1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. İSRAİL GAZZE'Yİ YİNE VURURSA..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

İSRAİL GAZZE'Yİ YİNE VURURSA..

A+A-

Orta Doğu’da sular yine ısınmaya başladı. Suriye’de bir türlü bitmeyen iç çatışmalar, Mısır’da toplu idamlar, Irak’ın kalbine girmeyi başaran IŞİD ve şimdi de yüzyıllardır süren İsrail-Filistin çalışmalarının son versiyonu.. İsrail, Gazze’ye askerî operasyon başlattı. Yüze yakın Filistinliyi katletti. Filistin ve Hamas karşılık vermeye başladı. Neler oluyor Orta Doğuda?..

GAZZE'DE OLAYLAR NASIL BAŞLADI?

Olaylar, 12 Haziran'da kaçırılan 3 Yahudi gencin cansız bedenlerinin bulunmasıyla başladı. İsrail, olaydan Hamas'ı sorumlu tuttu. Bu olaydan sonra Filistinli genç Muhammed ile futbol sahasına atılan top mermisiyle Gazze'de 16 ve 17 yaşlarında iki çocuğun öldürülmesi, gerginliği daha da tırmandırdı.. Bunlar yetmedi, İsrail, Gazze'ye kara harekatı başlattı ve 800 hedefi vurdu. Bir çoğu çocuk olan 100’den fazla Filistinli öldü, 600 yaralı var. Hamas da bunlara karşı füze atışları ile mukabele etti. İki tarafın kan gölüne döndü.. İsrail’de Mossad Başkanı’na, Filistin füzeleri hakkında bilgi toplayamadığı için sert eleştiriler yapıldı. İsrail'e düşen 234 füzenin 61 adedi demir Kubbe'ye takıldı. Hamas Lideri Halid Meşal, Arap alemine seslendi: “Ey büyük Arap halkları! Kudüs, Gazze ve Batı Şeria için tüm Filistinlileri, düşmana karşı birlikte hareket etmeye çağırıyorum. İsrail'in düşmanca tutumu karşısında kendimizi savunmaktan başka çaremiz yok. Olayların sorumlusu, Netanyahu’dur..

TÜRKİYE OLAYLARIN NERESİNDE

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, tüm taraflara itidal çağrısı yaptı. TC Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği harekatı derin kaygıyla karşıladığını belirterek Gazze halkına acil en insani yardım ulaştırılmasına olanak sağlanması için çağrıda bulundu.. Açıklamada “İsrail’in kara harekatına başlaması kaygılarımızı daha da arttırmıştır. Bunu kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.” denildi. Bu çağrıya İsrail’den yanıt geldi. Gelen bilgilere göre Gazze’ye gönderilecek Türk yardımı için izin verileceğine dair yeşil ışık yandı.

ARAP-İSRAİL İLİŞKİLERİNİN TARİHİ

İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlık binlerce yıl öncesine dayanıyor. Filistin’liler (M.Ö 2200) Filistin’e göç ettiler. Yahudi’ler M.Ö. 1700-1500 yılları arası yani Filistinlilerden daha sonra Mezopotamya'dan Kenan (Filistin) iline göç ettiler. Bir ara Mısıra giden Yahudiler, daha sonra Hz. Musa önderliğinde M.Ö 1300’de tekrar Kenan yani Filistin’e döndüler. M.Ö. 965-930 arası Hz. Süleyman döneminde Kudüs‟te ilk mabedi inşa ettiler. Yahudiler çok kez topraklarından sürüldüler. Bu onları “mağdur” olarak görülmesine yol açtı. Bölge Müslümanlar için önemli bir yer oldu. Bölgede yer alan Kudüs, Hz. Muhammed (sa)’in Miraç mucizesine mekan oldu. Bu şehri almak için 629’da Bizans’la Mute’de savaştı. Bütün bu gelişmelere baktiğmızda anlaşmazlığının temelinde bir köşe kapmaca vardır.. Ancak günümüzdeki uzantısı, 1948’de İsrail’in kurulmasıdır...

DEĞERLENDİRME

İsrail Gazze’yi sürekli olarak neden vuruyor diye yıllardır merak ederiz.. Bunun en önemli nedenleri arasında savaş sektörünün beslenme isteği olarak diyebiliriz. Barış olursa silahlar nasıl satılacak? Üstelik 3 Yahudi gencin İsrail'in kendi iç planları dahilinde öldürüldüğü de ciddi iddialar arasındadır. Parçalanmış Irak ve Suriye, İsrail için bulunmaz bir hareket serbestliği demektir. Hele mezhep kimliği ile başlayan bir bölgesel savaş, İsrail'in yıllarca hayallerini gerçekleştirmek için çok iyi bir alt yapı demek. Bütün bunlardan başka İsrail’in Kürdistan devletinin kurulmasına yeşil ışık yakmasını nasıl okumamız gerekiyor? Yoksa İsrail, kendisine vad edildiğini iddia ettiği (Arz-ı Mev’ud) toprakları ele geçirmeye doğru kendisine uygun bir zemin mi hazırlıyor ?

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum