1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte vekillerin Meclis karnesi
İşte vekillerin Meclis karnesi

İşte vekillerin Meclis karnesi

24'üncü dönem tutanaklarından TBMM verileri

A+A-

Meclis'in 24'üncü Dönem tutanakları milletvekillerinin dört yıllık çalışmalarını gösterdi. Buna göre Meclis Başkanlığı'na sunulan 65 bin 398 sözlü ya da yazılı soru önergesinin 94'ü Ak Partili vekillere ait. İşte TBMM resmi internet sitesinde yer alan verilere göre vekillerin 28 Haziran 2011 tarihinden bugüne kadarki çalışmaları:

- Milletvekili dağılımında AK Parti 312 milletvekili ile en büyük grubu oluştururken, anamuhalefet partisi CHP'nin 125 milletvekili var. Meclis'te grubu bulunan diğer iki siyasi partiden MHP'nin 52, HDP'nin ise 28 vekili bulunuyor. Bağımsız vekillerin sayısı ise 12. Bunun haricinde birer milletvekili ile temsil edilen altı siyasi parti TBMM çatısı altında yer alıyor. Bunlar; Demokratik Gelişim Partisi (DGP), Anadolu Partisi, Elektronik Demokrasi Partisi (e-Parti), Demokratik Bölgeler Partisi, Merkez Parti, Millet ve Adalet Partisi. 

AK PARTİ'DE KONUŞMA ORTALAMASI 20

- Ak Parti'den 50 vekil geçtiğimiz dört yıl boyunca Genel Kurul'da dört ya da daha az sayıda söz alarak konuştu. 24. Dönem Ak Partili vekillerin Genel Kurul'da konuşma ortalaması ise milletvekili başına 20. AK Parti'de en fazla konuşma yapan isim Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın. 

CHP'DE EN FAZLA SÖZ ALANLAR HAMZAÇEBİ VE TANAL 

- Anamuhalefet partisinde ise hiç konuşmamış vekil sayısı 2 iken, dört ya da daha az konuşmuş milletvekili sayısı 5. CHP'de Genel Kurul'da söz almayan iki vekilden birisi eski Genel Başkan Deniz Baykal, diğeri ise CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin.

- CHP'li vekillerin Genel Kurul'da konuşma ortalaması ise vekil başına 80. CHP'de Genel Kurul'da en fazla söz alanlar Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi (678) ile İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal oldu. 

MHP'DEN ENGİN ALAN, HDP'DEN DEMİRTAŞ GENEL KURUL'DA HİÇ SÖZ ALMADI 

- MHP'li vekillerin Genel Kurul'da konuşma ortalaması vekil başına 120 kez olurken, hiç konuşma yapmamış vekil sayısı sadece İstanbul Milletvekili Engin Alan. Onun haricinde her MHP'li vekil dört yıl içinde ortalama dörtten fazla kez Genel Kurul'da söz almış. Grubu bulunan bir diğer parti olan HDP'de ise MHP gibi yine sadece tek bir vekil Genel Kurul'da konuşma yapmamış. O da partinin Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş. HDP adına en çok söz alan vekil 419 kez konuşma yapan Grup Başkanvekili İdris Baluken. MHP'de ise Genel Kurul'da en çok söz alan isimler Kütahya Milletvekili Alim Işık (641) ve Grup Başkanvekili Oktay Vural (459) oldu. HDP'li vekillerin Genel Kurul'da konuşma ortalaması vekil başına 92 olarak tutanaklara geçti. 

MİLLETVEKİLLERİ 'SÖZLÜ'YÜ DEĞİL 'YAZILI'YI TERCİH EDİYOR

- 24. Dönemde iktidar ve muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanlığı'na toplam 7 bin 592 sözlü soru önergesi sunarken, 57 bin 806 yazılı soru önergesi verdi. Özellikle muhalefet partili vekillerin sıkça başvurduğu soru önergesinde rekor 7 bin 350 yazılı soru önergesi ile MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'ye ait. Yeniçeri'yi 6 bin 555 yazılı soru önergesi ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu izliyor. Meclis'te en çok sözlü soru yönelten vekil ise 1959 sözlü soru önergesi ile CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt oldu. Öğüt'ü MHP'den Ensar Dedeoğlu ile MHP'den Altan Tan takip ediyor. 

52 SÖZLÜ, 44 YAZILI ÖNERGE

- AK Parti sıralarından geçtiğimiz dört yıllık yasama dönemi içinde 52 sözlü, 44 de yazılı soru önergesi verilirken bu rakam CHP'li vekillerde 2 bin 771 sözlü, 29 bin 988 yazılı soru önergesi şeklinde gerçekleşmiş. MHP'li vekiller ise bu süre zarfında 3 bin 643 sözlü, 23 bin 409 yazılı soru önergesi verirken, HDP'li vekiller bin 109 sözlü, 3 bin 871 yazılı soru önergesi sunulmuş. 

MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGELERİ

- Kadın vekillerin bugüne kadar ilk imzası kendilerine ait toplam 326 kanun teklifi sunduğu, buna karşın erkek vekillerin toplam 2 bin 814 kanun teklifi verdikleri görülüyor. 326'nın 22'si iktidar partisinden kadın vekillere aitken, 2 bin 814 kanun teklifinden sadece 261'i AK Partili erkek vekillere ait. AK Partili 51 vekil Meclis araştırma önergesi verirken bu rakam muhalefet vekillerinde 1543 (CHP), 592 (MHP), 859 (HDP) ve 24 (Bağımsızlar) şeklinde sıralanarak toplam 3 bin 42 olarak gerçekleşmiş. 

GENEL KURULDA KADIN VEKİLLER DAHA SUSKUN

- İktidar ya da muhalefet ayrımı yapmadan kadın vekillerin mi yoksa erkek vekillerin mi Genel Kurul'da daha çok konuştuğu sorusu incelendiğinde şöyle bir tablo çıkıyor: Geçtiğimiz dört yıllık yasama yılı içinde Genel Kurul'da kadın vekiller 1.790 kez söz alarak tutanaklara geçerken bu rakam erkek vekillerde 15 bin 76'ya çıkıyor. Konuşmaların vekil sayısına bölünerek elde edilen ortalama konuşma sayıları ise kadınlarda 25, erkeklerde 39. Bu verilerle Genel Kurul'da kadın vekillerin erkek vekillere oranla daha suskun oldukları görülüyor. 

AYLİN NAZLIAKA EN ÇOK SORU SORAN KADIN VEKİL

- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 1174 soru önergesi ile Meclis'te en fazla soru soran kadın vekil sıralamasında açık ara önde giderken, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Meclis tutanaklarına göre 248 kez Genel Kurul'da söz alarak en 'konuşkan' kadın vekillerin başında geliyor. Türkiye'nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş'ın, TBMM resmi sitesindeki soru önergesi ya da kanun teklifi gibi 12 adet kıstastan hiç birinde imzası bulunmuyor. Baş, dört yıl boyunca Genel Kurul'da da hiç söz almamış. 

PARTİ GENEL BAŞKANLARIN İMZASI YA YOK YA DA BİR TANE

- Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun son dört yıla ait önergelerin hiç birinde imzası bulunmuyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dört yıl içinde bir kez kendi imzasıyla bir kanun teklifi sunarken bir kez de başka bir vekilin sunduğu kanun teklifinde imzası bulunuyor. Buna karşın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun herhangi bir önergede imzası bulunmuyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ise sadece başka bir vekilin verdiği Meclis Araştırma önergesinde imzası var. 

DENİZ BAYKAL'IN İKİ İMZASINDAN BİRİSİ GENSORU İÇİN

- Sekiz dönemdir TBMM çatısı altında bulunan CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son dört yıla ait Meclis verilerinde Baykal'a ait sadece iki imzaya rastlanıyor. Birincisi, 2012'de verilmiş olan Meclis Soruşturma önergesinde diğeri ise yine 2012'de 'izlemekte olduğu dış politikanın tehlikeli ve gerçeklerden uzak olduğu, ulusal çıkarlarla bağdaşmadığı ve yasama organı ile halktan gizlendiği' iddiasıyla dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için verilmiş gensoru önergesinde.

CİHAN

Paylaş

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.