1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail Basınının Hürriyet Sevgisi
İsrail Basınının Hürriyet Sevgisi

İsrail Basınının Hürriyet Sevgisi

İsrail basınının Erdoğan'a vuran haber ve yorumlarının ana referans kaynağı Türk basını özellikle de Hürriyet yazarları.

A+A-

 Davos restleşmesinin üzerinden günler geçti ancak ardından başlayan tartışmalar hız kaybetmedi. Türkiye`de lehte ve aleyhte çok sayıda fikrin ortaya atıldığı bu tartışmaların İsrail`deki yansıması ise oldukça ilginç.

Olayın başından itibaren Erdoğan`ın tavrını eleştiren İsrail gazeteleri ve köşe yazarları, ilk günlerde İsrail ile Türkiye ilişkilerinin geleceği konusunda yaptıkları yorumları ön plana çıkardılar.. Daha sonra ise Erdoğan`a yönelik eleştiriler, Başbakan`ın sinirlerine hakim olamaması, diplomatik kurallara uymaması ve Gazze saldırısını iç politika malzemesi yapması üzerine yoğunlaştı.

İsrail basınında çıkan bu yorumların ana referans kaynağı ise Türk basını özellikle de Hürriyet`ten yapılan alıntılardı. Örneğin Hürriyet yazarı Cüneyt Ülsever, "Erdoğan sinirini kontrol edemiyor. Bu çıkıştan sonra, İsrail ile Arap dünyası arasında arabuluculuk güvenirliğini kazanabilmek için 6 ay gerekecek" ifadeleri İsrail basınında geniş yer bulurken, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş`ın "Erdoğan`ın Davos çıkışı yeni bir şey değil" başlıklı yazısı da, İsrail'de birçok Erdoğan karşıtı yazının ana alıntı kaynağı haline geldi.

Hürriyet yazarlarının Erdoğan`a yönelik hakarete varan sert eleştirilerini kendileri için "içerden kaynak" olarak gören İsrailli yazarlar, açıkca şunu ima ediyor: "Görüyorsunuz ya, bunları onu iyi tanıyan, ülkesinin yazarları söylüyor, biz değil."

Bu tür referanslarla yazılan ve Erdoğan`ın Davos`taki tavrını aşağılamaya yönelik yazıların birçoğunda Oktay Ekşi`nin ya da Cüneyt Ülsever`in yorumlarından kesitler var.

Türk basını yardımıyla Erdoğan`karalama kampanyasında yazılan en son İsrail yorumu ise bugün Haaretz gazetesinde çıktı. Zvi Barel imzalı yazının başlığı "Erdoğan`ın ikiyüzlülüğü İsrail-Türkiye ilişkilerine zarar vermemeli".

Köşe yazısı, Hürriyet yazarlarından Nazlan Ertan`ın Erdoğan ile alay eden İngilizce yazısından bir bölüm ile başlıyor. Erdoğan`ın "bir türlü nasıl davranılması gerektiğini öğrenemediğini" alaycı bir dille ele alan yazıda, Başbakan`ın Ortadoğu`da terörist grupları desteklediği, kadınların başını örtmeye zorladığı ifadeleri de yine o alaycı dille yer alıyor.

Bu yazıyı kendisine referans kabul eden İsrailli yazarın iddiası ise Erdoğan`ın arkadaşlarının bile bu "kızgınlık nöbetlerinden" nasibini aldığı.

Yazısını bu "sağlam ve içerden" görüşlerle destekleyen İsrailli yazarın bundan sonra yazacakları bilinen İsrail-Türkiye dostluğu, işbirliği, iki ülkenin birbirine olan ihtiyacı.....

Yazının ana maddesi ise kurulduğu temelde gizli; Türkiye-İsrail ilişkilerinde tek sorun AKP hükümeti ve Erdoğan`ın tavırlarıdır...

Barel`in "Erdoğan`ın bu çıkışı onun sinirlerine hakim olamayışının ilk örneği değil" derken referans aldığı Türk kaynaklar, İsrailli yazarın okuyucularını rahatlatmak için ortaya koyduğu çözümün de kaynağı: "Anayasa, Türk ordusuna yeterince yetki veriyor".

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.