1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İŞTE ÖĞRETMEN DEDİĞİN BÖYLE OLUR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞTE ÖĞRETMEN DEDİĞİN BÖYLE OLUR

A+A-

Çok anlamlı bir geceydi, hepsinde bir heyecan , hepsinde ayrı bir telaş vardı..Sahne gerisinde öyle hummalı bir çalışma içindeydiler görmeliydiniz.Daha ilk deneyimleri..Hepsinin gözleri inanmaz bakışlarla oyunun başlama anına kilitlenmiş, sadece canlandıracakları karakterlere odaklanmıştı.

Oyundan önce bilgi almak için sahne arkasındaydım.Arı gibi , karınca gibi bir hazırlık vardı, hepsi ter içinde kalmış..Fakat hemen hemen hazırdılar. Önce Kenan Öğretmen ile tanıştım.Musalı köyünde sınıf öğretmeniymiş. Bana ,oyun ile ilgili ilk bilgileri o verdi. Babalar gününe özel hazırlamışlar bu gösteriyi.Huzurevinde kalan yaşlılar için. Biletler çok cüzi bir ücrete satılmış.Toplanan para ile huzurevi sakini yaşlı büyükleri pikniğe götürmeyi planlıyorlarmış.

Amaçları yaşlı insanlarımızı mutlu etmekti , yüzlerini güldürmekti.Bu yüzden hiç dram hazırlamamışlardı.Oyunların hepsi komedi. Karadeniz , Ege ve Akdeniz yöresinden şiveler kattıkları oyuna verdikleri ad, Anadolu Ateşi..Öncülüğü Murat Kuru yapmış bu oluşumun..Murat Kuru arkadaşlarını ve onlarda kendi tanıdığı arkadaşlarını getirerek on dört kişi olmuşlar. Bu oluşumda dört öğretmen, lise ve üniversite öğrencileri ile esnaf ta yer almaktaymış.Bugünün büyüğü yarının yaşlısı diyor Kenan Öğretmen ve arkasındaki ondört gönüllü arkadaşı da onu alkışlıor tam destek veriyor.Bundan sonra da tüm sosyal projelerde yer almak adına oyunu Sosyal Hizmetler ,Çocuk Esirgeme ya da Mehmetçik Vakfı yararına tekrar oynayabileceklerini de bilmemizi istediler.

İşte öğretmen dediğin böyle olur, böyle de olmalı..

Hiç bir maddi çıkar gözetmeden , okul çıkışı koştura koştura , evlerinden , ailelerinden zamanlarından fedakarlık yaparak hazırladıkları çalışmalarını daha önce hiç tanımadıkları fakat saygı duydukları yaşlı insanlar için onların yalnızlıklarını paylaşmak, onları hayata katmak adına, babalar gününe özel hazırlamışlar bu geceki gösteriyi..

Hemen hemen hepsi ile tanıştım kısa sürede..Aralarında öğretmen , öğrenci ve diğer gönüllüler vardı.Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı salonunda o kadar imkana karşı imkansızlık ile başladı oyun. Aynı sahnede prova yapmadıkları için zor anlar yaşadılar fakat inanın hissettirmeyeye o kadar gayret ettiler ki inanamazsınız. Gösteride üç farlı oyun ve üç farklı sahne vardı.Mersin Büyükşehir Tiyatrosu oyuncularından Serdar Aydın oyunu ustalıkla yönetti.İleride iyi bir yönetmen olması kuvvetle muhtemel..

Oyunlardan ilki “Lazajan” öğretmenlerden Kenan Sar"ın oyunuymuş.Kendisinin de rol aldığı oyun hayli renkliydi.Ardından kız isteme geleneğimizin konu edildiği  “Kime niyet kime kısmet” seyircileri gülmekten kırdı geçirdi.Üçüncü ve son oyunda “Öğlen öğlen Selda Şov” televizyonda yayınlanan seviyesiz kadın programlarına atıfta bulunarak büyük alkış aldı . Gösteriye, Karadenizli hemşerilerin yanı sıra, Musalı köyünden de katılım oldu.Musalı Köyünden “Öğlen öğlen Selda  Şov” da görev alan Öğretmen Selda Çayan “Selda abla” ve Musalı Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerinden Müslüme canlandırdığı  kocasından dayak yiyen çok çocuklu “Ayşe” karekteri ile çok beğenildi.

Sosyeteyi temsil eden “Selin “ ve üçüncü cinsi temsil eden “Necla” karekteri ise seyirciler tarafından bayağı alkış aldı.Oyunlarda verilen mesajlar hayli manidar ve anlamlıydı. Oyunlar o kadar içten, samimi ve o kadar bizdendi ki seyirciler kendilerini kaptırdılar.Oyunun sonunda Mersin" nin değerli sinema sanatçısı ve ağabeyi Yılmaz Şerif"in iki oğlunun da yer aldığı grup Albatros seyircileri coşturdu.

Tüm bunlara karşın sahnede yaşanan teknik olumsuzluklara değinmeden geçemeyeceğim. Mesleğim adına ayıp olur.Ses, ışık, müzik..Bunlar berbattı. Oyunun o salonda daha önce provası yapılmadığı için yaşanan bu olumsuzları göz ardı etmeyeceğim tabi ki de.Sebebini sorduğumda prova yapmalarına izin verilmediğini öğrendim.

Neden ama? Kim ilgileniyor bu izin meseleleri ile..Yerel yönetimlerin , özellikle yardım amaçlı yapılan etkinliklere daha hassas davranması gerekir.Daha iki gün önce engelliler.biz sitesinin üyeleri ile Mersin" i gezdik. Onlara sağlanan katkılar, var olan kaynakların paylaşımı yaşlı insanlar için bir araya gelerek emeklerini birleştiren bu insanlara da gösterilebilirdi. Ayrıca onlar, tüm kent protokolünü davet ettikleri halde hiç biri de oyuna ,teşrif etmediler efendim. Tabi ki mutlaka vardır bir sebepleri..

Kentimizin huzurevinde yaşayan insanlar için bir araya gelerek , zamanlarını ve yüreklerini ortaya koyan gönüllü öğretmen ve öğrenciler sizleri de aralarında görmek istediler.. Çok mu?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum