1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. İŞSİZ KALDIM DİYE ÜZÜLME 'UMEM’LE UZAT ELİNİ GELECEĞE…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞSİZ KALDIM DİYE ÜZÜLME 'UMEM’LE UZAT ELİNİ GELECEĞE…

A+A-

İŞSİZ KALDIM DİYE ÜZÜLME 'UMEM’LE UZAT ELİNİ GELECEĞE…

Bugün Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin toplantı salonunda Mersin’ in en önde gelen kurumlarının güzide temsilcileri ağırlandı.

Bir çok başarılı çalışmaya imzasını atmış ve Mersin esnafının sorun ve sıkıntılarını Ankara’ ya taşımış halen de taşımakta olan, özellikle büyük alışveriş merkezlerinin  esnafın soluğunu kestiğini defalarca dile getirerek çözüm getirilmesi için elinden geleni yapmış olan  Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer’ in sunumunu yaptığı seminere katılan meslek odalarının değerli başkanları ve genel sekreterlerine “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10  Projesi” ile ilgili bilgi veren kişi Mersin İŞKUR MÜDÜRÜ Tevfik Bayhan’ dı .

Ayrıca SGK ve Vergi Dairesinin çok değerli müdürleri ve temsilcileri de son çıkan 6111 sayılı Torba yasa içinde bulunan Prim ve Vergi Borcu afları ile ilgili bilgi verdiler , onlara ayrıca ve tek tek  değineceğim.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi; 15 Nisan 2010 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında pilot olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon olmak üzere 19 ilde hayata geçirilmiştir.

Son açıklanan işsizlik verilerinde Mersin’in Adana ile birlikte işsizliğin en yüksek olduğu iller arasında yer aldığını hatırlatan Bayhan, UMEM projesinin tam kapasite kullanımı durumunda yılda 9 bin 858 kurs düzenleneceğini 197 bin 160 işsizimizin  eğitimlerden yararlanacağını söyledi.

O konuştukta geleceğimiz olan gençlerimizin mesleksizlikten kaynaklanan  işsizliklerinin ve işsizlikten kaynaklanan sorunlarının azalacağı konusundaki umutlarım yeşermeye başladı .

''Mesleksizlik'', istihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden  biridir .O kadar çok  vasıfsız işgücü fazlalığımız var ki .. Diğer yandan firmalar da kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekiyor.İşte UMEM bu anlamda gelecek 5 yılda gerçekleştirilmesi düşünülen  bir umut kapısı..

5 yılda yaklaşık 1 milyon işsiz eğitimden geçirilecek
Eğitilen tüm işsizler Oda üyesi işyerlerinde staj görecek
Proje kapsamında başarılı kursiyerlerin yüzde 90'ı istihdam edilecek
 Eğitim görenlere günlük 15 TL yevmiye ve staj boyunca da maaş verilecek. İş kazasına karşı sigortalanacaklar.
 Projeyle iş gücü verimliliği artırılarak ülkenin rekabet gücünün artmasına, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanmasına hizmet edilecek

Hem işsizlik oranını azaltmak hem de işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla başlatılan bu projenin hem ilimiz işsizlerine hem de işverenlerine beklentilerini karşılaması ve İşkur Müdürümüz Tevfik Bayhan’ ın 19 il arasında Mersin’ i UMEM Projesinin yıldızı yapması dileğiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.