizlemeden hükümdarın karşısına büyük bir heyecanla çıkmış;

—Saygıdeğer Kralım, halk bu istibdattan hiç etkilenmemiş, hatta hiçbir değişiklik olmamış.”der.

  Kral; halkın istek ve dileklerini, onların şikâyet ve önerilerini dinlemek, onların sayesinde kral olduğunu, onlar olmadan bir hiç olacağını dahi düşünmeden sinirlenerek ve hayıflanarak baskı ve zulümlerini bir kat daha arttırmış. Bu işte kraldan daha çok yaverinin parmağı varmış.. Aradan bir müddet sonra yaverini halkın arasına tekrar göndermiş. Ama bu defa uyuyan halkın yerine karşısında, bilinçlenmiş bir halk zümresinin, bayram havası edasında coşarak davul zurna ile eğlendiğini gören yaveri; koşarak Kralın yanına çıkmış:

—Halk uyanmış… Halk uyanmış… Eski halktan eser yok… Davul zurna çalarak eğleniyorlar… demiş.

Kral kafasını iki elinin arasına alarak;

—Desene bu halk… Seni davul gibi dövecek, Beni de zurna gibi öttürecek…”demiş.

 

***

    Yukarıda tasvirini yaptığım kral belki de sizsiniz. Bir düşünün bakalım. Nasıl mı? Bakın şöyle:

  Aile reisi iseniz, eşinizle beraber çocuklarınıza nasıl bir baskı rejimi uyguluyorsunuz?...

  İşveren iseniz, işçilerinize karşı tutum ve davranışlarınız ölçüsü size neleri çağrıştırıyor?

  Amir iseniz, emriniz altında bulunan memurlarınız sizden ne kadar memnun?

  Komşuluk ilişkilerinizde, arkadaş çevrenizde, velhasıl dünya görüşünüzde ne kadar despot bir durumunuz var oturun bir düşünün. Ama kendi düşüncelerinizle değil.

Bilmem adını hiç duydunuz mu? Empati ilkesinden yararlanarak bir düşünün. Çünkü Empati monarşiyi, despotluğu kısacası istibdat"ı ortadan kaldıran en büyük ve en özel insani değerler bütünü. Peki, nedir empati; kişinin kendisini, karşısındakinin yerine koyup, olaylara onun bakış açısından bakması ve hissetmesi çabası.

***

    Zulüm ve kargaşadan, baskı ve şiddetten uzak durmanın yolu bu kavşaktan geçiyor. Kral ve yaverinin sonunu hiç kimse merak etmesin. Çünkü onların hesabını yüce Allah(c.c)görecek. İstibdat"ın mevzu bahis olduğu yerde isyan ortaya çıkar. İsyanın olduğu yerde ise hayat, yaşam sıkar. Çekilmez olur. Ömrünüzün pusulası EMPATİ olsun… Mutlu ve güzel günler sizinle olsun…

 

Sağlıcakla kalın efendim…

 

Yüzünüz Hep Gülsün…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar