1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşte Anayasa paketindeki sürpriz!
İşte Anayasa paketindeki sürpriz!

İşte Anayasa paketindeki sürpriz!

Ak Parti CHP'ye bir sürpriz yaptı ve onların istediği kanunu da değiştiriyor.

A+A-

CHP'nin AK Parti'ye verdiği cevap için tıklayın

Anayasa değişikliği paketindeki sürpriz belli oldu. Anayasa Paketi'nde geçici 15. madde değişecek ve böylece 12 Eylül darbecileri yargılanabilecek.

Geçici 15. Madde 1980 darbesini yapanlara koruma sağlıyordu. CHP ısrarla bu maddenin kaldırılamasını istiyordu.

Anayasa hukukçularına göre; Geçici 15. maddenin kaldırılması Türkiye'nin siyaseti açıdan çok önemli olsa da uygulanma açısından hiçbir anlamı yok. Çünkü dava çoktan mürürü zamana uğradı. Darbecilere 1980'dan bugüne 20 yıl içinde yargılanması gerekiyor.

Geçici 15. maddenin değiştirilmesine ilişkin maddenin pakete konulmasına ilk tepkiler şöyle oldu:

12 EYLÜL DARBECİLERİNİN YARGILANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Anayasa Hukukçusu Osman Can: Pratikte çok fazla anlamı olmayabilir ama siyaseten verilecek mesaj açısından çok anlamı olur. Ancak burada traji komik bir durum da var. Bu yargı sistemi 12 Eylül'ün ürünü. O olduğu gibi duracak, 12 Eylülün getirdiği tüm kurumlar olduğu gibi duracak, Anasaya Mahkemesi'nin, HSYK'nın yapısı o 5 generalin ürettiği şeyler. Bunları bir bütün olarak değerlendirmek lazım.

CHP'YE TUZAK OLARAK KONULMUŞ BİR MADDE

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: Biz Anayasa'nın geçici 15. maddesinin değiştirilmesi teklifini AKP Grubu'na sunduk, bundan birkaç ay önce. Ancak şimdi bu pakete biraz bal kaymak koymak için, CHP bunu istiyordu, öyleyse bunu da pakete koyalım diyerek, kabul etmezse çelişkiye düşsün diye konulmuş bir madde. CHP'ye tuzak olarak kurulmuş bir madde. Esas niyetleri parti kapatılmasını partinin kararına bağlamak, HSYK'ya CHP ve Meclis'in dolayısıyla başbakanın atama yapmasını sağlamak şekliyle yargının elini kolunu bağlayan düzenlemeler yapıyorlar. Eğer geçici 15. maddeyi değiştirmek istiyorlarsa getirsinler tek maddelik bir değişiklik, hemen biz de oy verelim, sonuçlansın. Ama onların amacı yargı bağımsızlığını ortadan kaldırıp hukuk devletini ortadan kaldırmak. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değildir.

BU BİR TULUAT OYUNUDUR

MHP Grup Başkan vekili Oktay Vural: Anayasa Değişikliği yapılacağı defalarca ortaya konuldu, hiçbir şey ortaya çıkmadı. Biz MHP olarak sanal tartışmanın içinde olmak istemiyoruz. Anayasa hepimizin Anayasa'sıdır. Dolayısıyla değişiklik yapılırken Meclis'te bir uzlaşma olması lazım. Sayın Genel Başkanı'mız açıkça ifade etti: "Gelin bir uzlaşma komisyonu kuralım. Hangi konularda uzlaştığımızı millete açıklayalım. Yeni Meclis değişikliği yapsın" diyor. Hem zamanlama yanlış, hem de taktik adımlarla milletin gözünü boyamak yerine uzlaşmak lazım. Niye toplum önünde oyun oynuyoruz. Bu bir tuluat oyunu. Gelin hep birlikte samimi bir şekilde anayasayı yapalım. Uzlaşmaya dayalı bir ortamı oluşturalım. Sadece siyasi taktik amaçlı düşünmektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.