1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimini Raşit Tükel kazandı!
İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimini Raşit Tükel kazandı!

İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimini Raşit Tükel kazandı!

İstanbul Üniversitesi'nin rektörlük seçimlerini İÜ Demokratik Üniversite Girişimi adayı olarak katılan Prof. Dr. M. Raşit Tükel 1202 oy alarak kazandı.

A+A-

İstanbul Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen yeni rektör seçimini İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi’ adayı Prof.Dr. Raşit Tükel kazandı.

Rektörlük için Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Harun Cansız, Prof. Dr. Faruk Erzengin, Prof. Dr. Recep Seymen ve Prof. Dr. Raşit Tükel yarıştı.
Toplam 2 bin 595 oyun kullanıldığı seçimde Prof. Dr. M. Raşit Tükel 1202 oy alarak rektörlük seçimini kazandı.
Raşit Tükel, 2012’de de rektörlük seçimlerine katılmış ve 631 oyla ikinci sırada yer almış, Cumhurbaşkanına giden listeden çekilmişti. Raşit Tükel şimdi de ikinci olan adaya listeden çekilmesi için çağrı yaptı.
En çok oyu alan Tükel’i ikinci sırada 908 oyla Prof. Dr. Mahmut Ak takip etti. 58 oy ise geçersiz sayıldı.

Bundan sonra ne olacak?

Başlangıçta rektörlük için Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Harun Cansız, Prof. Dr. Faruk Erzengin, Prof. Dr. Recep Seymen ve Prof. Dr. Raşit Tükel’in yarıştığı ve sandıktan ise 15 rektör adayının çıktığı İstanbul Üniversitesi’nde en çok oyu alan 6 aday Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) sunulacak.
YÖK de üç aday belirleyerek Cumhurbaşkanlığı’na gönderecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise üç aday arasından birini seçerek İstanbul Üniversitesi’ne rektör olarak atayacak.
En çok oyu alan 5 aday ile birlikte YÖK’e gönderilecek 6’ncı isim için kura çekildi. Kurada 1’er oy alan adaylardan, İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Kaplan seçildi.

257 akademisyenden destek

Farklı üniversitelerden 257 akademisyen seçimler öncesi Prof. Dr. M. Raşit Tükel’i desteklediklerini açıklamışlardı. Akademisyenler, “Akademik Özgürlükleri Örmek; Rektörlükle Başlayacak Umuda Davet “ başlıklı açıklamada şunları belirtmişlerdi:
“Bizler aşağıda imzası olanlar; soruşturmaların, antidemokratik uygulamaların, güvenlik kuvvetleri ve uygulamaların olmadığı, özgür, özerk-demokratik bir üniversite için, yaşam için, toplumdan ve özgürlüklerden yana araştırma ortamını yeniden inşa edeceğinden emin olduğumuz Prof. Dr. Raşit Tükel’i destekliyoruz.”

10 ilke

Raşit Tükel 4 Mart günü İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı İhsan Şükrü Aksel Toplantı Salonunda düzenlediği toplantıda on temel ilkelerini şöyle sıralamıştı:

* Demokratik, katılımcı, özgür ve özerk üniversite için çalışma,
* Tüm üniversite mensupları için akademik özgürlük ve güvenceli çalışmanın sağlanması,
* Akademik özerklik ve eğitim araştırma süreçlerinin iyileştirilmesi,
* Özlük haklarının geliştirilmesi,
* Öğrenciler için yaşam alanları ve sosyal olanaklar,
* Toplum gereksinimlerine öncelik verilmesi,
* Nesnellik ve tarafsızlık ilkelerinin sağlanması,
* Saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkesine özen gösterilmesi,
* Öncü ve örnek olma sorumluluğu,
* Rektör seçimi sürecinin demokratikleştirilmesi.

Raşit Tükel kimdir?

Prof. Dr. M. Raşit Tükel 1959 yılında Nazilli’de doğdu. İlkokulu Nazilli’de bitirdikten sonra, ortaokulu İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde, liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu.
1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan uzmanlığını aldı.
1993 yılında psikiyatride doçentlik sınavında başarılı olmasının ardından, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na 1995 yılında doçent, 2000 yılında profesör olarak atandı.
Tükel, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda 1994 yılından bu yana Ayaktan Tedavi Birimi sorumluluğunu ve 1998 yılında kurduğu Anksiyete Bozuklukları Polikliniğinde anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk hastalarında tedavi, izleme ve araştırmaya yönelik faaliyetleri yürütüyor.
Tükel’in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi var. Tükel, birçok kitabın da editörü ya da bölüm yazarı. Tükel çeşitli bilimsel dergilerde Yayın Kurulu ya da Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Dr. Tükel’in görev aldığı bilimsel ve idari kurul ya da kuruluşlar:

* Türk Nöropsikiyatri Derneği Genel Sekreterliği (1990-2000) ve Başkanlığı (2000-2004)
* Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği (1995-2002)
* İstanbul Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği (1998 -2003)
* İstanbul Tabip Odası Uzmanlık Eğitimi Çalışma Grubu Başkanlığı (2000-2004)
* Türkiye Psikiyatri Derneği Yeterlik Kurulu Başkanlığı (2004-2009)
* Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı (2005-2009)
* İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı (2007 -2013)
* Türkiye Psikiyatri Derneği Yaygın ve Örgün Eğitim Kurulu Başkanlığı (2012 -2014)
* Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyeliği (2011 – )
* Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanlığı (2014- )

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.